Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Adobe Creative Suite 2 zblízka: Live Trace a Live Paint v Illustratoru
25. července 2005, 00.00 | I nový Illustrator toho nabízí hodně zajímavého. V tomto našem přiblížení se podíváme na
dvě jeho nejdůležitější novinky, funkce Live Trace a Live Paint, které práci v
Illustratoru značně přibližují přirozeným tvůrčím postupům na bázi tužka-papír.
V rámci našeho seriálu, věnovaného sadě publikačních aplikací společnosti Adobe Creative Suite 2, nelze samozřejmě vynechat ani program pro vektorové ilustrace Illustrator. Ten nabízí skutečně dlouhou řadu nových funkcí či podstatných vylepšení, a tudíž jsme zde naše přiblížení museli rozdělit do více částí. V této první se blíže podíváme na dvě zcela zásadní novinky, kterými jsou funkce Live Trace a Live Paint.
Live Trace
Málokterého uživatele nechá asi chladným zejména funkce Live Trace. Jedná se totiž o velmi komplexně řešený prostředek pro vektorizaci bitmapových předloh. Illustrator vektorizační nástroj nabízí již dlouho, jeho schopnosti byly ovšem natolik omezené, že uživatelé sahali v daném případě raději po jiných řešeních, mimo jiné i Adobe Streamline. A není zde bez zajímavosti, že právě tento produkt končí s uvedením Live Trace svou existenci.
Fungování Live Trace je zcela transparentní a odpovídá tomu, co zde uživatel očekává: Na bitmapu vloženou do dokumentu se aplikuje převod (tracing) pomocí tohoto nástroje, přičemž možnosti jsou skutečně různorodé. K dispozici je řada přednastavených konfigurací převodu, odpovídajících specifickým požadavkům resp. povaze předlohového obrázku, takže použít lze nastavení například pro černobílá loga, obrázky v odstínech šedi či barvě, fotografie v nízkém i vysokém rozlišení, technické výkresy, malby aj. Mimo těchto nastavení si lze vytvářet konfigurace vlastní, i po převodu je možno dále vylepšovat vzhled vytvořeného vektorového obrázku změnou různých parametrů (tracing na bázi výplní nebo tahů). Při převodu barev je pak možno využít buďto původních barev obrázku nebo transformace s pomocí odpovídající knihovny vzorů (výhodné například pro dodržení unifikovaného vzhledu).
Live Trace v akci
"Live" činí danou funkci skutečnost, že původní bitmapa zůstává do definitivního převodu k dispozici, takže uživatel má možnost kdykoli během své práce porovnat stávající výsledek s předlohou (různé možnosti náhledů), a také se kdykoli vrátit do původního stavu. Možná je rovněž automatická změna vytvořeného vektorového obrazce poté, co se změnila předlohová bitmapa - zde je scénář využití poměrně nasnadě: uživatel může bitmapu otevřít například v Photoshopu, aby zde třeba pomocí filtrů odstranil šum či jiné nežádoucí prvky, což vylepší převod výrazně snáz, než následné úpravy vytvořených vektorových objektů.
Poté, co je uživatel s výsledkem změn definitivně spokojen, provede finální převod obrázku na cesty či Live Paint objekty (viz dále v článku). Tímto se zruší vazba na bitmapu, s výsledkem převodu je pak ale takto možno dále samozřejmě pracovat na vektorové bázi (úprava cest, obarvování apod.). Mimo výše popsaného manuálního zpracování pak lze využít i automatizovaný převod pomocí odpovídajícího skriptu, který dovoluje na bázi zadané tracingové konfigurace převést obsah určené složky, a to z prostředí správního centra Creative Suite 2, tedy aplikace Bridge. Podpora na úrovni skriptů pak dovoluje Live Trace využít v automatizovaném módu i prakticky libovolným dalším způsobem dle přání uživatele.
Parametry Live Trace
Škálou funkcí a, podle námi zaznamenaných referencí, i kvalitou převodu představuje Live Trace velmi užitečný nástroj, který dovoluje Illustrator podstatně více než kdy předtím využít coby prostředek, propojující "papírový" a elektronický design. Ať už designér využije skenovaný náčrtek či fotografii, získá podstatně rychleji než při samotné tvorbě v Illustratoru předlohu, kterou pak lze dále upravovat s pomocí elektronických nástrojů. Z těch nových přitom zaslouží nejvíce pozornosti prostředek Live Paint, který lze pro jeho povahu považovat za přirozený doplněk výše popsané trackingové funkce.
Live Paint
Nástroj Live Paint si podle materiálů společnosti Adobe oblíbí každý, kdo často potřebuje obarvovat části vektorové kresby. Tím se dá tedy říci, že bude jen málo těch, kdo uvedenou funkci nevyužijí. Přiblížit fungování zmíněného prostředku jednoduchým opisem není příliš snadné, to, co je ovšem jednoduché, je popis využití: Live Paint pracuje s takovým rozkladem objektů na oblasti, který dovoluje obarvování na úrovni jedné vrstvy stejným způsobem, jako to bylo dříve možné pouze na úrovni vrstev více (čímž příslušně narůstala pracnost úprav).
Porovnání standardních a Live Paint objektů (podle materiálů Adobe)
Live Paint používá k danému účelu dva nové typy objektů, kterými jsou regiony (regions, nově též faces) a okraje (edges). Jedná se vlastně o ekvivalenty výplní a tahů s tím rozdílem, že vše funguje na bázi jediné vrstvy: průsečíkem okrajů je další okraj, průsečíkem regionů region. Práce s Live Paint objekty tedy funguje velmi podobně tomu, co uživatelé znají z práce na papíře ("omalovánky") či při editaci bitmapových grafik. Ale výhoda elektronického vyjádření vynikne i v tom, že jakákoli změna některého z Live Paint objektů se odpovídajícím způsobem zohlední v celé skupině (například s posunem okraje se posune i obarvení regionu, přidáním okraje vzniknou nové regiony, tedy tahy pro vyplňování apod.).
Technická realizace dané funkce je zhruba následující (pro podrobnosti je třeba sáhnout po nápovědě a manuálu): uživatel nejprve vybere skupinu objektů, které pomocí odpovídajícího příkazu označí za Live Paint. (Písma, bitmapy, tahy štětcem aj. je třeba takto nejprve převést na cesty.) Následně pak s pomocí nástroje Live Paint Bucket může provést vyplnění jednoho či více regionů (kliknutím na region aj.) nebo změnu obarvení jednoho či více okrajů (kliknutí při stisknuté klávese Shift aj.). K další manipulaci s regiony a okraji pak lze využít jak specializovaný Live Paint Selection Tool (výběr a odstranění), tak běžné nástroje selekce (přesun, odstranění, kopírování, změna velikosti celé skupiny či jejich částí atp.).
Nastavení Gap Detection
Práci nástrojů obou typů pak lze ovlivnit nastavením parametrů detekce mezer resp. trhlin (Gap Detection). Jedná se o funkci zohledňující skutečnost, že zejména u ilustrací vzniklých pomocí Live Trace či jiným "přirozeným" procesem nemusí být přesně dány hranice mezi oblastmi. Uživatel může s pomocí uvedené funkce mezery (trhliny) buďto zobrazit či "zacelit" automatickým přidáním odpovídajících cest nebo provést obarvení pouze na nalezenou hranici.
Závěrem
"Live" funkce nového Illustratoru poskytují zajímavý a pro mnohého asi hodně atraktivní posun k přirozeným designérským postupům, ve kterých kreativitu příliš nebrzdí technické detaily. Uvedenou možnost posiluje mimo jiné rozšířená podpora tabletů Wacom (Intuos3, Grip Pen), zohledňující například přítlak při malbě a mazání nebo naklonění pera. Illustrator pak poskytuje i řadu dalších atraktivních vylepšení, na které se ovšem podíváme až v příštím díle našeho seriálu.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024