Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
skenerista, osvitář
Adobe Acrobat 7 zblízka: Elektronické formuláře
7. března 2005, 00.00 | Uživatelé Acrobatu 7 Professional pro Windows dostávají do rukou zdarma silný prostředek
pro elektronické formuláře LiveCycle Designer. K čemu je uvedený produkt vhodný? A jaké
další nové možnosti práce s elektronickými formuláři Acrobat 7 nabízí?
Jednou z mnoha možností nasazení Adobe Acrobatu, respektive formátu PDF, jsou elektronické formuláře. Společnost Adobe se pro ně snaží nabídnout všestrannou podporu, zajišťující jejich nasazení jak při webovém publikování, tak v rámci nejrůznějších podnikových aplikací. Oproti jiným formulářovým technologiím se PDF formuláře mohou pochlubit především vysoce kvalitní podobou výstupu, neboť formulářové prvky lze vkládat do libovolného PDF dokumentu, tedy i takového, který byl vytvořen s pomocí profesionálních aplikací pro tvorbu obsahu. Ti, kdo průběžně sledují naše články na Grafice přitom ví, že tyto formuláře si ani možnostmi interaktivity či ovládání v ničem nezadají s tím, co se nabízí v případě konkurenčních technologií.
Adobe pak v posledních dvou letech důraz na nasazení formulářů, zejména v podnikové sféře, výrazně akcentovala uvedením sady serverových řešeních, opírajících se vedle PDF také o XML (které je, zjednodušeně řečeno, použito především ke kódování dat sebraných pomocí formulářů, což dovoluje snadný přenos informací a jejich zpracování napříč různými aplikacemi a systémy). Uvedená sada, resp. s ní spojená technologická koncepce, označená LiveCycle , se zaměřením, cenou i provozními nároky dostává značně mimo "běžný" publikační průmysl. Přesto bylo jasné, že Adobe bude chtít v novém Acrobatu důraz na elektronické formuláře dále zvýraznit. Stalo se, a uživatelé Acrobatu 7 Professional pro Windows (uživatelé Maců tedy zůstávají zkrátka) dostávají v rámci dodávky produktu k dispozici zdarma silný prostředek pro tvorbu a údržbu formulářů Adobe LiveCycle Designer (dříve Adobe Form Designer, původně produkt vyvíjela společnost Accelio, kterou Adobe roku 2002 zakoupila, s novým Acrobatem dodáván ve verzi 7). Jak uvedený prostředek funguje a co s nim mohou uživatelé provádět? A jaké další nové funkce pro formuláře dnes v Acrobatu 7 nalezneme? To se dovíte v našem článku.
LiveCycle Designer
Designer je aplikací, která jednak dovoluje vytvořit návrh vzhledu formuláře ve WYSIWYG prostředí a dále vyladit interní logiku formuláře, tj. například interaktivitu, kontrolu vkládaných hodnot, vzájemné vazby a výpočty či způsob shromáždění a odeslání dat. Na rozdíl od obdobných prostředků nabízených v Acrobatu Professional (dřívější i současná verze) poskytuje Designer podstatně bohatší designerské nástroje: návrh lze provádět s pomocí názorného průvodce a sady přednastavených šablon. Podkladem k tvorbě formuláře se může stát PDF (například vytvořený skenem papírového formuláře), Microsoft Word (například využívaný dříve v daném provozu coby formulář) či InfoPath (formát pro XML formuláře v nejnovější verzi Microsoft Office) dokument. Design v samotném Designeru pak dovoluje precizní umisťování a zarovnávání prvků formuláře, pro vícestránkové formuláře se nabízí možnost využití předlohových stránek atp.
Prostředí Designeru
Standardní či často užívané prvky jsou uloženy v podobě knihoven, z kterých je lze do designu jednoduše umístit tažením. Zajímavým prvkem zde přitom jsou pole pro dvoudimenzionální čárové kódy: ty slouží k reprezentaci dat vložených do formuláře (generování daného kódu se provede po vyplnění formuláře). Využití se zde nabízí ve všech workflow, které potřebují v určité mezifázi zpracovat tištěnou podobu formuláře: z ní lze daná data sejmout s pomocí odpovídající čtečky (vhodné například pro smlouvy). Nový Designer také dovoluje do formulářů vkládat pole, která se naplňují obrázkem, vybraným uživatelem v souborovém systému.
Zásadní jsou nicméně na Designeru především možnosti nastavení interní logiky formuláře. Jednotlivá pole lze propojit s XML schématy či soubory, OLEDB databázemi či webovými službami (prostřednictvím technologie WSDL) - to dává podstatně více možností využití, nežli dřívější technologie zpracování poskytovaná v Acrobatu (CGI). K jednotlivým formulářovým polím lze připojovat i interaktivitu, realizovanou pomocí skriptů, pro jejichž ladění se nabízí odpovídající editor. Dále se nabízí prostředky, dovolující procházet a editovat interní strukturu formuláře v podobě přehledného schématu.
V kterékoli fázi návrhu je možno zkontrolovat vzhled formuláře v PDF formě s pomocí odpovídajícího náhledu. Hotové formuláře pak mohou být nasazeny v různých workflow, z hlediska použitých prostředků lze nicméně uvažovat v podstatě dva základní typy. Prvním je workflow, ve kterém je formulář v PDF distribuován například e-mailem nebo vystavením na serveru a následně vyplňován či dále zpracováván s pomocí Acrobatu či Readeru. (Viz výklad v další části.) Druhým typem pak je workflow, ve kterém jsou nasazena některá ze serverových řešení Adobe (Form Server, Form Manager, Workflow Server aj.) - v tomto případě je zapotřebí vytvořený formulář uložit do tzv. XDP formátu (balík sestávající z XML dat a PDF layoutu), vystavení tohoto typu formuláře na serveru je pak možné i v HTML podobě.
Formulářový workflow opírající se o Adobe Form Server
Formuláře v Acrobatu
Několik vylepšení pro formulářová workflow nalezneme i v samotném Acrobatu Professional (skrývají se obvykle ve skupině příkazů Advanced-Forms). Konkrétně je třeba vyzdvihnout možnost formulářového sběru dat prostřednictvím e-mailu. Ta spočívá v tom, že uživatel může z Acrobatu zařadit formuláře, u kterých je odesílání dat postaveno na e-mailu a které byly odpovídajícím způsobem vytvořeny v Designeru, do tzv. Form Data Collection Workflow. Zařazení především znamená automatické rozeslání formuláře na zadané e-mailové adresy. Příjemce pak v prostředí Acrobatu nebo i Readeru vede názorný průvodce při vyplňování formuláře a následném odeslání vyplněných dat zpět odesilateli. Data, získaná uvedeným způsobem, pak lze ukládat do souborů na disk, a, je-li jich více, lze je hromadně konvertovat do podoby textového souboru s oddělovači, použitelného v databázích či tabulkových procesorech. Uvedeným způsobem se tedy nabízí poměrně efektivní a přitom levná a přehledná cesta, jak využít formuláře například v komerční sféře či organizacích (fakturace, objednávky, dotazníky, smlouvy, žádosti aj.). Jinak lze přímo z Acrobatu zahájit tvorbu či úpravy formuláře v prostředí Designeru, dřívější možnosti práce s formuláři přímo v Acrobatu pak zůstaly zachovány.
Základní dialog pro Form Data Collection Workflow
Závěrem
Špičkový nástroj pro tvorbu formulářů, dodávaný gratis v rámci Acrobatu 7 Professional, svědčí o tom, že Adobe to myslí s expanzí na poli elektronických formulářů skutečně vážně. (Zlé jazyky by pak mohly tvrdit, že se Adobe pouze snaží alespoň nějak recyklovat investice do produktu, o který by jinak nebyl zájem.) Je nicméně otázkou, nakolik se daná technologie, a to zejména v tuzemských podmínkách, bude schopna ujmout.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024