Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
skenerista, osvitář
ACDSee 3.1 - král mezi prohlížeči v nové verzi
7. září 2000, 00.00 | Používáte multimediální prohlížeč ACDSee? Víte o tom, že vyšla jeho nová verze, která obsahuje spustu nových funkcí a je také téměř zdarma?
Většina uživatelů počítačů potřebuje ke své práci tzv. elementární software. Obvykle mezi něj patří souborový manažer, kancelářský balík, internetový browser, ale také multimediální prohlížeč. To co v kategorii kancelářských aplikací znamená MS OFFICE, tím je mezi grafickými prohlížeči aplikace ACDSee. Dá se říci, že ACDSee kdysi definovala standard multimediálního prohlížeče a ostatním firmám v oboru nezbývá nic jiného než kopírovat (příkladem může být velmi dobrá freearová varianta IrfanView). Nedávno vyšla nová verze ACDSee - konkrétně 3.1. My jsme už psali o verzi 3.0, ale věřte, že i ta jedna desetina v číslování přinesla mnohé inovace, které bych rád ve stručnosti představil.
ACDSee 3.1 si můžete stáhnout z webu společnosti ACD Systems, instalační balík zabírá něco kolem 5.5 MB. První věc, která mne při instalaci upoutala, je masivní podpora plug-inů. Ano, několik plug-inů bylo i ve verzi 3.0, ale jevilo se to, jako kdyby vývojaři zkoušeli, jak na plug-iny budou uživatelé reagovat. Další inovovanou funkcí je podpora digitálních fotoaparátů. V předchozím verzích bylo podporováno jen několik typů aparátů značky Kodak, nyní se počet podporovaných přístrojů rozrostl o přírůstky HP C20 a fotoaparáty, které podporují přenosový protokol SII (jsou to mimo jiné tyto značky: Olympus, Epson, Sanyo, Agfa, Nikon a Toshiba). Tento krok je bez diskuse prozíravý, digitální fotoaparáty se rozšiřují čím dál více a lidé chtějí intuitivní nástroje, pomocí nichž dostanou své fotky do počítače.
Vskutku revoluční novinkou je změna licence pro používání programu. Až doteď byl ACDSee shareware, který se musel bezpodmínečně do 30 resp. 90 dnů registrovat a nebo přestat používat. Nutno podotknout, že se registroval málokdo (u sharewaru prý činí počet registrovaných uživatelů 1 procento ze všech uživatelů, u ACDSee to bylo možné trochu více, ale stejně je to v globálu mizivé číslo), velké množství lidí ACDSee crackovalo. To si lidé z ACD Systems pravděpodobně uvědomili a obohatili aplikaci o možnost používaní pod tzv. sponzorským módem. Jedná se o dnes již běžný obchodní model, v aplikaci se zobrazují komerční reklamní pruhy. Podmínkou tohoto režimu je, abyste umožnili aplikaci stáhnout si nové reklamy v limitu každých 30 dnů (minimálně). Myslím, že je tento krok velmi chytrý, nyní může používat plnohodnotné ACDSee kdokoli a nemusí přitom krást! "Tím, že nabízíme verzi ACDSee s vkládanou reklamou, budeme schopni zvyšovat naše příjmy a rozšiřovat již značně početnou uživatelskou základnu, díky tomu si také mohou naši zakazníci vybrat, zda za aplikaci platit či ne" pravil v tiskové zprávě Doug Vanderkerkhove, prezident a CEO společnosti ACD Systems.
ACDSee 3.1 stále obshauje ACD Photo Enhancer, který slouží k jednoduchýn úpravám fotografii (v podstatě jde o "ořezaný" bitmapový editor, nicméně uživatelé si jej chválí pro jednoduchost a efektivnost).
Nyní se pojďme podívat na již zmiňované plug-iny. Plug-inů je k dispozici ve standardní dodávce 5 příkazových, dále podpora digitálních fotoaparátů, archivační plug-iny, plug-iny umožňující enkódování obrázků. Vrátil bych se k onomu enkódování obrázků. V standardní distribuci je dvojice plug-inů od splečnosti LuraTech, které slouží k extrémní kompresi obrázků. Bohužel jsou tyto velmi užitečné plug-iny k dispozici jen na vyzkoušní pod dobu 30 dnů. Mezi další plug-iny, které mne zaujaly, patří "level adjustment", možnost tvorby "kontaktních listů", generátor náhledů v HTML (ten byl již v trojkové verzi, ale stal se velmi populárním, proto ho přípomínám). Ocenil jsem i plug-in na prohlížení truetype fontů. Další plug-iny najdete zde. Poslední dvě drobnosti, které stojí za zmínku. Obrázky lze nyní posílat emailem přímo z ACDSee, dále si lze přizpůsobit ovládací panely k obrazu svému.
U ACDSee platí heslo, že čím novější verze, tím lepší. Za nejdůležitější inovaci u verze 3.1 považuji možnost využívat ACDSee konečně legálně a zdarma. Pokud tuto aplikaci využívate, rozhodně si pořiďte novou verzi. A kdybyste si ji chtěli náhodou koupit, tak vězte, že stojí $49.95 US.
Další relevantní články:
ACDSee pro Mac má co dohánět
ACDSee 3.0
IrfanView 3.0
ACDSee 32 - někdy stačí míň, než by člověk čekal.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024