Správná čtyřka od Wacomu, Graphire 4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



poptávky po fotografiích

Správná čtyřka od Wacomu, Graphire 4

4. října 2005, 00.00 | Graphire je v oblasti levnějších tabletů již známým pojmem, u kterého bychom si mohli myslet, že nás nic nemůže překvapit. Když nic jiného, tak nová řada těchto tabletů překvapivá je. Minimálně zcela změněným designem, ale nejen tím.

Začali jsme v titulcích dětského seriálu, kde hrdinná a neohrožená děcka přemohou zlého prodavače ryb. A ono to tak vážně trochu je, protože spolu prozkoumáme nový malý, skoro by se dalo říci velikostí dětský tablet od Wacomu, Graphire 4 Classic.

Snad jen krátkou úvahu na úvod. Tablety Graphire jsou ve své podstatě nižší třídou tabletů, které společnost Wacom vyrábí, avšak přesto mají poměrně značnou kvalitu a díky své ceně a poměru cena výkon jsou dobrou volbou i pro ty, kteří chtějí svou tvorbu posunout trochu dál. Je totiž jednoznačně pravdou, že myš je pohodlnějším a asi ergonomičtějším zařízením (tedy pokud se bavíme o myších kvalitních), avšak tablet je při jistých podmínkách přesnější a efektivnější. Nutno také říci, že pokud je tablet kvalitní, tak se jedná i o poměrně ergonomické zařízení, které lze bez úhony a také bez tréninku používat poměrně dlouho.
Máme tu tedy posledního zástupce svého druhu, Graphire 4 Classic. Jedná se o tablet velikosti A6, který navazuje na již kdysi popsanou řadu tabletů Graphire 3. Nový Graphire si toho hodně od svého předchůdce převzal, ale také si něco vzal od vyšší řady tabletů Intuos 3 a musím říci, že hlavně v tomto ohledu jsem byl velmi potěšený, ale také trochu zklamaný.

Technické specifikace a cena tabletů:

U smysluplné a komplexní recenze asi nemůžeme vynechat technické specifikace, i když jsou jednak volně přístupné na internetu a za druhé jsou v podstatě shodné se specifikacemi tabletů Graphire 3.

Graphire 4 Classic/Studio

Velikost tabletu: 208 x 203,8 x 17,8 mm
Aktivní plocha: 127,6 x 92,8 mm (A6)
Rozlišení: 2 000 dpi
Přesnost: 0,5 mm
Úrovní přítlaku: 512
Přepínače: 2 konfigurovatelná tlačítka, skrolovací tlačítko
Pero: dva hroty, dvě programovatelná tlačítka

Software Classic: Corel Painter Essentials 2

Software Studio: Adobe Photoshop Elements 3.0, nik Color Efex Pro 2.0 Standard

Cena Graphire 4 Classic
3 558 Kč s DPH

Cena Graphire 4 Studio
4 748 Kč s DPH

Graphire 4 Classic XL/Studio XL

Velikost tabletu: 278 x 263,8 x 18 mm
Aktivní plocha: 208,8 x 150,8 mm (A5)
Rozlišení: 2 000 dpi
Přesnost: 0,5 mm
Úrovní přítlaku: 512
Přepínače: 2 konfigurovatelná tlačítka, skrolovací tlačítko
Pero: dva hroty, dvě programovatelná tlačítka

Software Classic: Corel Painter Essentials 2

Software Studio: Adobe Photoshop Elements 3.0, nik Color Efex Pro 2.0 Standard

Cena Graphire 4 Classic XL
7 723 Kč s DPH

Cena Graphire 4 Studio XL
9 508 Kč s DPH

Vzhled, zpracování a vybavení

Jako první, co jsem začal tak trochu zkoumat, bylo, zda tablet obsahuje také myšku. No "Classic" ji neobsahoval, a tak jsem se rozhlédl po webu výrobce. A jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že žádný z nových Graphirů myšku nemá ve výbavě. Trochu mi to nepřijde správné a to proto, že nemám příliš místa na stole, a tak když už mám zapojený tablet a někdo si sedne k mému stolu, prostě použije myš tabletu, protože pero je pro neznalého značný nezvyk. Ostatně i já sám jsem pro práci v systému a podobné "mechanické" úkony používal myš, asi i proto, aby si ruka odpočinula. V tomto ohledu tedy pokračuje trend nastolený Graphirem 3, kdy myška byla jen u některých balení.
Tedy myš u tabletu nenajdeme, podíváme se na to ostatní. Tablet je narozdíl od svých předchůdců (ty byly vždy jakousi variací modré) v barvě bílého kovu, řekněme hliníku. Plastový překryt je čirý, bez zabarvení, ve vrchní části je jakýsi klip pro položené pero a také je u vrchního okraje proužek se dvěma programovatelnými tlačítky a jedním skrolovacím "válečkem". Zcela změněné je pero. Pokud jsem kdysi kritizoval trochu příliš malý průměr pera starších Graphirů, tak nyní je pero jakýmsi průnikem pera starších verzí a pera tabletů Intuos 3. I pero je v barvě bílého kovu, doplňky a prostor pro úchop je z měkčího šedého plastu.

Deska tabletu
Samotná deska tabletu mi přijde (u A6 verze) na svou velikost trochu vysoká, ale to je čistě subjektivní pocit, který vychází z tvaru náběhu desky. Jedná se o to, že náběh desky tabletu u spodní hrany mi přišel u starších verzí trochu příjemnější než u verze nové. Celá deska se také směrem k vrchnímu okraji plynule zvedá. Tablet samotný má trochu zmodernizovaný vzhled, což ale zároveň znamená, že je trochu retro. Prostě móda se opakuje. K tomu lze ještě dodat to, že trochu retro a zároveň moderně působí i přísný obdélný tvar, který mi ale z jednoho důvodu připomíná trochu okouzlení plastem 70. let. Jedná se o to, že Wacom evidentně chtěl vylepšit práci s vrchním krytem tabletu. Deska samotná je totiž podobně jako u verze předchozí krytá průhledným snímatelným krytem, jehož součástí je i klip na pero, který přesahuje samotný tablet a tím mu vlastně dodává onen plastový zjev. Tento kryt je velmi snadno demontovatelný a to je oproti předchozí verzi zásadní vylepšení. U starší verze se musela tak trochu použít hrubá síla. U verze nové to vše jde velmi elegantně pomocí malých jezdců, které jsou na spodní straně tabletu. Hmota tohoto překrytu je identická se starší verzí, a tak asi lze předpokládat časem mírné opotřebení. Myslím ale, že lze koupit tento překryt nový, a tak by neměla být "repase" povrchu problémem.


Co je změnou opravdu podstatnou, je jakýsi odskok vlastností Intuosu 3 do Graphiru. Jedná se o dvě programovatelná tlačítka, která jsou ve vrchní části tabletu (bráno z pohledu uživatele, nikoliv konstrukčně). Tato tlačítka lze nastavit na přepínání stránek prohlížeče dopředu a zpět, ale také na stisknutí kláves Ctrl či Shift či jiných. Mimo to je mezi těmito tlačítky skrolovací váleček z šedého měkčího plastu, který je opravdu velmi příjemným nástrojem, protože práci v některých případech zásadně zrychluje a zpříjemňuje.

Pero
Poměrně značných změn doznalo pero. To je nyní trochu silnější jak dříve a lépe tak padne do ruky. Na peru staršího Graphiru (2 a 3) mi vadilo zúžení v oblasti funkčních tlačítek, nyní tomu je naopak. Podle vzoru Intuosu je pero v oblasti, kde jej držíme u funkčních tlačítek rozšířené a tato oblast je opět z příjemně měkkého šedého plastu. Pero podle mého soudu podstatně lépe padne do ruky, i když samozřejmě stále tu zůstává rozdíl hlavně ve váze a vyvážení pera. Pero mi přijde stále trochu moc lehké, a tak mám trochu pocit, že má tendenci v ruce "létat". Přesto je rozdíl oproti starším perům zásadní činí z nového Graphiru velmi příjemný nástroj.

Softwarové vybavení, ovladače
Je snad už obehranou písničkou, že ovladače Wacomu jsou stabilní a spolehlivé. Jsou tedy vším, čím by měly být. Nastavení vlastností pera a tabletu je přehledné a i nezkušený uživatel se v tom jistě neztratí.
Klasická je také ostatní softwarová výbava, která je ale pro českého uživatele, podle mého, trochu zbytná. Je to jednoznačně dané kupní silou. Zatímco v zahraničí si mohou koupit A5 (Graphire 4 Classic XL) jen pro zábavu, tak u nás si myslím, že si jej pořídíme spíše pro práci, a tak nám nástroje typu Corel Painter Essentials 2 k práci zas tak moc potřebné nebudou.

Závěr
Na závěr zhodnocení, samozřejmě. Jelikož se u nového tabletu nezměnily zásadní charakteristiky, tak platí to, co jsem kdysi popsal u tabletů Graphire 3. Tedy že limitní velikostí plochy u malé A6 je monitor 17", u A5 samozřejmě o něco více. Ale zpět k tomu, co je nové.
Jsem asi staromil, ale starší design mi přišel více nadčasový. To je asi jediné mínus. A také absence myši, na to jsem si ale již zvykl. Velmi dobrý se mi jeví systém uvolnění plastového krytu, ten je opravdu lepší jak dříve a také klip na umístění pera tabletu, který v tomto krytu je. Stejně tak jsem byl mile překvapený přítomností programovacích tlačítek, která ale mají podle mého trochu nižší uživatelskou hodnotu jak u Intuosu, protože u Intuosu jsou na bocích tabletu, a tak lze poměrně efektně pracovat oběma rukama, aniž by si překážely. Představa, že mám levou ruku uprostřed tabletu a zároveň v pravé ruce pero, kterým na tabletu pracuji, se mi jeví jako trochu nereálná. Tedy tato tlačítka asi spíše použijeme jen pro přepínání oken, kroky dopředu a zpět a pod. Velmi dobré ale je skrolovací tlačítko, které na Graphirech chybělo, a tak trochu vylučovalo tablety z "černé" práce v systému. Osobně mi toto tlačítko nahrazuje absenci myši.
Vysoce také oceňuji změnu tvaru pera. To sice nedosahuje ergonomie pera Intuosu, ale poměrně významně se jí přibližuje. Měkký plast v oblasti úchopu činí pero méně náchylné na vyklouznutí, stejně tak se mi jeví o něco lepší obě programovatelná tlačítka, která nahradila dřívější "kolíbku". Mám pocit, že by pero bylo ještě lepší, kdyby bylo o chloupek těžší a také trochu delší, ale i tak je tvar pera velmi dobrý.

Tak to je nový Graphire 4. Co říci na úplný konec? Asi to, že pokud někdo uvažoval nad koupí menšího tabletu (A6 a A5), ale přitom se stále nemohl odhodlat, zřejmě mu jeho nerozhodnost přišla k dobru. Graphire 4 je rozhodně víc jak o chloupek lepší než předchozí verze, a cena je vlastně stejná.

(Zdroje tech. specifikace www.wacom.com a cen www.umax.cz)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: