Monitor Spyder - velmi zajímavý pavouk - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



poptávky po fotografiích

Monitor Spyder - velmi zajímavý pavouk

Spyder ColorVision

22. dubna 2002, 00.00 | Podrobnému redakčnímu testu jsme podrobili kolorimetrickou sondu prodávanou nově na našem trhu v balíku s kalibračním software OptiCAL za cenu, která je opravdu zajímavá.

S neustálým nárůstem významu využívání dat v digitální podobě coby přímého mezičlánku k následnému tisku vzniká pochopitelně i stále větší potřeba "barevné věrnosti" náhledu těchto dat na obrazovce monitoru. A to nejen v profesionálních studiích, kde bývá problematika alespoň na nějaké úrovni vyřešena, ale i individuálních uživatelů - grafiků, designerů, nebo i např. uživatelů digitálních fotoaparátů. Požadavek správy barev se tak postupně přesouvá do "poloprofesionální" oblasti, což je pochopitelně trh, který je v současné době výrazně zajímavější, než dost nasycený trh "profesionálů". Není proto divu, že se na uvedený segment začínají zaměřovat i tak renomovaní výrobci jako X-rite nebo Pantone a vytvářejí aliance s producenty kalibračních softwarů "nižší" kategorie, aby společně nabídli uživatelům poměrně kvalitní produkty v zajímavých cenách, a současně si nekazili trh profesionálních uživatelů.

Cest ke kalibraci monitoru existuje (již delší dobu pochopitelně) celá řada. Mezi nejlevnější řešení patří různé čistě softwarové nástroje typu Adobe Gamma umožňující základní vizuální nastavení monitoru. Přestože např. zmiňovaný program Adobe Gamma nabízí poměrně slušné výsledky, jeho použití vždy závisí na individuálním vnímání uživatele a nemůže nahradit hardwarové měřicí sondy. Těch existuje na trhu celá řada v nejrůznějších cenových kategoriích. Teprve poslední dobou se však začínají objevovat řešení, které nabízejí slušnou sondu a především použitelný software a to zároveň za cenu, která je zajímavá i pro zmiňované jednotlivce.

Zajímavou novinkou na tomto poli je kalibrační balík Pantone Colorvision Monitor Spyder skládající se především z kalibrační sondy SPYDER a software OptiCAL 3.5, jejímž výrobcem je společnost ColorVision (divize společnosti DataColor). Jednotlivé komponenty zas tak velkou novinku nepředstavují, zajímavé jsou spíše vyspělé verze - jak sondy, tak především software a jejich společná cena. Kalibrační balík byl představen na podzimním Seyboldu v San Francisku a na americký trh se začal dodávat těsně na přelomu loňského roku. My jsme v redakci měli možnost testovat vzorek zapůjčený společností DataLine Technology.

Základní informace
Poměrně zásadní novinkou je skutečnost, že kalibrační sonda Pantone Colorvision Monitor Spyder je určena pro kalibraci jak CRT, tak LCD monitorů. Ty sice většinou ještě dlouhou dobu nebudou v obecné rovině představovat v oblasti správy barev špičkovou technologii, nicméně základní kalibrace v každém případě LCDčkům pomůže.
Pro měření používá sonda sedmi barevných filtrů a dodává se s kalibračními softwary, které určují její použití - základní kalibrace v podobě software PhotoCal a pokročilá kalibrace v podobě programu OptiCAL. Podle konkrétního kitu obsahuje dodávka i další produkty od Pantone - např. Pantone pocket guide se základními přímými barvami Pantone.
Velmi zajímavá je pak cena celého balíku - ta se na českém trhu pohybuje od 9 000 Kč bez DPH (podle konkrétní verze - viz konec článku).

Sonda Monitor Spyder
Monitor Spyder je drobná kruhovitá sonda o váze 134 g, průměrem 79 mm a výškou 37 mm. K počítači se připojuje přes USB konektor, podporovány jsou jak platformy PC (Windows 98-2000,XP), tak Macintosh. V případě kalibrace CRT obrazovek je dodáván jednak speciální úchyt, kterým se sonda přichytí na monitor bez toho, aniž by tlakem vyvolala nežádoucí barevné interference a také speciální směrová krytka umožňující měření světla vycházející právě z LCD monitoru. Připojení měřící sondy je pomocí USB portu velmi jednoduché a na testovaném stroji (Windows 2000) proběhlo zcela bez problémů.

Měření v praxi
Pro kalibraci monitoru je samotný kolorimetr dodáván buď se softwarem PhotoCAL nebo OptiCAL.
PhotoCAL je řešení určené pro amatérské uživatele - jde v podstatě o velmi jednoduchého průvodce (asistenta) umožňující nejprve zkalibrovat monitor na zvolenou gammu a barevnou teplotu a následné vytvoření a uložení ICC profilu takto nastavené obrazovky. Uživatel není zatížen žádnými možnostmi nastavení a lze předpokládat, že tak to i řadě běžným uživatelům bude vyhovovat i když se nedostanou k nijak přesným výsledkům jako se sofistikovanějšími nástroji. Pochopitelně, že PhotoCAL je také levnější než OptiCAL, což je pokročilejší a výrazně univerzálnější software. Ale právě cena není zas tak rozdílná (cca 4 000 Kč) a podle našeho názoru má OptiCAL mnohem vyšší přidanou hodnotu. Proto jsme v naší recenzi testovali Spydera se softwarem OptiCAL a předpokládáme, že tuto variantu zvolí většina zájemců o toto řešení.

OptiCAL, nyní ve verzi 3.5, není rozhodně neznámý software. Od verze 2.5 je program dostupný nejen pro Mac OS, ale i Windows, jeho dřívější verze byla dodávána např. s kolorimetrem X-Rite DTP 92 a program představoval vždy velmi zajímavou volbu mezi samostatnými aplikacemi tohoto typu. Tuto sondu (spolu s několika dalšími) ostatně kromě Spyderu program stále podporuje.

Předkalibrace
Před samotnou kalibrací a profilací pomocí OptiCALu má uživatel k dispozici ještě jeden nástroj - program PreCAL, aktuálně ve verzi 1.4. Jak napovídá samotný název, program slouží k předkalibraci - tedy nastavení ideálních hardwarových parametrů monitoru. Pomocí PreCALu tak lze nastavit vyvážení intenzity jednotlivých luminoforů obrazovky k zvolené teplotě, maximalizovat jasový rozsah a barevný gamut monitoru. Pomocí kalibračních terčů lze také obrazovku zkontrolovat - barevnou uniformitu v celé ploše monitoru, na FLC terči geometrii obrazu a posledním terčem přítomnost moiré a různých dalších interferencí.

Nastavení barevné teploty a ideální intenzity luminoforů probíhá velmi snadno - stačí zvolit hodnoty, ke kterým se chceme dostat (barevnou teplotu), přiložit sondu, a hardwarově nastavovat ovládacími prvky intenzitu modré nebo červené složky obrazu tak, aby ukazovaná odchylka byla co nejmenší.

Kalibrace a profilace s OptiCALem
Tvorba profilu probíhá s OptiCALem ve dvou fázích - kalibraci monitoru a samotné profilace. Oba procesy lze spustit opakovaně a navzájem nezávisle.

Proces kalibrace se spouští před profilací (vytváření ICC profilu) a zahrnuje nastavení správného tmavého a bílého bodu (jasu a kontrastru) obrazovky. Kalibraci bude běžný uživatel provádět s nastavením gammy a teploty bílého bodu, pokročilého uživatele potěší možnosti, které mu program nabízí - libovolné nastavení teploty bílého bodu buď v Kelvinech nebo pomocí CIE souřadnic a také průběh křivky tonálního průběhu lze nastavit buď podle konkrétní hodnoty gammy nebo podle další charakteristiky.

Oproti PhotoCalu a vizuálním kalibračním nástrojům je proces kalibrace v OptiCALu poměrně velmi precizní a samozřejmě kontrolován přes kolorimetrickou sondu. Uživatel tak má k dispozici jak aktuální hodnotu měření, tak hodnotu, ke které by se měl dostat. To je současně fáze, která může pro řadu uživatelů poměrně výrazným zklamáním. Lze totiž předpokládat, že s ohledem na nízkou cenu celého balíku si řešení budou pořizovat i uživatelé, které nejsou vybaveny špičkovými monitory schopných kalibrace. A na běžných monitorech kancelářské kategorie samozřejmě nejde některých parametrů docílit.

Jakmile je monitor zkalibrován, vytvoření ICC profilu je již záležitost, která probíhá zcela automaticky - stačí připevnit Spydera na monitor a ICC profil bude vytvořen po sérii měření barevných a šedivých vzorových obrazovek. Nakonec zbývá pouze vygenerovaný profil monitoru uložit do systémové složky a zavést jako výchozí.

Další nástroje
K základním kalibračním a profilačním funkcím nabízí OptiCAL ještě další tři nástroje určené zejména pro kontrolu výsledků kalibrace a profilace. Patří mezi ně informační okno s hodnotami nejdůležitějších parametrů obrazu před a po kalibraci, okno s křivkami tonálního průběhu jednotlivých barevných kanálů a okno pro individuální kolorimetrické měření zvolené barvy.


Spyder a X-Rite DTP92

Závěr
Kalibrační balík Pantone Colorvision Monitor Spyder představuje podle našeho názoru velmi zajímavou volbu pro poloprofesionální základní kalibraci monitoru nebo LCD displeje. Samotná sonda při naší recenzi podávala slušné výsledky, i když nemůžeme posoudit její odolnost v čase (při praktickém srovnání např. s DTP 92 se naměřené rozdíly pohybovaly v řádech maximálně několika málo procent). Programové řešení v podobě OptiCALu je určitě v dané cenové kategorii dobrá volba. OptiCAL sice neumožňuje prohlížení profilů ani jejich editaci, ale pro svůj účel, tj. vytvoření ICC profilu slouží dobře. Jak jsme zmínili již na začátku velmi zajímavá je i cena celého řešení - Spyder CRT s PhotoCal softwarem stojí cca 8.990 Kč, Spyder CRT+LCD s OptiCal sofwarem stojí cca 16.990 Kč (obě ceny jsou bez DPH).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: