Když tablet, tak jaký? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



poptávky po fotografiích

Když tablet, tak jaký?

Tablet Lucinka Wacom

17. srpna 2001, 00.00 | V poslední době je na našem trhu pestrá nabídka tabletů všech cenových skupin. Od malých tabletíků s minimálním množstvím funkcí až po plně profesionalní s extrémní citlivostí, množstvím nástrojů, programovatelnou myší i dalšími nezbytnostmi. Záleží jen na vás jaký si vyberete.

V poslední době je na našem trhu pestrá nabídka tabletů všech cenových skupin. Od malých tabletíků s minimálním množstvím funkcí až po plně profesionalní s extrémní citlivostí, množstvím nástrojů, programovatelnou myší i dalšími nezbytnostmi. Záleží jen na vás jaký si vyberete. Je dobré přihlédnout k vašim potřebám a cenovým možnostem.

Pro běžné použití občasného malého psaní, kreslení a retuše vám asi bude stačit nějaká "hračka", třeba  Graphire. Ergonomické pero "bez ocásku" a bez baterek,  citlivé na tlak s gumou na opačném konci. V příslušenství najdete i 3tlačítkovou programovatelnou myš, taktéž bez ocásku. Rozměry tabletíků jsou od 200 x 9 x 210 mm a z toho aktivní plocha 128 x 92 mm, které nechybí průhledná fólie pro snadné obkreslování. Pokud ji tedy využijete. Mně osobně to přijde dost nepraktické dívat se na tablet a nevidět stopu pera a přitom výsledek mít zobrazen na monitoru. Pokud ovšem nemáte pero s kreslícím hrotem ;-)

Pokud chcete mít větší komfort ať už v přítlaku, programovatelnosti nebo ergonomickém designu, sáhněte po Intuosech firmy Wacom. Tato řada nabízí velmi slušný komfort, velikosti A6, A5, A4 ,A4i, A3. Také nástrojů je k dispozici víc, já měla  2 pera, airbrush a 5tlačítkovou programovatelnou myš (mezi námi naprosto nepadnoucí do mé ruky). Jednotlivé nástroje jsou příjemně ergonomicky tvarovány (až na nešťastnou myš).

Naopak skvělá mi přijde vrchní programovatelná nabídková lišta na aktivní ploše tabletu.  Vypadá  jako nevinný papírek, který se v dávných dobách, kdy klávesy ještě nebyly popsané i zespoda, dával k horní radě kláves jako "nápověda" k tomu, co dotyčné klávesy ještě umí. Ale je plně funkční a plně programovatelný. Pokud máte pero s kreslícím hrotem, photoshop s vypnutými lištami a obrázkem na fullscreenu, na "papírek" vytažené klávesové zkratky funkcí, které si nepamatujete, zažijete pravý nefalšovaný fotošopí kapitalismus.

Oki, zpět od srandiček k realitě. Jak už jsem minule psala, když myška, tak microsoft, ne 3D myš wacom. Na tomhle názoru jsem pořád nic nezměnila. Ještě stěstí, ze tablet si tyká rád i s pery, aspon co se kresleni týče. Brzy přijdete na to, že jste tablet vždycky chtěli. Na retuše, maskování, extract image, kreslení, rozmazávání atd. je jednoznačně lepší. Pokud ovšem nemáte někoho, kdo prožil mládí studiem všech možných nastavení a podělí se s vámi o výsledky, přijdete na to, že tablet se dá uspokojivě rychle nastavit buď na kreslení (vyšší citlivost, speciální nastavení pro každý nástroj zvlášť) nebo na ovládání aplikací (nižší citlivost, stačí jeden nístroj). Z toho vyplývá, že i nadále je lepší (aspoň pro mě) na některé funkce použít klasickou myš. Typicky pro cesty - tam je dobré trefovat se s přesností na pixel a s citlivě nastaveným tabletem to jde mizerně.

Já celkem logicky zvolila nastavení směrem ke kreslení, vrátila se do dětských let a začala něco tvořit. Citlivost pera je naprosto skvělá, nemusíte na něj vůbec tlačit navíc v nabídkové liště máte dodatečné online nastavení citlivosti a přítlaku. Co se týče  úhlové citlivosti, tak ta je patrná zejména u větších brushů, což mi chvílemi  dost vadilo, proto jsem si to zkraje vypnula. Vy to nedělejte a zvykejte si, nebo - stejně jako já - zapomenete, kde se to zase zapíná. Skvělých efektů docílíte i pomocí airbrushe. Jako všechno, chce to jistou praxi,  mě při prvních pokusech dělal něco jiného, než jsem chtěla. A po pravdě řečeno, ještě dnes si občas vykáme. Nejskvělejším nástrojem je Intuos Inking Pen vybavený kuličkovou náplní, pomocí které píšete, črtáte, kreslíte, podepisujete stejně jako na papíře.

Další typickou úlohou, která vás napadne, je obkreslování přes fólii. Papír vložíte pod fólii a obkreslujete. Citlivost pera zůstává stále stejná, ovšem při samotném obkreslování  nemáte cit na správný přítlak, nevidíte jak se nástroj reálně chová na monitoru, výsledek je dost katastrofální. Vy se proklínáte a tablet letí oknem. Řešení je jednoduché - neobkreslujte. Aspoň ne v bitmapovém photoshopu. Lepších výsledků dosáhnete kreslením z nuly a ne obkreslováním. Jaké s obkreslováním máte zkušenosti vy? Využíváte to často? Nebo s tím načrtnete jen kontury? Mně se nedaří ani pořádně navázat přerušenou čáru. Já v takových případech druhou packou sypu jedno ctrl Z  za druhým :-(. Stejně jako když se potřebuju strefit do konkrétního místa - pero je tak citlivé, že se mi kurzor klepe jako bych byla 90letá babička. Obrázek je opět kreslený ve photoshopu, ale příští týden snad testnu i poslední Painter, už se těším.

Pokud mi pošlete i něco z vašich výtvorů, nejlépe s malým komentářem, budu jen ráda a můžeme srovnávat různé techniky, taktiky, postupy atd. Vaše dílka přijímám na mailu .

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: