Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Velký formát
Šablony pro sázecí aplikace na Internetu
Adobe InDesign sazba
22. září 2003, 00.00 | Chcete si usnadnit sazbu určitého typu publikace nebo hledáte inspiraci pro návrh
layoutu? K těmto i dalším účelům lze použít šablony, jejichž nejzajímavější internetová
úložiště přibližujeme v tomto článku.
Prostředkem, usnadňující výrazně práci v řadě aplikací, a to zejména v oblasti publikování, jsou tzv. předlohové dokumenty neboli šablony. Jedná se o soubory, obsahující charakteristiky daného typu dokumentu, uložené pro opakované použití. V případě sázecích aplikací obsahují takovéto šablony především návrh layoutu stránky a nastavení stylů, obdobně je tomu u aplikací pro zpracování vektorové či bitmapové grafiky, komplexnější obsah (interaktivní prvky apod.) nalézáme v případě šablon, určených pro webovský design. Ať už je ale šablona určena k jakémukoli účelu, přináší vždy znatelné úspory času a úsilí, neboť odstraňuje potřebu opakovat mnohá, často velmi komplexní nastavení. Vytvořená profesionálním designerem pak může i méně zkušeným či schopným uživatelům pomoci vytvořit dobře vyhlížející publikaci. Ale i ne zcela dokonalá může splnit svůj účel coby východisko k snazšímu návrhu.
Ideálním místem pro hledání šablon je pochopitelně Internet. Na tom dnes nalezneme mnoho dokumentů uvedeného typu, i když jejich kvalita může být mnohdy diametrálně rozdílná. Ne každá šablona je zde také zdarma: nicméně i ti, kdo nehodlají investovat, mohou na serverech, nabízejících šablony za úplatu, najít leccos zajímavého. Konkrétně to jsou mimo ukázkových šablon například náhledy designu, vytvořeného s pomocí daných šablon, použitelné při vlastním návrhu.
Vzhledem k tomu, že šablony jsou zajímavé prakticky pro každého, kdo se dnes v publikačním průmyslu pohybuje, rozhodli jsme se postupně na stránkách Grafiky přiblížit nejzajímavější internetová úložiště uvedeného typu obsahu. Dnes se takto zaměříme na šablony nejrozšířenějších sázecích aplikací, tedy QuarkXPressu a InDesignu. Připomeňme přitom, že dnes existují nástroje, umožňující převod dokumentů, a tedy i šablon, mezi těmito aplikacemi, i když podle některých názorů nemusí být takovýto typ konverze zrovna ideální. Fakt, že většina dále popsaných šablon byla navržena pro angličtinu, pak znamená, že v nich tuzemský uživatel musí obvykle provést odpovídající úpravy, týkající se nastavení jazyka, dělení, písma a dalších prvků, vztahujících se k českému prostředí.
Adobe Studio Exchange
Ti, kdo hledají šablony pro InDesign (a další publikační aplikace Adobe), by se měli především vypravit na server Adobe Studio Exchange. V příslušné sekci se ke dnešnímu dni nachází 24 šablon, uploadovaných zde různými uživateli. V nabídce lze nalézt například šablonu pro kalendář na rok 2004, několik různých šablon pro tvorbu vizitek, štítků a CD obalů, předlohy pro návrh obálek a pohlednic, faxovou předlohu, objednávkový formulář, kolekci tiskových značek a konečně i šablony pro brožury či jednodušší skládačky. Šablony lze stáhnout bezplatně, ke každé z nich je na serveru připojen i odpovídající popis a někdy i náhledový obrázek.
Prostředí Studio Exchange.
Quark
Příslušná sekce serveru výrobce XPressu sice nemá tak široký záběr jako Studio Exchange, přesto je ale vysoce zajímavá. Nabízí totiž řadu šablon pro vizuálně poměrně zdařilé webovské prezentace, vytvářené v XPressu 5 nebo 6. Jednotlivé náhledy poskytují představu o interaktivitě dané prezentace. Svým zaměřením může být uvedená sekce inspirací i pro ty, kdo obdobně převádějí do webovské podoby dokumenty InDesignu.
Ukázka webovské šablony ze serveru Quarku.
DesktopPublishing
To, co oproti Studio Exchange na stránkách Quarku chybí, lze v konzistentní podobě najít v příslušné sekci serveru DesktopPublishing. Šablony jsou zde rozděleny do několika skupin podle svého určení. Umožňují vytvářet brožury, vizitky, kalendáře, obálky, štítky, dopisní papíry, noviny, obaly CD, kazet a videokazet či jídelní lístky. Většinou existuje pro každý z výše uvedených typů publikací několik šablon, odlišujících se formátem stránky, počtem daných prvků (štítky, vizitky), písmem apod. Všechny šablony jsou navrženy pro XPress 3.2 (Mac i Windows) a jejich využití v XPressu 6 může být tudíž poněkud problematické.
StockLayouts
Pro ty, kdo zatouží po skutečně profesionálně navržených šablonách, jejichž nasazení ušetří značné množství práce a jejichž vzhled je skutečně reprezentativní, je zde zejména server StockLayouts. Ten nabízí několik desítek šablon pro XPress 4.1, InDesign 2.0, PageMaker 6.5 a Microsoft Publisher 2000, určených pro nejrůznější typy publikací (brožury, pohlednice, noviny, plakáty, letáky aj.). Pro každou šablonu je na serveru StockLayouts k dispozici podrobnější popis a náhled v podobě obrázku a PDF dokumentu, vyžádat si lze rovněž detailní katalog. Součástí šablon je řada obrázků v tiskovém rozlišení, pro práci s barvami jsou navrženy odpovídající palety. Nabízené šablony ovšem nejsou zdarma: kompletní CD je k dispozici za 499 USD, navíc lze zakoupit i pouze zvolené šablony za cenu, která obvykle činí 149 USD. Zdarma si lze stáhnout ukázkovou šablonu brožury.
Náhled šablony ze StockLayouts.
BestMedia
Server společnosti Best Media nabízí pod označením BestLayouts k internetovému stažení i na DVD několik tisíc šablon pro XPress a také Illustrator či FreeHand. Šablony jsou rozděleny do několika skupin, ke kterým patří reklama a direct marketing (rámečkové inzeráty, brožury, kupóny, ceníky, letáky aj.), korporativní komunikace (zpravodaje, brožury, pozvánky, školící materiály, vizitky, dopisní papíry aj.), gastronomie (jídelníčky, koktailové lístky aj.), obaly (DVD, CD-ROM, video, kazety, poštovní zásilky aj.), základní tiskoviny (formuláře, faxy, dopisní papíry, loga, fota, pozadí aj.) a publikování (noviny, magazíny, příručky, knihy, kalendáře aj.). Všechny tyto šablony jsou uzpůsobeny k profesionálnímu tiskovému výstupu v módu CMYK (a případně s použitím přímých barev Pantone), součástí šablon je 400 fotografií a dalších grafických prvků ve formátech TIFF a EPS. DVD dále obsahuje několik šablon pro webovské prezentace. Cenové podmínky jsou podstatně příznivější než u StockLayouts, neboť například cena jednotlivé kolekce je obvykle 100 USD a celé DVD s 3000 šablonami je za 149 USD. Nabídka na zmíněném serveru nicméně postrádá náhledy jednotlivých šablon, pro bližší informace je zapotřebí obrátit se na tuto mailovou adresu .
Závěrem
Náš přehled si samozřejmě ani v nejmenším neklade nároky na úplnost - mnoho dalších zdrojů lze dohledat prostřednictvím služeb jako je Google (zadáním klíčových slov jako je "template"+název dané alikace). Zajímavý seznam odkazů je pak obsažen zde (InDesign) a zde (XPress). Přesto si myslíme, že jsme vybrali ty nejreprezentativnější zdroje šablon, které dnes lze na Internetu najít. Každopádně přivítáme, pokud se naši čtenáři o zkušenosti s užíváním šablon z těchto i jiných zdrojů podělí v diskusním fóru tohoto článku.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024