Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Velký formát
Corel Ventura 10 již v prodeji, v Česku zatím ale nebude
ventura
9. října 2002, 00.00 | Co vše nabízí Ventura 10? Jaké jsou první postřehy ze zahraničí? Ventura 10 se začala prodávat, v našem reginu však zatím nabízena nebude.
O plánech společnosti Corel na znovuoživení legendárního programu Corel Ventura určeného pro sazbu a zlom jsme na Grafice informovali již několikrát. A jak bylo naplánováno, tak se i stalo a společnost Corel oznámila 7.října oficiální zahájení prodeje desáté verze kdysi velmi populárního programu pro sazbu a zlom - Corel Ventura.
Nicméně tuzemské corelisty musíme zklamat hned na začátku - nejnovější verze Corelu Ventura se v středo- a východoevropském regionu zatím vůbec nabízet nebude. Podrobné konkrétní důvody neznáme, ale Corel se nyní bude snažit prorazit především na západní anglicky hovořící trhy, kde má v oblasti zpracování textu stále poměrně silnou pozici (např. s produktem WordPerfect) a lokalizace pro regiony, které by mu patrně v současné době stejně nepřinesly žádné výrazné zisky, není prioritou (což lze pochopit).
Pokud vás tak z nejrůznějších důvodů vývoj Ventury zajímá, nezbývá v tuto chvíli než sledovat zahraniční weby, kde se začínají objevovat první recenze a postřehy uživatelů.
A jaké jsou tedy první zahraniční postřehy na Venturu? Naleznete je v poslední třetině článku spolu s vybranými screenshoty (pocházející z webu Corelu).
Historický vývoj
Nejdříve se však pojďme podívat na historii programu Ventura, který na počátku počítačové éry představoval základní nástroj pro sazbu a zlom.
Zcela na začátku byl program nazývaný Ventura Publisher - jeden z prvních programů pro desktop publishing, který vyvinula tehdy nově založená společnost Ventura Software Inc a poprvé jej představila v roce 1986. Mimochodem - stejně jako v případě Adobe, také tři zakládající společníci firmy Ventura Software byli bývalí zaměstnanci Xeroxu, kteří svého zaměstnavatele nemohli přesvědčit o svých vizích desktop publikování a tak si založili vlastní novou společnost. Ventura Publisher byl od počátku velmi úspěšný program, kterého se od roku 1986 do roku 1989 prodalo přes 200 000 kopii, dohnal starší PageMaker společnosti Aldus, a společně s ním představovala tato dvě řešení hlavní software pro desktop publishing - proces, který začal praktickou digitalizaci v polygrafii.
Ventura Software udržovala s Xeroxem úzké kontakty a tato společnost brzy po vytvoření první verze programu Ventura Publisher zakoupila exkluzivní práva na marketing a prodej programu a zavázala se k jeho technické podpoře. V roce 1989 zakoupil Xerox i zdrojový kód programu, čímž jej defacto získal. Ještě později zakoupil Xerox od Ventura Publisher také jméno Ventura a tak přešel celý projekt jednoznačně pod Xerox, který jej oddělil do samostatné divize Ventura Software Incorporated. Ta nabízela nejen program Ventura Publisher, ale i další navazující programy - Ventura Database Publisher, Ventura Scan, Ventura ColorPro, Ventura AdPro a Ventura Separator. Účel jednotlivých programů je velmi patrný z jejich názvů - vše se točí okolo sazby, skenování a publikování. Nicméně již v té době programu začaly chybět vize a začal ztrácet oproti svým konkurentům.
A co Corel, který vlastní Venturu dnes? Ten původně začínal jako systémový integrátor Ventury. Posléze začal programovat vlastní balík grafického software Draw, který následně na podzim roku 1993 rozšířil o Venturu a další zmiňované programy zakoupené od Ventura Software. Ta koncem roku 1993 oficiálně ukončila svoji činnost.
Corel zakoupil od Xeroxu Venturu 4.11 a první verzi (obsahující malé změny a rozšířenou o fonty a cliparty) začal nabízet pod název Corel Ventura Publisher 4.2. Mimochodem všechny starší verze Ventury (1.0 až 4.x) byly programovány v assembleru a Corel přebral Venturu právě v okamžiku, kdy docházelo k jejímu přeprogramování do C++. Převod do C++ probíhal v Corelu až do podzimu roku 1994, kdy byla uvedena na trh Ventura 5. Po ní se Corel rozhodl Venturu celou přepracovat jako 32-bitovou aplikaci pro Windows a zde již začal celý projekt nabírat časové ztráty - úplně přepracovanou Venturu uvedl Corel na trh až v roce 1996 pod označením Ventura 7 (šestka byla zcela přeskočena kvůli konzistenci s číslováním aktuální verze balíku Draw, jehož vývoj šel rychleji) a poslední aktuální verze 8 byla poté uvolněna na trh v roce 1998. Od té doby se uživatelé dočkali ještě několik desetinných upgradů, nicméně sláva programu rychle uhasínala.
Současnost
Zhruba po čtyřech letech tak nyní přišla na svět Ventura 10 (devítku Corel sice přeskočil, ale i tak nestihl aktuální číslování s balíkem CorelDraw, který je nyní již v jedenácté verzi). Svět DTP se však za tu dobu změnil skoro k nepoznání a oblast klasické sazby dokumentu si rozdělily programy QuarkXPress s poměrně mladým Adobe InDesignem. Skulinku pak představuje oblast sazby složitějších strukturovaných dokumentů, kam podle všeho Corel Ventura aktuálně míří (konkurentem by tak mohl být více pro Adobe FrameMaker než pro prvně dva zmiňované programy).
Hlavní devizou, se kterou Ventura vyrukovala, je úzká podpora formátu XML (eXtensible Markup Language), což je značkovací jazyk sloužící k popisu struktury dat. Pomocí XML lze poměrně automaticky vytvářet i složitější sazbu, což je trend nastolený tzv. cross-media publishingem - publikování jednoho obsahu v libovolných formách (bližší informace o XML naleznete v našem seriálu), i když podle všeho je však Ventura v otázce práce s XML výrazně omezenější než FrameMaker - umožňuje jen jeho import pomocí mapovacího editoru; bude-li chtít uživatel s XML pracovat více, bude odkázán na další produkt Corelu - XMetaL. Po načtení textu do prostředí Ventury (nebo vytvoření ve Ventuře), je text opatřen tzv. tagy definující jeho formátování (obdoba stylů). Konkrétní vzhled textu daného tagu lze měnit v příslušném dialogovém okně (obdoba definice stylů). Nicméně ve Ventuře se používají i styly, ty sdružují řadu tagů a určují vzhled celé publikace
Corel Ventura nově disponuje podporou pro import a vytváření tabulek. U nich je také zajímavá funkce spojená s XML tagy - jedním stylem lze měnit parametry všech tabulek.
Ventura je vybavena také přímým výstupem do formátu PDF, čímž by snad měly definitivně skončit problémy, které se s výstupem z Ventury dříve vyskytovaly. Podle zahraničních reakcí funguje PDF export bez problémů, k dispozici jsou různé předefinované výstupní styly, a také preflight umožňující kontrolovat soubory před jejich výstupem z aplikace.
Novinkou je mj. správce externích linků (pro externí navazování textů a grafiky), podpora Adobe technologií je rozšířena také o nastavení parametrů pro in-rip trapping v RIPech vybavených PostScript 3.
Také Ventura se neubránila trendu "univerzálnosti" a uživatelům nabízí cca 50 bitmapových efektů, které mohou přímo v prostředí Ventury aplikovat na bitmapovou grafiku. Tu tak lze obohacovat o nejrůznější 3D efekty, rozostření, přebarvovat ji atd. Že by skutečně sazeči toužili po všech těchto vymoženostech?
Na druhou stranu velmi prakticky působí robustní možnosti přizpůsobování si programu vlastním potřebám - měnit, ukládat a exportovat lze vzhled pracovního prostředí, měnit lze i text jednotlivých nabídek, ikony a samozřejmě i klávesové zkratky.
Výrazně rozšířeny jsou možnosti práce s bitmapovými obrázky. Přibylo okno pro správu zobrazovaného rozlišení obrázků a především mnoho podporovaných formátů - Corel jich uvádí cca 40 (tj. rozhodně všechny běžně používané). Rozsáhlé možnosti importu má Ventura také při práci s textem. Zajímavým nástrojem je také Function Wizard umožňující sazbu matematických vzorců.
Přes všechny zmiňované vylepšení typu bitmapových efektů, míří Ventura na trh sazby strukturovaných a delších dokumentů. Nepostradatelným pomocníkem je proto paleta Navigator, umožňující snadno "skládat" i rozsáhlejší publikaci z dílčích komponentů.
Uvedeným přehledem funkce programu samozřejmě nekončí - chcete-li se alespoň teoreticky seznámit s programem blíže, naleznete dost informací na www.corel.com/ventura10.
Závěr
Corel Venturu jsme z výše uvedených důvodů zatím nemohli vyzkoušet a tak nám nepřísluší produkt ani hodnotit. Ze zahraničních zdrojů nicméně vyplývá, že až na závažný nedostatek nepodporování OpenType fontů a Windows IME, jde pro anglický trh o poměrně zajímavý nástroj, který by klasicky ve stylu Corelu mohl nabídnout solidní výkon, řadu nejrůznějších doplňků v ceně (mj. Corel Capture, Corel Barcode Wizard, DataBase Publiser a přes 1500 fontů) za nižší investici, než u obdobných konkurenčních nástrojů (v USA je stanovena prodejní cena na cca 699 dolarů). Jak jsme psali výše - Corel se v současné době zaměřil pouze na své tradiční trhy, jistě pro něj bude nejzajímavější skupina stávajících uživatelů jeho programů (zejména pak starších verzí Ventury), kterým upgrade rozhodně přinese výrazné zmodernění programu. A nakolik se Corelu podaří přesvědčit ostatní uživatele? Patrně nepůjde o žádný boom, nicméně Ventura může být pro některé uživatelé zajímavá alternativa. Uvidíme, zda-li se programu dočkáme také v našem regionu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024