Archová montáž pro vazbu V2 přímo v InDesignu nebo QuarkXPressu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Velký formát

Archová montáž pro vazbu V2 přímo v InDesignu nebo QuarkXPressu

22. listopadu 2002, 00.00 | Digitální archová montáž představuje jeden z nejviditelnějších trendů dnešní polygrafie. Jak si však alespoň částečně pomoci, pokud tiskárna požaduje vyřazené archy a studio s osvitovou jednotkou nevlastní specializovaný vyřazovací software? Nabízíme vám jeden odzkoušený tip.

Digitální archová montáž představuje jeden z nejviditelnějších trendů dnešní polygrafie - a to nejen u tiskáren vybavených CtP jednotkami, pro které je digitální archová montáž jedinou cestou, ale i u tiskáren vybavených konvenční technologií zpracovávající polygrafické filmy. I tyto podniky dnes většinou vyžadují, zejména u větších zakázek typu časopis nebo publikace, filmy ve formě vyřazených archů ve finálním tiskovém formátu. Výhodou je především nemalá úspora času, ale i přesnější vyřazení než v případě ruční montáže.

Digitální archová montáž, tedy vyřazení jednotlivých stránek na jeden velký arch (samozřejmě s ohledem na použitou tiskovou a knihařskou technologii), není s využitím dnešní výpočetní techniky nic složitého. Se specializovaným vyřazovacím programem - (Preps, Quite Imposing a další) - je, po nadefinování prvotního schématu, vyřazení libovolného počtu archů již jen otázkou importu vyřazovaných stránek do připraveného schématu. Jak však postupovat v případě, že potřebujeme připravit vyřazený arch jen čas od času, a nemalá investice do specializovaného software by se nevrátila?

Jednou z cest je využití služeb studia, které disponuje jak osvitovou jednotkou, tak vyřazovacím softwarem a patřičnými zkušenostmi. Druhou možnou cestou je provést archovou montáž v běžném programu pro sazbu a zlom - dnes nejčastěji v Adobe InDesignu nebo QuarkXPressu a následně vyexportovat do PDF souboru vyřazený arch a ten nechat vysvítit na osvitové jednotce. I pro vyřazovaní v rámci zmíněných programů existují speciální pluginy, které dokáží ušetřit práci. Dnes si však ukážeme skutečně jednoduchý postup, jak si ušetřit práci při jednoduchém vyřazování, čistě se základními funkcemi sázecího programu. Příklad budeme popisovat na programu InDesign 2.0, v QuarkXPressu jej lze provádět analogicky. Popisovaný způsob vyřazování lze poměrně univerzálně použít pro lepenou vazbu V2 (a podobné), pro V1 (šitá vazba na stříšku) jen velmi omezeně - pouze v případě stále stejných opakovaných zakázek se stejným počtem stran.

Digitální archová montáž není ve skutečnosti nic jiného, než poskládání jednotlivých stránek na tiskový arch tak, aby se dal po vytištění knihařsky zpracovat do finálního formátu a vazby. Podle použitého tiskového stroje se nejčastěji vyřazují archy ve formátu B1 (8 stránek na jeden arch), nebo B2 (4 stránky na jeden arch) - pochopitelně pro rubovou i lícovou stranu. Ruční umísťování desítek až stovek stránek (a navíc třeba v nějaké pravidelné periodicitě) by bylo zbytečně otrocké - proto se v některých studiích můžeme setkat s následujícím postupem.

1. Příprava stránek k vyřazení
Stránky, které se budou vyřazovat se připravují stejně, jako pro osvit - v našem konkrétním postupu je připravujeme jako kompozitní PDF soubor bez ořezových značek, pouze s přesahem 3 mm. Takto lze připravit buď celý projekt do jednoho PDFka (tedy např. o 128 stranách), nebo už při tisku do souboru připravovat soubory respektující rozložení stránek na archu - tj. například soubory po 16 stranách v případě vyřazení na B1 (dvě strany archu po 8 stranách). Tyto soubory si pak můžeme pojmenovávat jako zakazkaxx_arch1.pdf atd.

2. Vytvoření schématu vyřazení
Stejně jako v případu specializovaného vyřazovacího programu je nutné nejprve vytvořit vyřazovací schéma. To vzniká v součinnosti s daným polygrafickým provozem, který podle své zažité praxe a použité technologie poskytne informace, jaké značky a na jakých pozicích musí být v archu použity a jak umístit na arch jednotlivé stránky. Značky je dobré vkládat do vzorové strany (master page), aby je nebylo možné chybně posunout při manipulaci s jednotlivými stránkami. Tímto způsobem se vytvoří v jednom souboru dvoustránkový dokument obsahující rubovou a lícovou stranu archu. Jednotlivé tiskové stránky se přitom do schématu vyřazení vkládají klasicky přes nástroj Umístit.


Stránka obsahuje v pozadí ořezové a pasovací značky, do popředí se vloží rámeček s PDF stránkou.

Jelikož vkládáme PDF soubory, otevře se dialogové okno umožňující jednak nadefinovat způsob ořezu importované stránky a zejména vložit konkrétní stránku dokumentu.


Vkládání konkrétní stránky z vícestránkového PDF dokumentu

Takto tedy poskládáme na jeden arch B1 osm stránek pro tisk z lícové strany a osm stránek pro tisk z rubové strany. Stránky se správně natočí a především přesně umístí v jednotlivých boxech (zde má velkou výhodu InDesign s jemným zobrazováním bitmapové grafiky).


Vyřazený arch pro tisk ve formátu B1

Tím je hotová definice schématu vyřazení a současně vyřazení prvního archu - celý arch je možné klasickým způsobem vytisknout do souboru.

3. Vyřazování dalších archů
Efektivita naznačeného procesu nastává při vytváření dalších archů. Způsobů jak postupovat je několik; tip vychází ze skutečnosti, že pokud zaměníme PDF soubor se stránkami z prvního archu (u nás konkrétně zakazkaxx_arch1.pdf) za PDF soubor se stránkami dalšího archu, v celém vyřazení se aktualizují jednotlivé stránky přesně při zachování stránkování, umístění a rotace.


Paleta Vazby v Adobe Indesignu

Konkrétně tak můžeme buď změnit vazbu na PDF soubor, nebo třeba nahradit původní zakazkaxx_arch1.pdf souborem s novými daty a pak jen vazbu aktualizovat, nebo postupně po 16 stránkách odmazávat stránky z původního PDF dokumentu obsahující všechny stránky publikace. Po aktualizaci vazby na nová data je vyřazený arch připraven k osvitu - stačí jej jen vytisknout do PDF nebo poscriptového souboru a předat osvitové jednotce.

Závěr
Uvedený postup se snaží dát odpověď na časté otázky týkající se co finančně nejméně náročného vyřazování pokládané v našich diskuzních fórech. Je zřejmé, že jde o postup spadající do kategorie "tipy a triky", vyžadující určité znalosti, zručnost a především pozornost uživatele, který v žádném ohledu nenahrazuje mnohem univerzálnější profesionální vyřazovací software. Postup je nicméně mnohokrát odzkoušený v praxi a zejména při pravidelném vyřazování ve stejném schématu může po zaběhání ušetřit hodně času.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: