Terragen 0.7x - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Střední formát

Terragen 0.7x

14. prosince 1999, 00.00 | Terragen není ani jediný nástroj svého druhu na tvorbu krajin, není ani nejjednodušší na ovládání, při troše snahy se ale dá vše zvládnout v poměrně krátkém čase. Je však zdarma.

     Scenery Animator, Vista Pro, World Construction Set a další profesionální programy na generování modelů krajin budete možná znát z některých počítačových platforem. Mezi těmito velikány se nenápadně začíná prosazovat i Terragen. Program je shareware, zaregistrovat si ho však musíte pouze v případě, že budete Terragen používat ke komerčním účelům.



     Hlavní obrazovka programu představuje jakýsi desktop, na kterém je možné mimo dvou základních oken nechat zobrazit další, většinou preferenční okénka a mít tak při dostatečném rozlišení screenu přehled o jednotlivých sekcích programu.

     Terragen krajiny sice umí vygenerovat, importovat však můžete také jeho vlastní formát TER nebo si (pokud najdete tu správnou utilitu) převést DEM soubory do TER formátu, celou krajinu lze navíc vyexportovat jako LightWave objekt. Máte-li už krajinu "předpočítanou", lze ji ještě dodatečně upravit s použitím několika speciálnícvh funkcí na obrázku vpravo, samozřejmostí je úprava rozměrů celého digitálního modelu terénu.

     V další fázi následuje mimo jiné třeba úprava povrchu, jehož hlavní vizuální složku tvoří u Terragenu barva či vlastně barvy, protože povrchové objekty zatím nejsou do programu zařazeny.

     Rendering Control je jedno ze dvou hlavních oken programu s náhledem krajiny a volíte zde jak pozici kamery a cílového bodu, na který je kamera zaměřena, tak i kvalitu preview i výsledného renderingu. Velikost 640x480 bodů je přiměřené rozlišení pro obrázek, pokud ovšem nechcete čekat při výpočtech modelu terénu, mraků a vodních ploch několik desítek minut i na velmi rychlém Pentiu.

     Právě zmíněné parametry oblohy - oblaků s jejich barvou a hustotou, to vše nastavujete v okénku Atmosphere, podobné věci pro vodní plochy včetně případných vln na vodní hladině a odlesků slunce pak logicky v okénku Water. V Terragenu najdete několik zajímavých předvoleb, které Vám ušetří spoustu práce při výběru správných hodnot pro několik typů krajin.



     Hustotu a rozvrstvení oblaků nastavujete v Cloudscape. Můžete zde pracovat i s vrstvami, což dává zajímavé možnosti při míchání mraků. Když se Vám programem vygenerované fraktálové mraky nelíbí, jednoduše necháte vypočítat nové.

     Kvalitu a jednotlivé složky renderingu představované atmosférou, mraky a krajinou nastavujete mimo hlavního okna také v Render Settings, stejně jako gamma korekce (např. u blankytné vody doporučuji přidat).

     Výsledný render jedné krajinky (nezmenšováno, neupravováno), kterou jsem si dovolil spáchat za zhruba 10 minut určitě přesvědčí každého o kvalitách programu. Vlnění moře jsem nenastavil na maximum, i tak je realistický dojem velmi slušný.

     Terragen není ani jediný nástroj svého druhu na tvorbu krajin, není ani nejjednodušší na ovládání, při troše snahy se ale dá vše zvládnout v poměrně krátkém čase. Jedná se zatím o betaverzi, ale i tak jsou možnosti programu na vysoké úrovni, škoda že zatím chybí nějaké další povrchové objekty jako jsou stromy či budovy. S Metacreations Bryce určitě nelze Terragen srovnávat, ostatně je zatím pro nekomerční použití zdarma a své příznivce si doufám najde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: