Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Střední formát
Kolo k osobnímu automobilu v Rhinoceros 3
kolo
18. září 2003, 00.00 | V dalším tutoriálu pro začínající uživatele programu Rhinoceros si krok za krokem ukážeme, jak vytvořit hliníkové lité kolo s křížovými paprsky.
Model kola je vymodelován ve třetí verzi programu Rhinoceros, ale veškeré funkce, které jsou použity v tomto tutoriálu obsahuje i starší verze Rhina. Pro lepší pochopení jsem použité funkce zvýraznil a pro majitele českého Rhina jsem napsal do závorky dané funkce v češtině.
Takto nějak by mělo vypadat naše snažení. Obrázek je renderován v programu 3d Studio Max.
Rám kola
Vytvoříme si v pohledu shora křivky zhruba jako na přiloženém obrázku. Dvě křivky se protínají skrz sebe navzájem, to je důležité pro pozdější zaoblení paprsků. Tento průnik křivek je zakroužkován na obrázku. Aby tvar nebyl moc jednoduchý a strohý použijeme více křivek pro dosažení složitějšího tvaru. Používejte uchopovací režimy, aby křivky správně na sebe navazovaly.
Funkcí Revolve (Rotovat) vytvoříme z křivek plochy.
Paprsky elektronů
V pohledu zepředu vytvoříme dvě křivky. Ty nám budou znázorňovat jednotlivé paprsky.
Z těchto dvou křivek vytvoříme kopie pomocí ArrayPolar (Kruhové pole).
Tyto křivky si nyní promítneme na plochu. Project (Promítnout). Původní křivky můžeme smazat.
Za pomocí promítnutých křivek rozdělíme plochu Spit (Rozdělit) a tím nám vzniknou jednotlivé paprsky. Opět nepotřebné plochy smažeme.
Takto ploché kolo by moc dobře nevypadalo, proto z paprskovité plochy vytvoříme kopii a poposuneme směrem dovnitř kola. Mezery zaplníme funkcí Loft (potáhnout).
Zde vidíme jak paprsky procházejí skrz červenou plochu.
Proto použijeme funkci Trim (Střihat) a každý přečnívající kousek odstřihneme, pak odstřihneme i části na červené ploše. Teprve teď můžeme spojit dohromady Join (Spojit ) paprsky s rámem kola.
Spojení ploch bylo nezbytné pro zaoblení. Protože zaoblení bude ve všech částech konstantní použijeme příkaz FilletEdge (Zaoblení Hrany), kterým zaoblíme téměř všechny hrany. Na obrázku jsou znázorněny žlutě hrany, které zaoblíme. Musíme zaoblit hrany všechny najednou. Jinak nám nevzniknou na všech částech plynulé přechody! Tento proces na starších počítačích může nějakou tu chvilku trvat, ale ten kdo si počká, tak se dočká :-)
Výsledek po zaoblení by měl vypadat asi nějak takto. Na obrázku je také detail zaoblení paprsku s rámem.
Logo
Vymodelujeme ještě logo, abychom věděli, jaká že to automobilka vyrobila naše kolo:-) Tři kružnice budou znázorňovat jeden kruh loga, tedy celkem dvanáct kružnic. Tyto kružnice v pohledu zepředu promítneme Project (Promítnout) na střed kola.
Z promítnutých kružnic vybereme vždy jen kružnici prostřední, tedy čtyři kružnice. Ty poposuneme jen o malý kousek ven z kola. Kružnice potáhneme funkcí Loft (potáhnout) a to tak, aby vznikla ostrá hrana na každé prostřední kružnici. Toho docílíme tak, že v menu Loftu místo potáhnutí normal (normální) použijeme Straight section (rovinné úseky).
Šrouby
Vytvoříme si malou kružnici ta se pomocí ArrayPolar (Kruhové pole) zkopíruje kolem středu do kruhu. Osm kružnic promítneme Project (Promítnout) na plochu. Plochu opět rozdělíme pomocí kružnic a funkce Spit (Rozdělit). Vzniklé kruhové plochy poposuneme směrem dovnitř kola. Pomocí Loft (potáhnout) zaplníme mezery plochou. Spojíme plochy dohromady Join (Spojit) a už jen zaoblíme FilletEdge (Zaoblení Hrany).
Vlastní šroub vytvoříme z válce. Od něj odečteme dva protínající se kvádry za pomocí BooleanDifference (Booleovský rozdíl ). Hranu šroubu zaoblíme FilletEdge (Zaoblení Hrany) a vytvoříme kopie ArrayPolar (Kruhové pole).
Takto by mělo asi vypadat naše snažení o vytvoření elektronů kola:
Pneumatika
Křivkou si vytvoříme jeden vzorek pneumatiky. Já jsem použil více křivek, mezi kterými jsem použil plynulého přechodu Blend (Plynulý přechod) spojil části křivek Join (Spojit) a upravil pomocí PointsOn (Zobrazení řídících bodů) tam, kde se křivky spojily, jsem odstranil společné uzly RemoveKnot (Odstranění uzlu). Ale můžete i pomocí jedné křivky záleží na vás. Začátek a konec této křivky musí být přesně nad sebou, protože až budeme vytvářet kopie vzorku musí na sebe přesně pasovat.
Za pomocí funkce Array (Pravoúhlé pole) vytvoříme z křivky vzorku v ose Y něco okolo 27 kopií. Jako první a druhý referenční bod zadejte začátek a konec křivky, tím docílíme, že křivky budou na sebe navazovat.
Nyní vytvoříme ještě jeden vzorek, něco jako zkosený obdélník se dvěma zaoblenými rohy. Opět vytvoříme kopie pomocí Array (Pravoúhlé pole), tentokrát ale bude kopií více. Já jsem zadal 69 kopií. Záleží na tom, jaké budete mít rozměry vy. Všechny vytvořené křivky ozrcadlíme Mirror (Zrcadlit).
Horní a dolní část uzavřeme křivkou jako na obrázku.
Žlutá křivka znázorňuje řez pneumatikou. Musí být širší než samotné vzorky.
Tuto křivku vytáhneme Extrude (vytáhnout). Vytažení musí být opět delší než vzorky. Všechny vzorky promítneme Project (Promítnout) na plochu. Tato operace může zase chvilku trvat.
Necháme si jen plochy se vzorky, zbytek smažeme. Tyto plochy vytáhneme Extrude (Vytáhnout) o malý kousek a spojíme Join (Spojit).
Vytvoříme si ještě jeden průřez, který bude prezentovat plášť pneumatiky. Ten bude procházet skrz vzorky. Vytáhneme jej Extrude (Vytáhnout).
Teď je třeba pneumatiku ohnout, ale Rhino nedokáže ohnout tělesa, jen plochy a křivky. Proto je třeba těleso exportovat do nějakého polygonálního softwaru a tam ho ohnout. Já jsem použil 3ds Max, do kterého exportuji i ráfek kola. A kde jej následně vyrenderuji.
Zde je obrázek bez materiálů, pro lepší představu jak samotný model kola vypadá.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024