Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Příslušenství
Adobe Illustrator 10 CE vs. následky Husovy reformy
illustrator 10
19. září 2002, 00.00 | Počátkem letošního roku se objevila kulatá desátá verze Illustratoru a zároveň byla ohlášena její lokalizace. Ta je hotova a proto přinášíme i přehled mapující to podstatné pro tuzemského uživatele.
Vektorový kreslící program Illustrator patří spolu se svým stejně známým konkurentem kanadského Corelu a trochu zapomenutým Macromedia Freehandem ke špičce ve svém oboru. Počátkem letošního roku se objevila kulatá desátá verze a zároveň byla ohlášena její lokalizace. Ta je hotova, a proto přinášíme i přehled mapující to podstatné pro tuzemského uživatele. Popis nových funkcí a celkové hodnocení je k nalezení v naší recenzi anglické verze, my se zaměříme zejména na naše regionální specifika. Ale začněme od začátku.
Instalace
Probíhá česky a bez problémů v podobném duchu jako u ostatních soudobých produktů Adobe. Z pevného disku našeho PC uzobne okolo 115 MB, což je v dnešní gigabajtové době skoro zanedbatelné. Kromě samotného Illustratoru je na CD ještě k nalezení obligátní Acrobat Reader (v české verzi 5.0.5), Adobe Type Manager Light 4.1, PostScript Driver pro Windows 9x i NT/2000 a přehrávač QuickTime 5.0.2 (vše už jen anglicky). Programy jsou dále doplněny asi 70 MB klipartů s přiloženým PDF katalogem. Obrázky mi připadají použitelnější než u konkurenčního CorelDRAW, byť jich je řádově méně. Nechybí ani několik desítek písem, jichž se bohužel ruka lokalizátorova ani nedotkla. Konečně adresář Illustrator Extras obsahuje knihovny s dalšími štětci, podklady, výplněmi, vzorovými dokumenty a také dokumentaci s příklady ke skriptovacím funkcím (Java Script a Visual Basic) rovněž v angličtině. K balení kromě CD patří ještě tištěná verze Příručky uživatele, manuály o XML a skriptovacích příkazech a tabulka s přehledem příkazů a zkratek.
Některé novinky
Většinu novinek naleznete na výše uvedeném odkazu, nyní jen k těm nejdůležitějším (které se váží jak k české, tak anglické verzi programu).
Ve srovnání s předchozí verzí došlo zcela jistě ke značné optimalizaci programu, protože spouštění i běh se opravdu výrazně zrychlil. Z hlediska uživatelského rozhraní trpí Illustrator stále určitou přepaletkovaností. Určitým řešením je práce s dvěma monitory umožňující seskupit plovoucí paletky například na 14" stařečka a oddávat se kreslící nirváně v prostoru 21" monitoru. Ovládání vůbec, patří k silným i slabým stránkám zároveň. Začátečník, obvykle uživatel CorelDRAW, si na jinou filozofii uživatelského rozhraní zvyká pomalu. Jakmile však absolvuje "bod zlomu" zjistí, že pracuje velmi rychle a efektivně.
Do hlavní nástrojové palety přibylo několik novinek. Jako první mě zaujal rozprašovač symbolů představovaný symbolem spreje. Funkce rozmisťuje vybraný symbol po volně tažené čáře, přičemž hustotu lze regulovat rychlostí tahu (čím pomaleji tím hustěji). Doplňující nástroje pak dovolují roztodivné manipulace s vytvořeným shlukem objektů. Mimo základní posouvání, mazání a změnu velikosti je k dispozici i přebarvení, zprůhlednění a otáčení. Vše opět ovládané myší s možností plynulých přechodů. Jako samozřejmost nelze přejít, že vytvořený shluk objektů je po jakékoliv změně možné rozdělit až na vybranou křivku a editovat podle libosti. Využití vidím především v rychlém vytváření pozadí či popředí u ilustrací (nabízí se třeba tráva, ptactvo či rybky v akváriu).
Druhým, neméně zajímavým počinem, je paleta deformačních nástrojů skrytých pod pokřivujícím tlačítkem. Zprvu solidní kresbu lze těmito funkcemi "předělat" do naprosté tvarové abstrakce, neboť v paletce je přítomno zkroucení, zvrásnění, nafouknutí, zkrabacení a další. Pro nezkušené však doporučuji střídmost, protože efekty zbytečně rozplizlých návrhů už tu bylo mnoho.
Konečně přibylo také snadné kreslení nejjednodušších tvarů jako oblouk, spirála, velmi užitečná mřížka a naopak trochu podivná polární mřížka.
Inovacím podlehly i Deformace obálkou. Změny se týkají jednak počtu a také schopnosti editace i po provedené deformaci. Tato vlastnost se ostatně táhne celým Illustratorem jako červená nit.
Asi poslední podstatnou novinkou je nástroj rozřezání pro web. Kdo používá Photoshop, jistě důvěrně zná. Ostatním snad bude stačit, že kurzor tvaru perořízku nerozřeže pracně stvořený návrh na malé kousky, ale naopak jenom naznačí strukturu rozdělení při exportu do bitmapových formátů. Ve spojením s Uložením pro web, jehož dialog jakoby z oka vypadl už zmíněnému Photoshopu se jedná o nebývale silný nastroj, umožňující efektivní návrh webu i pro milovníky vektorů.
Popis dalších novinek naleznete ve zmíněné recenzi anglické verze.
Pracujeme
Překlad rozhraní programu je na první pohled proveden dobře. Pravopisné chyby ani překlepy se mi ani při intenzivním hledání najít nepodařilo. Horší je nepřijemná drobnost, že tlačítko F1, obvykle vyvolávající nápovědu, zobrazí pouze chybové hlášení. Help je naštěstí k dispozici česky ve formátu PDF na instalačním CD spolu s rovněž přeloženou Příručkou uživatele. S tou se do značné míry překrývá, a proto má smysl ve většině situací používat spíše soubor nápovědy především pro jeho lepší provázanost a názornost.
Za provozu programu můžeme narazit na potíže s některými písmy (což byl však problém také již dřívějších lokalizací). V první řadě dochází často při změně fontu už napsaného textu s diakritikou k ponechání háčkovaných a čárkovaných znaků z předchozího řezu. V drtivé většině případů se tak stane ve chvíli, kdy je text psaný českým písmem převeden do nečeského (viz obr.). Totéž nastává i v opačném případě, ale pouze při přechodu z do českého AT1. Řešením je překopírování do externího textového editoru a následné vlepení zpět, což bohužel zničí některé formátování. Někdy pomáhá také stisknutí klávesy CTRL. Jako druhá varianta se nabízí ruční výmaz a opětovné napsání chybných znaků, neboť v takovém případě se už zobrazí ve správném typu písma. To je pochopitelně při rozsáhlejších úpravách poněkud zdlouhavé.
Co se podpory různých standardů týče, podporuje Illustrator více méně vše, co lze. Kromě klasiky v TrueType a AdobeType 1 je samozřejmostí i OpenType. Jako správný pravověrný produkt Adobe podporuje i řezy MultiMaster. Podpora není zcela stoprocentní, další chyby jsou naznačeny níže.
Různé deformační manipulace s textem probíhají bez problémů, což má z větší části na svědomí brzký převod do křivek. K potížím nedošlo ani při aplikaci efektů zachovávajících editovatelnost textu.
Ty z nás, kteří se zabývají sazbou také nepotěší výpadky při práci se některými soubory EPS. Jde o ty, jež získáváme tiskem na PostScriptovou tiskárnu třeba z Excelu nebo PowerPointu. Illustrator se totiž celkem zbytečně snaží při otevření zachovat možnost úpravy textu v takových souborech a tím dojde k totálnímu rozbití vzhledu i písma:
Tentýž soubor otevře CorelDRAW docela snadno a po novém uložení už v křivkách ho pak samozřejmě zvládne i Illustrator (viz obr.). Pravdou je že výše popsané se děje i s některými soubory neobsahující české znaky, ale ne vždy.
Určitá úskalí se projeví při finálním tisku nebo lépe řečeno exportu do PostScriptu. Docela slušně provedené nastavení tisku si poradí s lecčím a po kontrole můžete z připravených souborů svítit. Jediný problém, na který jsem narazil se týká některých písem OpenType, z nichž vypadávají znaky s diakritikou případně rovnou všechny. Jednalo se naštěstí pouze o ojedinělé případy.
Další funkce
Vylepšený formát souborů oplývá třeba kvalitnější kompresí a efektivněji vyřešeným ukládáním opakujících se symbolů. Kromě toho umožňuje lepší práci s už zmíněnými písmy OpenType, které se v předchozí verzi často ukládaly chybně. Při znovuotevření souboru se totiž čeština zobrazovala špatně popřípadě vůbec. Problém tkvěl zřejmě někde kolem kompatibility AI souborů s PDF (a tím pádem zřejmě v kódování), které lze nyní vypnout.
Pro web důležitá podpora SVG formátu, je opatřena funkčním kódováním UTF-8 a UTF-16 doplněné ještě ISO 8859-1. Nástroj si bohudík poradí i s češtinou (a nejenom s ní). O něco jednodušší je to při exportu do HTML. Text se prostě uloží jako obrázek a je po problému.
Hodnocení
Při kladném hodnocení programu hraje primární roli fakt, že Illustrator je sám o sobě velmi kvalitní nástroj určený zejména pro kreativní grafickou práci. Uplynulý text se snažil popsat problémy a třecí místa související s naší mateřštinou. Z většinou z nich se však dá docela dobře žít a pracovat, je jen zapotřebí o nich vědět. Mnoho z nich lze obejít ať už alternativním postupem či jiným programem. Přes pesimistický tón částí recenze je dojem stále velmi příznivý byť šlo jistě udělat více. Při koupi Adobe Illustratoru 10 CE rozhodně nepromarníte.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024