Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Kompakty
Webdesignérem za deset minut...
1. dubna 2000, 00.00 | Seriózní desetiminutové pojednání o tom, jak se během několika minut stát zkušeným, pověstným a všeobecně vyhledávaným webdesignérem.
Následujících deset rad určitě nenajdete v žádné publikaci zabývající se webdesignem (kdo z autorů by také chtěl Vám, obyčejným konzumním uživatelům sdělovat v knížce či manuálu všechny záhady a tajemství webdesignu, že?) a berte je prosím smrtelně vážně, bez jejich přísného dodržování se z Vás totiž světem protřelý webdesignér určitě nikdy nestane.
1. Minuta první, grafický návrh
Všechny grafické návrhy webových stránek vytvářejte zásadně v alfa nebo prerelease verzích co nejjednodušších free programech typu Zmalování nebo CDraw 0.2alfa SSV (speciální svahilská verze, ke stažení na www.pro-blbce.cz). Rozsáhlé balíky přímo určené k tvorbě webu nejsou v žádném případě pro tyto účely vhodné, neboť mají příliš zbytečných funkcí včetně luxusních "Open/Save" a jsou drahé. Nejlepší metodou, jak navrhnout high-end webovou stránku, je nakreslit si všechno ručně citrónovou šťávou nebo zmizíkem na bílý papír a celé dílo pak oskenovat s maximálně 3 údpi (Úplně Dostačuje Pro Ignoranty) - zaručuji Vám, že na poradě u zákazníka či při schvalování návrhu pak půjde už vše samo...
2. Minuta druhá, pozadí stránky
Pozadí stránky musí být v co nejlepší kvalitě a musí se načítat co nejdéle, což skýtá vynikající možnosti zejména pro rychlou výměnu reklamních proužků. Standardní postup je tedy jasný - formát PhotoCD nebo celostránkovou fotografii formátu alespoň A3 naskenovanou v co nevyšším rozlišení (minimálně 2400 dpi) převedete na JPEG a uložíte v nejvyšší kvalitě. Co se týče zvuku, vykašlete se na ozvučení stránky s MIDI skladbou a raději používejte nekomprimovaný WAV s frekvencí alespoň 56 KHz v 64 bitech a délkou minimálně 24, ještě lépe však 48 hodin, teprve pak můžete být s výsledkem spokojeni. V poslední době jsou oblíbené i formáty MPmínus1 (dávný předchůdce dnešních MP3jek, především pak typu MP0) a také variabilní a velmi flexibilní formát HDZ (Hrozně Dlouhý Zvuk), uvedený WAV ale v nouzi také postačí.
3. Minuta třetí, text
Mnoho webdesignérů text nejrůznějšími způsoby upravuje, zvýrazňuje, odsazuje, nebo člení do odstavců. Tak na to hned zapomeňte. Nejlépe se čte text s velikostí H8 nebo ´font size="+15"´ a větší, úhledně ponechaný po zkopírování do ASCII editoru ve formě tzv. monolitického bloku, vše výhradně s fontem Dingbats, pro slabozraké pak existuje speciální obrácená varianta ´font size="-15"´ sázená fontem Symbols. Pokud nutně potřebujete už text zvýraznit, použijte relativně nejmenší zlo ve formě klasického černého textu v tabulce s černým pozadím. Pozdější verze jazyka HTML (od zhruba 18.0 výš) budou navíc umět i transparentní text na libovolném pozadí, čehož můžete s výhodou využít zejména ke kryptografickým účelům - ale bohužel pouze v Grónsku a dalších transsibiřských oblastech, neboť transparentní text je považován za ekvivalent 512 MBitové šifry a podléhá nejpřísnějšímu stupni utajení, vývozu i rozmrazení.
4. Minuta čtvrtá, obrázky a animace
V žádném případě obrázky neoptimalizujte, je to evidentní ztráta času. Uvědomte si, že typický internetový uživatel je Váš nepřítel, neboť si prohlíží Vámi spáchané stránky a tudíž mu musíte tuto zákeřnou činnost pokud možno zatrhnout, nebo alespoň co nejvíce znepříjemnit. NIKDY nepoužívejte na webu formát GIF, jednak má zbytečně málo barev a jednak je příliš krátký. Mnohem lepší je JPEG - nejlépe pochopitelně ve fotografickém rozlišení (viz Minuta první) - a také AVI animace opět s co nejvyšším rozlišením i počtem barev, nejlépe samozřejmě nekomprimované HDTV přenosy minimálně zatěžující zejména satelitní internetové spoje.
5. Minuta pátá, rámce (frames)
V dnešní době se staly rámce nepsaným standardem a pokud je zákazník vyloženě nepožaduje, musíte mu to rozmluvit, a to klidně i s použitím chvatů a hmatů. Víte jak nádherně vypadají webové stránky s alespoň 50 - 100 rámci? Navíc když se vše scrolluje v horizontálním i vertikálním směru? Krásně, takže se toho držte!
6. Minuta šestá, JavaScript a Java
Animovaná menu s JavaScriptem jsou efektní a používejte je vždy a všude. Pokud se Vám podaří umístit na stránku minimálně 20 až 30 Java appletů a animovat všechno a všude včetně textu (nezapomeňte též na zvlášť vhodný efekt
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024