Xerox představuje novou řadu tiskáren ColorQube 9200 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Xerox představuje novou řadu tiskáren ColorQube 9200

23. února 2010, 00.00 | Společnost Xerox představila novou řadu produkčních tiskáren ColorQube 9200, tisknoucích na základě tuhých inkoustů. Výhodou nové řady tiskáren je levný, rychlý tisk, jednoduchá obsluha a minimální odpad i ekologický provoz. Řada ColoQube 9200 představuje digitální produkční multifunkční řešení, směřující do oblastí s většími objemy tisku, kde je žádoucí zejména barevný tisk.

Společnost Xerox uspořádala dne 18. 2. 2010 tiskovou konferenci, kde oficiálně představila novou řadu produkčních tiskáren – ColorQube 9200. Jedná se o multifunkční modely, využívající k tisku technologii tuhých inkoustů (Solid Inks – 4 oddělené barvy, běžný systém CMYK). Výhodou nové řady tiskáren (potažmo použité technologie) je levný tisk, velice jednoduchá obsluha i doplňování náplní - „kostek“ a také minimální odpad i ekologický provoz. Řada Xerox ColorQube 9200 představuje digitální produkční multifunkční zařízení, která směřují do oblastí s většími objemy tisku, kde je žádoucí především barevný tisk. Vhodné provozovny tak budou: různé reklamní agentury, vzdělávací instituce, případně tiskárny a DTP pracoviště, která by mohla daná zařízení využít coby doplňkový digitální tiskový stroj.



Solid Ink
Tisk pomocí tuhého inkoustu (Solid Ink) je technologie společnosti Xerox (dříve Tektronix), která poskytuje tiskovou kvalitu na úrovni barevného laserového tisku, snadnou údržbu, minimum odpadu a žádné toxické látky. Systém Solid Ink nevyužívá k tisku práškový toner a tiskový válec (jako laserový tisk), ale je tvořen pevnými kompaktními kostkami na bázi polymerů. Samotný fyzický proces začíná tavením kostek s tuhým inkoustem, poté dochází k aplikaci odpovídajících barev na přenosový válec, a výsledek se nanáší přímo na papír. Velkou výhodou oproti klasickým inkoustům, je okamžitá stálost (nešpiní, nerozpouští se, nerozpíjí se). Solid Ink, ač má jistou analogii s inkoustovým tiskem (viz již samotný název), však představuje alternativu spíše k tisku laserovému, ke kterému má i technologicky blíže. Daný systém sice Xerox používá již několik let (první modely byly uvedeny již cca před deseti lety), nicméně do teď byl masově uplatňován především v menších tiskových zařízeních typu SOHO (domácí a malé kanceláře, viz např. Phasery 8500 a 8550), ve velkých produkčních řešeních spíše jen sporadicky.



Xerox ColorQube 9200
Řada ColorQube 9200 se skládá ze tří modelů, které nabídnou kromě funkcí tisku dále i skenování a kopírování a to rychlostí od 38 do 85 stránek A4/minutu. Stávající systém pevných iknoustů inovoval výrobce nejnovějším tiskový systémem – tzv. HSSI (High Speed Solid Ink), díky němuž lze dosáhnout vyšších rychlostí i tiskových objemů. Novinkami v řadě ColorQube 9200 je například Hybrid Color, což je nový individuální způsob účtování, kdy zákázník zaplatí jen takové množství barvy, které skutečně spotřebuje. Kromě výměny inkoustových kostek a vkládání papíru je nutén pouze 1x až 2x ročně vyměnit čistící jednotku. Kostky tuhého inkoustu nepotřebují časté doplňování, z jedné sady lze vytisknout až 55 500 stránek. Když je třeba kostky doplnit, je možné je do zařízení vložit i během provozu.



Řada ColorQube 9200 umožňuje pro tisk použít i levný, obyčejný recyklovaný papír s velmi nízkou gramáží. Technologie tuhého inkoustu se nerozpíjí a odolává i vodě a mastnotě. Tiskárny ColorQube nabízejí komfort v podobě velice jednoduchého ovládání i údržby. K lepší orientaci slouží velká barevná dotyková obrazovka, na níž vidíte všechny základní funkce, jako je kopírování a skenování, dále nabízí instruktážní videa, která pomáhají uživatelům snadno s tiskárnou pracovat – popř. odstranit běžné závady (např. zaseknuty papír ap.). Zařízení navíc je možné pomocí platformy Xerox Extensible Interface Platform individuálně nastavit dle svých vlastních potřeb.



Hybrid Color
Ve standardním 3-úrovňovém plánu účtování, se tedy bude konečná cena odvíjet dle množství spotřebované barvy. Pro běžný kancelářský dokument (s minimem barvy) budou náklady odpovídat nákladům na tisk černobílý (cca 0,19 Kč). Dokumenty s průměrným barevným pokrytím (nabídky, jednoduché brožury nebo letáky), přijdou na zhruba polovinu nákladů laserového tisku (necelých 0,60 Kč). Celobarevné stránky (typu: graficky náročných prospektů či fotografií) budou stát přibližně stejně jak na barevné laserové multifunkci (cca 1,60 Kč). Výhodou Hybrid Color je také to, že nerozlišuje formát tištěného dokumentu, ani množství černých tiskových bodů. Jediným kriteriem je množství barevných bodů tvořících obraz. Takový způsob účtování tisku eliminuje tradiční určování cen, u něhož jsou náklady na celobarevnou stránku rovny nákladům na stránku s minimem barvy. Porovnat své stávající náklady na barevný tisk oproti těm, které využívají systému ColorQube můžete na www.FinallyColorIsLess.com.



Funkce
Pro optimalizaci kvality tisku a barev obsahují multifunkce ColorQube interpreter tiskového jazyka Adobe PostScript3, kompatibilitu se standardy Pantone a několik možností barevného nastavení. Mezi třemi dokončovacími možnostmi je i tvorba brožur a vícebodové sešívání a děrování, díky čemuž zařízení poskytují kompletní řešení pro vytváření brožur a prospektů. Bezpečnostní funkce dokáží kontrolovat přístup, sledovat používání a chránit důvěrné informace. Navíc přenos dat po síti lze průběžně šifrovat, aby se tištěné i skenované dokumenty udržely v bezpečí. Vzhledem k absenci tiskových kazet vytváří modely ColorQube až o 90% méně odpadu než srovnatelné barevné laserové tiskárny. Rovněž snižují dopad výroby a dopravy na životní prostředí. Podle studie zpracované americkou univerzitou Rochester (New York) Institute of Technology spotřebuje řada ColorQube během své životnosti v průměru o 9% méně energie a vytvoří o 10% méně skleníkových plynů než srovnatelná laserová zařízení.



Závěrem
Xerox ColorQube 9200 je (spolu se systémem tuhých inkoustů) zajímavá v první řadě nízkými náklady na tisk a jednoznačně ekologickým provozem, přitom výkonnost a kvalita výstupů (v porovnání s laserovým tiskem) zůstává zachována. Podle slov výrobce jsou celkové náklady barevného tisku v průměru až o 62 % nižší než u laserového tisku. Současně nové modely ColorQube omezují (díky bezkazetové technologii - Cartridge Free) dopad kancelářského tisku na životní prostředí, protože produkují minimum odpadu. Solid ink systém v porovnání s běžnými „laserovkami“ má jen asi 1/10 odpadu. Systém tuhého inkoustu totiž používá spotřební materiál ve formě netoxických inkoustových kostek, které jsou navíc baleny v plně recyklovatelném papíře. Velice praktické je, že každá ze čtyř barevných kostek (použitý je standardní systém CMYK) má navíc unikátní profilové „vzorkování“, tudíž se nemůže stát, že vložíte náplň (kostku) do nesprávného slotu. Na druhou stranu, ColorQube mají i nevýhody, jako jsou větší rozměry nebo vyšší spotřeba energie ve stand-by a sleep režimu (cca 2x oproti konvenčním laserovám). Naproti tomu v provozu je však příkon ColorQube tiskáren již poloviční. Slabinou jinak velice zajímavého a inovativního modelu tuhých inkoustů je nutnost neustálého přísunu energie z důvodu zachování konzistentní teploty zařízení. Tiskárny by se jednoduše neměly dlouhodobě vypínat – jednak aby nedošlo k úplnému ztuhnutí barevných náplní a druhak doba zahřátí na provozní teplotu je relativně dlouhá (cca 20 minut). Nicméně pro všechna pracoviště s většími objemy tisku, která preferují barvy, mohou být právě novinky žady ColorQube vhodnou volbou. Zařízení ColorQube 9200 již jsou na trhu již k dispozici, doporučená cena začíná na 311 000 Kč (bez DPH).









Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: