Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Filmy
KBA představila Karat ve formátu A3+
18. října 2001, 00.00 | KBA představila nový digitalizovaný ofsetový tiskový stroj 46 Karat. Kudy se ubírá cesta digitálního tisku v podání významného výrobce tiskových strojů firmy Koenig & Bauer?
Společnost KBA představila novou verzi svého digitalizovaného ofsetového tiskového stroje Karat. Již delší dobu nabízený stroj 74 Karat tisknoucí ve formátu B2 (520 x 740 mm) tak doplní menší model pro tisk ve formátu A3+. Jakým směrem se KBA v oblasti digitalizovaného tisku ubírá?
Pohled do historie
Digitalizované ofsetové tiskové stroje Karat začaly vznikat v původní joint-venture Karat, ve které byly vzájemnými partnery firmy KBA a Scitex. Joint venture byla oficiálně podepsána v lednu roku 1998 a v podstatě od té doby byly předváděny první prototypy stroje 74 Karat na všech významných světových polygrafických veletrzích.
74 Karat
Zpočátku stroj vzbudil nemalá očekávání, neboť představoval na svou dobu velmi unikátní skloubení moderních technologií s ověřenou ofsetovou konstrukcí. Na rozdíl od ostatních výrobců šel Karat svou vlastní cestou a rozhodl se nevyužít některou stávající modelovou řadu tiskových strojů, ale postavit stroj na zcela nové konstrukci, což s sebou jistě muselo přinést obrovské investiční výdaje a řadu technických problémů. Konečný vývoj stroje však trval výrazně déle, než se obecně očekávalo (na veletrhu Drupa 2000 oznamoval výrobce 6 zkušebních instalací) a tak jeho konečné uvedení do komerčního prodeje poměrně zapadlo, neboť ostatní výrobci mezitím přišli s řadou podobných zařízení mířící do stejného tržního segmentu. Přesto představuje 74 Karat velmi zajímavé řešení - jde o atypicky navržený ofsetový tiskový stroj s dvěma tiskovými válci rozdělenými na dvě poloviny pro tisk příslušnými barvami. Tiskové desky jsou ve stroji zpracovávány zcela automaticky a vypalovány termálním laserem (z dílny firmy Scitex). Stroj tiskne rychlostí až 10 000 arch/hod. technologií suchého ofsetu s použitím bezzónového barevníku a jeho velkou předností je velmi rychlé zabarvení tištěných archů - již přibližně šestý výtisk má stabilní barevnost. Ostatně i výsledky z testů zahraničního odborného tisku dávají tušit, že stroj po kvalitativní i technické stránce představuje významnou konkurenci dalším nabízeným řešením v oblasti DI tisku. Na relativně nevýrazném komerčním úspěchu se tak nejvýznamněji podepsal patrně asi až příliš konzervativní marketing, kdy KBA je firma známá mezi tiskárnami, méně už ve "studiích", která si v zahraničí podobné stroje pořizují. Navíc ani samotný trh se v oblasti digitalizovaných ofsetových strojů nevyvíjel tak dynamicky, jak se předpokládalo při plánování tak nákladného projektu.
Krátce po dokončení výroby 74 Karatu navíc došlo ke spojení firem Creo a Scitex v Creo-Scitex, které z pohledu Karatu vyvrcholilo vystoupením Scitexu z původní joint-venture (květen 2001), která se tak dostala zcela do vlastnictví KBA. Jistě i tyto změny způsobily ve výrobě Karatu nemalé vnitřní diskuze o směru, jakým se bude ubírat výroba a další vývoj.
46 Karat
Nově oznámený stroj 46 Karat dává tušit zejména odpověď na otázku dalšího vývoje DI technologií pod hlavičkou KBA v oblasti digitalizovaných maloformátových tiskových strojů. Přestože se všechny oficiální zprávy zatím omezují na konstatování, že nový 46 Karát je pro KBA vyráběn společností Ryobi v Japonsku, zdá se podle zveřejněných fotografií, že KBA se podobně jako např. Xerox se svým strojem DocuColor 233 DI-4 rozhodla využít existující řešení a ušetřit si náklady spojené s vývojem celého nového stroje. 46 Karat je podle všeho tiskový stroj Ryobi 3404DI vkusně převlečen do barev KBA.
46 Karat
46 Karat tak používá laserové diody firmy Presstek pro osvit tiskových desek PEARLdry Plus, také z produkce firmy Presstek. Stroj tiskne maximální rychlostí 7 000 archů/hod technologií bezvodého ofsetu ve formátu A3+ (maximální potištěná plocha je 450 mm x 330 mm). 46 Karat by se v Evropě (mimo UK, kde má patrně exkluzivitu Ryobi) měl začít prodávat od začátku listopadu letošního roku. Poté by měl být k dispozici také v Americe a v Asii.
Závěr
Nový 46 Karat je pro KBA jistě zajímavým přírůstkem, neboť A3+ je formát, který je v malonákladovém tisku velmi žádaným. Na druhou stranu se v této oblasti vytvořila vysoká konkurence v podobě ryze digitálních tiskových strojů nabízející dnes velmi slušnou tiskovou kvalitu, a tak je stroj 46 Karat nejspíše takovým ucelujícím kamínkem v celkové mozaice nabídky KBA, která přestože se zaměřuje na klasický plochý a kotoučový ofsetový tisk, nemůže ignorovat konkurenci v podobě např. Heidelbergu či firmy MAN Roland, kteří jsou v oblasti digitálního tisku velmi aktivní. Na druhou stranu lze z nastoleného směru nicméně vycítit, že vývoj vlastních digitálních řešení může být v dnešní době velmi ošemetný a nelze jej dělat jen tak "na půl plynu".
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024