Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Filmy
Cross-media publishing: fikce nebo realita?
30. dubna 2003, 00.00 | Je publikování napříč médii pouze nenaplněnou vizí nebo funguje v praxi? Odpověď na
uvedenou otázku se pokusila nedávno zodpovědět analytická společnost TrendWatch Graphic
Arts. Výsledky jejího šetření předkládáme v tomto článku.
Cross-media publishing, čili volně přeloženo "publikování napříč médii", patří k často zmiňovaným pojmům dnešní publikační praxe. Není divu, neboť s narůstajícím počtem publikačních médií, či, ještě jinak řečeno, kanálů, ke kterým vedle tradiční tiskoviny patří zejména Internet a dále například paměťové nosiče typu CD-ROM, mobilní zařízení (telefony, PDA aj.) a také rádio či televize, se jeví jako stále logičtější požadavek, publikovat jeden obsah co možná nejjednodušším způsobem na dvou či více publikačních kanálech současně. Uvedenému požadavku se snaží vyjít vstříc poskytovatelé publikačních řešení, přičemž nabídka začíná u drahých proprietárních systémů pro správu obsahu, založených obvykle na standardu XML a databázových technologiích. Odpovídající podporu (postavenou rovněž převážně na XML) dále do svých aplikací zabudovávají i výrobci aplikací pro pre-press a Web-design, tedy zejména Adobe, Corel a Quark. Konečně se čím dál tím více o podporu cross-media technologií snaží i výrobci kancelářského softwaru - zde máme na mysli zejména Microsoft s jeho podporou XML v Microsoft Office 11, i když mnoho zajímavého (a neprávem opomíjeného) zde vzniká i v nekomerční sféře (Linux). Možností a vizí (z nichž asi nejlépe formulována a rozvíjena je dle našeho názoru koncepce Adobe, označovaná jako Network Publishing) je zde tedy skutečně hodně, i když mnohé jsou (stejně jako celý vývoj kolem XML) zatím pouze ve fázi zrodu či značně pozvolného zavádění do chodu.
Líbivé vize a teoretický potenciál nabízených řešení se samozřejmě mohou rozcházet s praxí. Není tedy divu, že se přední analytická společnost TrendWatch Graphic Arts, zabývající se trendy publikačního průmyslu, pokusila nedávno ve své studii "Cross Media: Reformatting the Future" mimo jiné i odpovědět na otázku, do jaké míry dnes subjekty, působící v publikačním průmyslu, využívají řešení pro cross-media publishing skutečně reálně. Samotná studie je díky své ceně 1595 USD (za tuto cenu ovšem zákazník získá i analýzy a doporučení pro vlastní činnost na uvedeném poli, nejen pouhé statistiky mapující současný stav) zřejmě nedostupná většině našich čtenářů, o svá zjištění se nicméně TrendWatch podělil i na svých stránkách a rovněž v článku pro časopis Seybold Report. Výsledky jeho zjištění zde tedy můžeme přiblížit podrobněji i bez uvedené studie.
Svůj průzkum orientoval TrendWatch na tři sektory publikačního průmyslu: design a produkce, vydavatelství a Internet (design, vývoj). Odlišné nároky, zaměření a použité technologie předznamenaly u těchto segmentů poměrně výrazné rozdíly v přístupech ke cross-media publishingu, což jistě není žádným překvapením. Podívejme se ale nyní na konkrétní zjištění.
Design a produkce
Pro subjekty, působící v oblasti designu a produkce (grafická studia, reklamní agentury, komerční fotografie aj.), představuje cross-media publishing čtvrtou nejzajímavější oblast odbytu, přičemž ji takto vyznačilo 40 % respondentů. Nejatraktivnější je zde pro reklamní agentury (60 % respondentů). Cross-media publishing ovšem není pro uvedené subjekty jenom výhledovou možností, ale reálně provozovanou činností - více jak polovina dotazovaných (53 %) v současnosti realizuje cross-media projekty. A tím pádem ani nepřekvapí, že je uvedená oblast považována za "strategic to bussiness survival" 42 % respondentů a jen 4 % ji naopak považují za nedůležitou.
Nejčastěji využívanými médii jsou tiskovina (vedoucí položka), WWW-prezentace a e-mail (kampaně). K publikování na uvedených kanálech jsou nejčastěji (73 %) nasazeny standardní desktopové nástroje - obsah je tedy (obvykle značně pracně a manuálně) doupraven pro každé médium zvlášť. Pouze 16 % respondentů používá odpovídající funkce publikačních aplikací (jako jsou XML nástavby InDesignu či XPressu) a jen nepatrné 1 % zde nasazuje XML systémy a nástroje, umožňující automatické generování. Nízký podíl specializovaných systémů je zde ovšem vysvětlitelný absencí odborníků na informační technologie v daném sektoru. (Kvalifikované zajištění analýzy, instalace a provozu jsou pro komplexnější XML-systémy zcela nezbytné, typické publikační subjekty, působící v dané oblasti, ovšem jinak příliš mnoho dalších příležitostí uplatnění pro informatiky nemají.)
Vydavatelství
Cross-media publishing se jeví jako významná příležitost odbytu pro 33 % subjektů, publikujících magazíny, katalogy či knihy. Nižší procento oproti sektoru designu a produkce vysvětluje TrendWatch tím, že výrazné procento vydavatelství (61 %) již v praxi realizuje odpovídající projekty - daná oblast je tedy více realitou než pouze příležitostí. Uvedený závěr potvrzuje 49 % respondentů, označujících cross-media publishing za zásadní pro jejich uplatnění na trhu.
Nejvíce bývají cross-media řešení využívána při publikování katalogů (přibližně tři čtvrtiny subjektů, vytvářejících tento typ publikací). O tom, že e-book je ještě stále na počátku, svědčí to, že méně jak polovina knižních vydavatelství provozuje uvedený typ řešení.
Nejčastějšími publikačními kanály jsou v uvedeném sektoru tiskovina (reklama, direct mail, katalogy), webovské prezentace a e-mail (kampaně). Oproti sektoru designu a produkce jsou u vydavatelů výrazně víc zastoupeny pokročilejší technologie pro křížové publikování. Jen 13 % respondentů totiž provádí doupravování materiálu běžnými nástroji, zatímco celých 73 % užívá XML-funkce publikačních aplikací a 17 % dokonce nasazuje specializované XML systémy. Nejvýraznější (19 % respondentů) je přitom nasazení XML při produkci katalogů (ty svou komplexností samozřejmě po něčem takovém výrazně volají). Výhledově by pozice specializovaných řešení měla být v uvedeném sektoru ještě výrazněji posílena, neboť celých 58 % dotazovaných plánuje investice do odpovídajícího software.
Internet
Nejmenší zájem o cross-media zaznamenal TrendWatch u subjektů, působících primárně v oblasti internetového designu a vývoje (agentury, Web-design, produkce, podnikové složky pro Internet apod.). Pouze pro 18 % dotazovaných (nejčastěji agentury a design) je zde cross-media publishing příležitostí k odbytu (až na sedmém místě ze všech možností) a jen 19 % považuje uvedenou oblast za důležitou pro své udržení na trhu. To ovšem neznamená, že by se v dané oblasti cross-media reálně nevyužívala - na odpovídajících projektech pracuje 37 % dotazovaných. Rozdělení je zde přitom velmi různorodé: okolo 65 % agentur a 60 % designerských subjektů má s uvedeným typem publikování něco do činění, zatímco naopak 69 % firem, zabývajících se vývojem pro Web, se mu vůbec nevěnuje.
Zajímavé jsou typy médií, pro která se, vedle webovských prezentací, publikuje. Vede streamingové audio a video (15 %), následované e-mailem (12 %), tiskovinou (velmi nízkých 11 %) a PDA (8 %). Celkově je tedy vidět, že pro nejmodernější publikační oblast je vícenásobné publikování poměrně málo důležité. Svědčí to možná o důležitosti Internetu jako primárního média, více ale spíše o tom, že uvedená oblast si teprve k webovským prezentacím svá dodatková média hledá. (Video či audio streaming i mobilní zařízení ještě trpí řadou technologických omezení.)
Závěr
Přiblížený výzkum naznačuje, že cross-media publishing už pro mnoho subjektů publikačního průmyslu není jen prázdným pojmem, ale každodenní praxí. Do budoucna se dá přitom předpokládat další výrazný nárůst poptávky pro uvedenou oblast, největší a zatím zcela neprobádaná budoucnost zde zřejmě čeká bezdrátová multimediální zařízení, největší úbytek pak tištěnou produkci. Ale tím už se z říše faktů dostáváme k předpovědi, na jejíž konkrétní potvrzení si ještě chvíli počkáme. Každopádně se domníváme, že i pro tuzemské publikační subjekty jsou výše přiblížená zjištění zajímavou pobídkou pro vlastní činnost v uvedené oblasti.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024