Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Velký formát
Nepodceňujte licencování snímků z fotobank
23. října 2007, 00.00 | Jednou z nejdůležitějších věcí při nákupu snímků z fotobank je pro většinu klientů cena. Víte ale, jaký je rozdíl mezi fotografií licencovanou v režimu Rights-Manged a Royalty-Free? Při výběru vhodného snímku pro vaši kampaň byste měli věnovat pozornost i tomuto kritériu.
Jednou z nejdůležitějších věcí při nákupu snímků z fotobank je pro většinu klientů cena. Víte ale, jaký je rozdíl mezi fotografií licencovanou v režimu Rights-Manged a Royalty-Free? Při výběru vhodného snímku pro vaši kampaň byste měli věnovat pozornost i tomuto kritériu. Nesprávná volba totiž může výsledek kampaně negativně ovlivnit. Proto pro vás máme pár tipů, jak zvolit ten nejvhodnější snímek pro váš projekt.
Konečně jste hotovi
Pracovali jste dlouho a usilovně, strávili jste hodiny nad vymýšlením kampaně, vizuálu, psaním textů a výběrem obrázků. Klient návrh odsouhlasil a Vy si můžete oddechnout. Když však kampaň spustíte nastane problém – Váš přímý konkurent si do své kampaně vybral tentýž obrázek! Takové věci se opravdu stávají a dokonce daleko častěji, než byste čekali. A nejenom malým firmám; giganti jako Bank of America, Viagra, Dell, MetLife nebo Gateway už tuto situaci zažili. Jejich konkurenti použili ve své kampani stejnou fotografii, což mělo za následek negativní dopad na účinnost kampaně a neshody mezi klientem a reklamní agenturou.
Není ojedinělou výjimkou, kdy dvě instituce, působící na českém a slovenském trhu, používaly při své propagaci současně stejný snímek. Chyba byla na straně jedné z institucí, která porušila licenci na snímek zakoupenou ve fotobance a používala jej po uplynutí doby, a v jiném teritoriu, než byla licence vystavena. Dostala tak sebe i druhou stranu do nepříjemné situace.
Licencování snímků z fotobank
Aby se Vám něco podobného nestalo, pokusíme se Vám přiblížit problematiku licencování snímků z fotobank. Ve skutečnosti totiž nekupujete snímek jako nějaké zboží, ale kupujete práva k užití snímku, tedy onu zmiňovanou licenci, kterou Vám prodává autor snímku nebo jeho zástupce - fotobanka. Podle toho, jakou má snímek licenci, si můžete koupit práva na neomezené užití (licence Royalty-Free) nebo na užití s tzv. „řízenými právy“ (licence Rights-Managed). Některé fotobanky nabízí i možnost zakoupení kombinace těchto dvou licencí. Každá z licencí je specifická a to nejen cenou, ale také způsobem, jakým můžete se snímkem nakládat. A především, ne každá licence je vhodná pro Vaše potřeby nebo potřeby Vašeho klienta.
Royalty-Free VS. Rights-Managed
Mnoho klientů dává přednost snímkům s licencí Royalty-Free, protože mají neomezené užití. Je pravdou, že snímek Royalty-Free jednou zakoupíte a pak už s ním můžete nakládat podle libosti a neomezovat se tiskovými náklady nebo dobou užití. Snímek je zkrátka „Váš“. Ale v případě licence Royalty-Free je nejen Váš, protože jej stejným neomezeným způsobem může používat kdokoliv jiný, kdo si licenci ke stejnému snímku zakoupil. Na snímky Royalty-Free narazíte v každé fotobance. Mnohdy i více fotobank nabízí stejné snímky za stejnou cenu od stejných dodavatelů. Je to způsobeno tím, že snímky Royalty-Free jsou neomezeně také šířeny. Exkluzivitu na snímky Royalty-Free není možné zaručit vzhledem k tomu, že není možné dohledat, jestli Vámi vybraný Royalty-Free snímek neprodala jiná fotobanka a také z důvodu jeho časově neomezeného užití - nemůžeme zakázat užívání Royalty-Free snímku někomu, kdo jej před Vámi zakoupil.
Jedním ze způsobů, jak se vyhnout riziku, že Vy nebo Váš klient bude používat stejnou fotografii jako konkurence je výběr snímku licencovaného v režimu Rights-Managed, ke kterým je možné dokoupit exkluzivitu. Rights-Managed snímky tím mají velkou výhodu zvláště pro ty, kterým není lhostejné, že by mohla konkurence používat stejný snímek pro svou propagaci.
Narozdíl od Royalty-Free agentur má každá Rights-Managed agentura svého výhradního zástupce pro Českou (resp. Slovenskou) republiku a její Rights-Managed snímky už není možné koupit v jiné fotobance. Na rozdíl od fotografií licencovaných jako Royalty-Free můžete tedy snímek Rights-Managed získat výhradně pro sebe, a to na stanovenou dobu, v daném teritoriu a v určitém oboru. Na snímky Rights-Managed se při každém prodeji vydává licence na užití, na jaké se snímek bude používat - licence zahrnuje informace o typu tiskovin, tištěném nákladu, velikosti snímku a době užití. Pokud je některá z těchto specifikací překročena, je nutné licenci dokoupit. pokud by se tak nestalo, můžete se Vy nebo Váš klient dostat do nepříjemné situace. Licence a tedy i veškeré užití konkrétního snímku je tak evidováno v systému fotobanky. Díky tomu je možné zájemci na požádání vyhledat, kdy byl snímek používán někým jiným a jestli momentálně někým požíván je. Vzhledem k tomu, že klienti podnikající ve stejném oboru inklinují ke stejným typům snímků, předejdete tak „trapasu“, kdy by se v jednom časopise mohla objevit inzerce na dva různé subjekty se stejným snímkem.
Dokoupením exkluzivity pro Váš obor podnikání pak budete mít jistotu, že Vámi vybraný snímek po dobu vaší propagace nepoužije i Váš konkurent. Dokonce je možné zajistit po dobu užívání snímku i tzv. plnou exkluzivitu, tzn. že tento snímek nebude použit žádným jiným uživatelem. V případě kampaní, které jsou postaveny na výrazném originálním motivu nebo tváři, lze výběr snímku typu Rights-Managed jedině doporučit. Použití snímku z fotobanky zde může být vhodnou alternativou k vlastní produkci - ušetří náklady a je k dispozici okamžitě.
Základní fakta o Rights-Managed
|
Základní fakta o Royalty-Free
|
Co je to licence Rights-Managed? Licence typu Rights-Managed opravňuje svého držitele k jednorázovému použití snímku definovaným způsobem a ve stanoveném čase. Stanovené licenční podmínky je třeba dodržet. Licenci lze kdykoli dokupem rozšířit, např. pro opakované použití, delší časové období, další teritoria apod. Výše licenčního poplatku se stanovuje vždy individuálně pro konkrétní případ a závisí na několika faktorech jako: počet výtisků, doba užití, velikost snímku atd. Rights-Managed licenci je možno získat na stanovenou dobu také jako výhradní (exkluzivní), a to pro určitý produkt nebo obor, případně zajistit tzv. plnou exkluzivitu. |
Co je to licence Royalty-Free? Licence typu Royalty-Free je poskytována za fixní poplatek a opravňuje svého držitele k téměř neomezenému užití snímku. Snímek je možno použít opakovaně a časově neomezeně, téměř libovolným způsobem (existují výjimky vymezené v licenčních podmínkách) a v jakémkoli teritoriu. Cena je závislá na velikosti snímku (A5, A4, A3,…) a jeho rozlišení (72 dpi, 300 dpi). Stejný snímek, nebo celou jejich kolekci na CD (nebo jako virtuální CD) můžete za stejnou cenu zakoupit u různých fotobank. |
Jak nejlépe poznáte, zda je pro vás exkluzivní licence ta pravá? Zkuste si při výběru snímku z fotobanky zodpovědět následující otázky:
Jedná se o velmi exponovanou kampaň?
Každý klient a každý projekt je důležitý, ale vždy jsou tu kampaně, které jsou nejvíce vidět. V případě velké kampaně se větší investice do exkluzivního Rights-managed snímku vyplatí. Royalty-Free sice pravděpodobně seženete levněji, ale exkluzivní Rights-managed snímek pomůže kampaň lépe zviditelnit v rámci odvětví a zatraktivnit v očích zákazníků.
Potřebujete si být jisti, že stejná fotografie se nikde jinde neobjeví?
Položte si otázku, jak moc by výsledek kampaně utrpěl, kdyby se stejná fotografie objevila ve stejnou dobu ještě někde jinde. Pokud například pracujete na uvedení nového produktu na trh a nevýhradní licence by mohla Vaše úsilí závažně ohrozit, bude jistější zajistit si exkluzivní licenci přímo pro konkrétní typ produktu nebo pro celé odvětví.
Chcete použít fotografii, která má tu nejvyšší uměleckou i technickou hodnotu?
Obecně platí, že produkce Rights-Managed fotografií je nákladnější a výpravnější než u Royalty-Free snímků. Nejen fotograf, ale celý produkční tým se snaží docílit co nejlepších výsledků pokud jde o technickou kvalitu, výrazovost a umělecké ztvárnění výsledného snímku. Na tvorbě fotografií v režii velkých producentů, jako je např. Corbis a ZEFA, se podílí i skupina expertů sledujících nejnovější trendy, umělecké směry a technické novinky.
Je nutné dodržovat licenční podmínky
Jak už jsme se zmínili, pokud překročíte užití uvedené ve Vámi zakoupené licenci k snímku Rights-Managed, je nutné licenci dokoupit, aby Vám byla vystavena licence v nově určeném rozsahu. Co se stane, když tak neučiníte? Překročením Rights-Managed licence, která Vám byla fotobankou vystavena a je evidována v systému fotobanky, se vystavujete riziku, že snímek budete užívat současně s jiným klientem. Samozřejmě Vám to nemusí vadit, ale vězte, že druhá strana nebude k situaci tak lhostejná, obzvláště zakoupí-li si na snímek exkluzivitu. V neposlední řadě Vám také hrozí pokuta za nedodržení licenčních podmínek.
Poraďte se předem
Než začnete hledat ten pravý snímek pro váš projekt, je dobré se přesvědčit, která licence bude ve Vašem případě nejvhodnější a zároveň cenově nejvýhodnější. Předejdete tak problémům, které by mohly nastat v případě nesprávného užívání licence a nevystavíte sebe či svého klienta riziku, že snímek bude používat konkurenční firma ve své kampani. Další informace o licencování fotografií získáte na www.profimedia.cz.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024