Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
fotoaparáty KLASICKÉ a příslušenství
Tektronix Phaser 790 v praxi
Tektronix Phaser 790
5. března 2001, 00.00 | Důkladnému redakčnímu testu jsme podrobili nový model barevné laserové tiskárny formátu A3+ značky Tektronix. Jak se projevil vliv Xeroxu na vývoj této tiskárny?
V podrobném testu vám představíme poslední model řady Phaser, který je prakticky prvním společným konstrukčním počinem týmů Xeroxu a Tektronixu. Tato nová barevné laserová tiskárna formátu A3+ nabízí nejen vysoký tiskový výkon, ale zejména precizní práci s barvami. Jak obstála v našem redakčním testu?
Phaser 790 nám do testu zapůjčila společnost PS-PRO a to hned v maximální výbavě. Jednalo se tedy o model 790DP vybavený duplexní jednotkou, který byl ještě doplněn přídavnými podavači papíru. V této konfiguraci se jedná o velice dobře vybavenou síťovou tiskárnu schopnou obsluhovat i větší pracovní skupiny. V základní verzi tiskárna spadá spíš do kategorie výkonných stolních tiskáren. Záleží na uživateli, která z těchto dvou variant mu více vyhovuje. Flexibilitou se tato tiskárna může pochlubit nejen po stránce technické, ale i v oblasti podporovaných operačních systémů či pracovních postupů.
Technické parametry
Základem tiskárny je nový tiskový mechanismus s rozlišením 600 x 600 dpi, který využívá osmibitové barevné zpracování pro každý bod. Právě rozšířenou barevností spolu s novým systémem přenosu barvy na potiskovaný materiál se konstruktérům podařilo, ve srovnání se staršími modely, výrazně zvýšit kvalitu tisku. Za tou stojí kromě Xeroxu a Tektronixu i neméně zvučná značka Fiery. Na jejím RIPu je založeno vnitřní zpracování dat. O to se stará MIPS procesor R5271 taktovaný na 266 MHz, který využívá 64 - 512 MB operační paměti. Tu doplňuje 8 GB interní disk, který slouží pro ukládání tiskových úloh či fontů.
Výrobce u tiskárny udává výkon 6 barevných stran za minutu či 26 černobílých stran za minutu. Úlohy lze do tiskárny odesílat buď prostřednictvím paralelního rozhraní či rozhraní síťového s rychlostí 10/100Mb. Tiskárna se může pochlubit podporou originálního Genuine Adobe PostScript 3 či alternativně protokolu PCL 5C. Ovladače jsou k dispozici pro operační systémy Windows 95/98/NT/2000 a pro operační systém MacOS ve verzích 8 či 9. Samozřejmostí je možnost přímého tisku PDF souborů.
Potiskovat lze celou řadu médií do maximálního formátu 330,2 x 457,2 mm při maximální tiskové ploše 320 x 437 mm. Podporována je gramáž od 64 do 220 g/m2 a to včetně hlazených křídových papírů a průsvitných fólií. V základní výbavě je tiskárna vybavena spodním podavačem na 250 listů a bočním na 150 listů. Dále je k dispozici duplexní jednotka, která je součástí standardní výbavy vyššího modelu. Dokoupit lze i přídavný dvojzásobník o celkové kapacitě 1000 listů, čímž stoupá maximální počet listů v zásobnících až na 1400.
Instalace
Tiskárna vychází z tradice řady Phaser, která se vždy vyznačovala poměrně jednoduchou instalací. Při síťovém tisku z Windows je nutné při instalaci využít speciální spooler, který zajišťuje přesměrování tiskových úloh prostřednictvím TCP/IP protokolu. Tiskárna je také vybavena velmi propracovaným webovým rozhraním, které kromě statistik nabízí i možnost přímé správy tiskové fronty a ovládání RIP jednotky.
Ovladače
Výrazně přepracované jsou ovladače, které vycházejí jak z klasického Adobe PostScript ovladače, tak z Fiery nadstavby. Pod hlavičkou Xexoru se tak k uživatelům dostává nezvykle propracované a flexibilní prostředí nabízející velké množství funkcí. Kromě běžných nastavení postscriptového ovladače je nejzajímavější částí právě záložka "Fiery Printing", na které se provádí nastavení RIPu a tisku samotného. Celkem šest roletek obsahuje všechna potřebná nastavení a díky uspořádání do roletek může uživatel snadno pracovat s libovolnou funkcí. Navíc v roletkách je většinou podrobné nastavení skryto pod tlačítkem "advanced", takže běžný uživatel není zbytečně zatěžován všemi možnostmi ovladače. V pravé části okna jsou pak soustředěny stavové informace a přehled nastavených hodnot.
Nepropracovanější částí ovladače je panel určený pro nastavení správy barev. Ta je postavena na standardních ICC a ICM profilech. Samostatné nastavení se provádí pro barevné prostory RGB a CMYK, přímé barvy a černobílý tisk. V jakémsi stylizovaném grafu je tak znázorněn celý proces zpracování tiskové úlohy a vazby mezi jednotlivými parametry. K tiskárně je dodávána celá řada profilů a navíc je podporována technologie VisuCal pro přímou kalibraci tiskárny.
Praktické zkušenosti
Tiskárnu jsme bohužel měli možnost testovat necelý týden, přesto se nám podařilo realizovat celou řadu testů. Se samotnou instalací jsme neměli problém ani pod operačním systémem Windows, ani na počítači Macintosh. Přepracované ovládání z panelu tiskárny je velmi intuitivní, takže základní nastavení síťového rozhraní bylo otázkou pouze několika minut. Všechna ostatní nastavení jsme již prováděli vzdáleně přímo z obslužného počítače.
Webové rozhraní tiskárny je postaveno na jazyce Java Skript a bohužel vyžaduje drobnou úpravu nastavení webového prohlížeče. Pokud je tato úprava dle návodu úspěšně provedena, umožňuje webové rozhraní bohatou obousměrnou komunikaci s tiskárnou. Kromě nastavení samotné tiskárny je velmi příjemné přímé ovládání tiskové fronty a RIPu. To umožňuje například uložení dokumentu na interní disk, jeho následné zpracování a několikanásobný tisk. Stejně tak jsou k dispozici funkce jako ripování při tisku, opakovaný tisk úloh bez násobného ripování či přímý tisk PDF souborů.
Jedinou nevýhodou ovladačů je absence lokalizace. I když je prostřední hodně intuitivní, zejména při kancelářském nasazení je lokalizace ovladačů vždy významnou výhodou. Naštěstí při korektním nastavení se neprojevovali problémy s českými dokumenty či fonty jako u jiných tiskáren této kategorie.
Na rozdíl od svých předchůdců nabízí model 790 výrazně robustnější a propracovanější řešení pro podávání potiskovaných médií. To platí nejen pro univerzální boční podavač, který v průběhu všech testů ukázal precizní funkčnost, ale i pro spodní podavače s velmi jednoduchou manipulací. Možná trochu zklamáním byla duplexní jednotka, která podala spíš průměrný výkon. Sice jsme nezaznamenali žádné zásadní problémy s jejím fungováním, ale ve formátu A3 nebyl soutisk protilehlých stran dokonalý. Opět se jedná o obecný problém většiny tiskáren této kategorie a Phaser 790 se zařadil mezi průměrné tiskárny v tomto ohledu.
Kvalita tisku
Tisk i přes relativně nízké rozlišení 600dpi byl velice ostrý a přesný. To se projevovalo nejen při tisku jemných detailů, ale i v soutisku jednotlivých barev na větších plochách. Kladení toneru technologií Intermediate Belt opravdu přináší své plody. Navíc plnohodnotná 8mi bitová barevná hloubka pro každý bod dovoluje tiskárně produkovat bohatou škálu odstínů při menším využití rastrování. Zejména barevné přechody sytých barev v případě Phaseru 790 dopadaly na laserovou tiskárnu opravdu velmi dobře. U světlých odstínů docházelo sice k viditelnému rastrování, ale tím se vyznačuje většina laserových tiskáren.
Po provedení kalibrace a zejména adekvátním nastavení ovladačů se tiskárna ukázala ve velmi dobrém světle i při tisku šedých tónů. Celkově barevné podaní působilo vyváženým dojmem a při vhodném nastavení nabízela tiskárna velmi věrný tisk.
Celkový dojem unikátního výstupu ještě podtrhuje fixace toneru bez použití oleje.Tisk je díky tomu výrazně méně lesklý a působí přirozenějším dojmem.
Hodnocení
Tektronix Phaser 790 je prvním reálným výsledkem spolupráce vývojových týmů Xeroxu a Tektronixu. Tiskárna je ve srovnání se svými předchůdci výrazně robustnější a doznala výrazných konstrukčních změn. Díky spolupráci s Fiery se může pochlubit i výkonným interním RIPem s podporou Adobe Post Scriptu 3. Navíc zůstává tradičně dobrá správa barev, která byla oblečena do srozumitelnějšího, uživatelsky přístupnějšího hávu. V plné výbavě představuje tato tiskárna velmi výkonné tiskové řešení zajímavé zejména pro kancelářské prostředí. Přesto vhodných nasazení je jistě víc a svou flexibilitou tato tiskárna oslovuje široké spektrum uživatelů.
Jednou z mála nevýhod je minimální lokalizace, která například u ovladačů chybí zcela. Je to škoda, protože jinak v našich testech tato tiskárna dosahovala vynikajících výsledků. Cena tiskárny je v současnosti 318 resp. 366 tisíc korun bez DPH. Druhá cena je pro model DP s duplexem. Obě ceny jsou vzhledem k výsledkům testů a technickým parametrům tiskáren velmi dobré.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024