Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Střední formát
UMAX AstraSlim - návrat do budoucnosti
UMAX AstraSlim skener
24. srpna 2001, 00.00 | Nestává se nám každý den, abychom měli k dispozici zařízení, které se ještě neprodává ani na světovém trhu. AstraSlim je nový amatérský skener od firmy UMAX a vy si můžete přečíst první dojmy.
Díky českému zastoupení firmy UMAX jsme měli možnost se seznámit s "demoverzí" skeneru UMAX AstraSlim. Přestože ještě nejde o finální kus, který půjde do prodeje, vypadají výsledky opravdu dobře a zřejmě bude dobrá i cena.
Skener patří do kategorie, které testeři říkají ultra-low-end, tedy nejnižší amatérská třída. Tomu odpovídá vzhled, nároky na uživatele i ovládací software. Skener je celý proveden v plastu, přičemž tělo přístroje je tmavě šedé. Modrému víku přístroje vévodí plastické logo UMAX a decentní nápis AstraSlim. Podobné písmo by se dobře vyjímalo na nějakém dámském výrobku, tady působí jemným dojmem, který má uživatele uklidnit.
Na těle přístroje, pod nápisem AstraSlim, se nachází jediný ovládací prvek - modré tlačítko pro spuštění skenování. Další ovládací prvky na těle přístroje nenajdete, pouze vzadu je čtverhranný konektor USB. Žádné napájení a dokonce ani aretace skenovací hlavy. Ta se provádí automaticky při ukončení skenování, takže uživatel není podobnými úkony zatěžován. Většina uživatelů na tyto operace zapomíná, takže občas vzniká problém s poškozenou hlavou při převozu skeneru. Tady k tomu dojít nemůže, snad kromě případu, kdy přerušíte napájení v polovině skenování.
Přístroj využívá napájení přes rozhraní USB. Opět výborná věc pro domácí uživatele nebo pro uživatele notebooků, kteří nepotřebují spoustu kabelů a zásuvek, stačí pouze propojit dvě zařízení jedním kabelem. Po připojení kabelu se rozsvítí modré tlačítko a počítač vás vyzve k instalaci ovladačů.
Aktuální verze ovladačů už komunikuje česky, což je dobrý signál pro potenciální kupce, protože ne všichni konkurenti mají české rozhraní. Kromě samotného ovladače/centrály se nainstaluje také diagnostický program (v angličtině) a program pro rozpoznávání textu (OCR) ReadIris (také v angličtině), zatím ve verzi 5.0.
Po instalaci se na taskbaru objeví ikonka skeneru, která má totožnou funkci s tlačítkem na přední straně přístroje. Oba ovládací prvky vyvolají aplikaci ScanManager, což je jakási centrála pro operace se skenerem. Na levé straně programu zvolíte požadovanou funkci (kopírování, mailování, faxování, uložení do souboru, převod pomocí OCR) a stisknete Start.
Pokud chcete provést podrobnější nastavení, jako například vybrat plochu skenování, musíte nejprve klepnout na šipku a vše nastavit. Aplikace se stále vrací k výchozím hodnotám, což je doufáme záležitost pouze vývojové verze. Standardně je nastavena stránka A4, rozlišení 300 dpi a barevná hloubka podle funkce.
Skenovací dialog, který se objeví pouze po zaškrtnutí volby uživatelského režimu, vypadá jako většina podobných, snad kromě HP. Dialog je optimalizován pro rozlišení 800 x 600 pixelů, nedá se zvětšovat ani zmenšovat. Kromě automatických funkcí nabízí také několik uživatelských voleb, jako nastavení jasu, konstrastu, zaostření, nebo úpravu tonální křivky. V barevném režimu obsahuje také volbu vyvážení barev a úpravu odstínu a nasycení barev.
Mírně zmatená je zatím funkce Převrátit (Flip), která slouží pro vodorovné převrácení obrazu. Důvodem mých rozpaků je, že na náhledu nic neuvidíte, ale ve na výsledném souboru se provede.
Pokud chcete použít funkci descreen, neboli odstranění rastru, najdete ji pod tlačítky s volbou tiskoviny - fotografie, noviny, časopis, leták, přičemž první volba descreen vypíná. Tlačítka jsou hezká, barevná a na první pohled i srozumitelná. Jednu poznámku mám k české teminologii. Některé názvy nejsou úplně "košer" a některé nejsou ani jednotné. Takový režim bitmapa (tedy černá a bílá) se jednou jmenuje Bi-tón, podruhé zase Dvojtón. Lepší by zřejmě bylo držet se zavedené terminologie, tedy názvů z Photoshopu, i když nemusí být ideální.
Program umí dva formáty obrázků - JPEG a BMP. Vzhledem k zaměření na domácí uživatele je to dostatečné, pouze v některých případech to může působit problémy. Ale při použití běžných programů - Malování, Paint, Paint Shop Pro aj. - nemůže vzniknout žádný problém.
Hodnocení
Na celkové hodnocení je zřejmě ještě brzy, protože se nejedná o finální kus. Přesto už je známa cena (2490 Kč bez DPH), záruční doba (1 rok) a první dodávky (konec září). Při této ceně bude zřejmě o skener velký zájem
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024