Skenery 2004 - tiché rekviem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Střední formát

Skenery 2004 - tiché rekviem

Skenery trendy

29. dubna 2004, 00.00 | Skener, zařízení určené pro digitalizaci obrazových předloh, zná dnes drtivá většina uživatelů osobních počítačů. Pro pre-press byl skener celá devadesátá léta nepostradatelným pomocníkem a výrobci profitovali. Jaká je situace dnes a proč se prodejci slučují?

Minulý týden jsme dostali do redakce kratičkou tiskovou zprávu, která stroze konstatuje, že došlo k uzavření strategické aliance mezi značkami Umax a Microtek. České zastoupení Umaxu začne od 1.5. prodávat skenery Microtek a to zejména z profesionálního segmentu. Údajně se jedná o optimalizaci prodejního kanálu, ale jaké je její pozadí?

Historie souboje na život a na smrt
Značky Umax a Microtek patřily v devadesátých letech v České republice mezi nejprodávanější značky skenerů na českém trhu a pokrývaly jak amatérský, tak i poloprofesionální a profesionální segment. V jistém ohledu se dá říct, že šlo o nejúspěšnější a zároveň nejagresivnější hráče na trhu, což potvrdilo postupné ubývání konkurence. Po obrovském boomu těchto zařízení v první polovině devadesátých let, na kterém se svezla celá řada známých i neznámých značek přišly slabší roky a výrobců začalo ubývat.

V profesionálním segmentu došla pozvolná konsolidace trhu tak daleko, že již zhruba dva roky se neobjevují žádné nové skenery a v dané technické či cenové kategorii buď neexistuje žádná konkurence či je výběr maximálně ze 2 až 3 modelů. Řada výrobců jako například Agfa skončila se skenery úplně, řada výrobců se sloučila či se navzájem odkoupila. Zejména v poloprofesionálním segmentu značky Umax a Microtek, pokud bychom jejich produktové portfolio sloučili, v podstatě dominují trhu a až na několik výjimek jako jsou třeba zařízení LaCie či Imacon nemají konkurenci.

V amatérské kategorii byl vývoj ještě mnohem rychlejší díky razantnímu nástupu společnosti HP. Ta během dvou let vystartovala prakticky z nulového podílu na trhu až na pozici jedničky a její velice agresivní cenová politika zlomila vaz řadě značek na našem trhu. Dnes trojice HP, Umax a Microtek opět představuje v podstatě většinu trhu a přestože si tyto značky stále aktivně konkurují, se slábnoucím trhem slábne i rivalita.

Úspěch značek Umax a Microtek na českém trhu je historií nesmiřitelného konkurenčního boje plného firemních i osobních antipatií. Možná si vzpomenete na pokus společnosti Umax získat exkluzivní distribuční kontrakt na Microtek. Zasvěcenější si jistě dobře pamatují doby, kdy zástupci obou značek pro sebe neměli jediného vlídného slova a boj o zákazníka takřka neměl pravidel. Nicméně ekonomická realita dneška si žádala změnu postoje a ta přišla.

Rekviem pro skenery
Poloprofesionální a profesionální trh skenerů je u nás prakticky plně saturován. Každý kdo skener potřebuje již nějaký skener má a navíc má skener natolik moderní, že nemá vážnější důvod k jeho výměně. Technologie již před cca 5 lety dosáhla takové kvalitní úrovně, že výrobci nejsou schopni přijít na trh s takovou novinkou, která by radikálně změnila kvalitu či komfort uživatele. Prostě protože v obou směrech již stávající zařízení nabízejí to, co uživatel může vůbec využít. Skenery se samozřejmě dál prodávají, ale objemy prodejů se vůbec nedají srovnávat s tím, co bylo před pěti či deseti lety. Navíc konkurenční boj stlačil cenu k hranici přežití z pohledu prodejců, takže nějaký tvrdý konkurenční boj si výrobci již prostě nemohou dovolit.

V amatérské třídě se sice stále prodávají poměrně velké objemy skenerů a navíc je velký zájem o dražší modely s prosvětlovací jednotkou pro práci s filmovými materiály, ale cenová situace je ještě mnohem vážnější. Propad cen kolem roku 2000 byl tak drastický, že z amatérských skenerů se stalo doslova spotřební zboží s maržemi v řádu procent. Logickou reakcí trhu pak byl úbytek výrobců, úbytek prodejců, nástup prodeje v řetězcích apod. Navíc po technické stránce ani v amatérské oblasti se nedá hovořit o nějakém výraznějším pokroku. Vývoj se opět zastavil u parametrů převyšujících běžné potřeby uživatelů a nové modely dnes přinášejí spíš designové než technické rozdíly.

Jaké jsou příčiny současného stavu?
Hlavní důvody, proč u nás prudce klesl zájem o skenery jako takové, jsou dva. Tím prvním je již zmíněná saturace poptávky a naplnění trhu. Díky tomu, že se u nás IT technika začala rozumně nabízet až někdy od roku 1991, je většina uživatelů vybavena poměrně novými a kvalitními skenery, které není nutné vyměnit.
Nicméně je zde i druhý důvod, kterým je principielní změna jak amatérského, tak zejména profesionálního workflow. Digitalizace papírových či filmových předloh je dnes díky digitální fotografii a bohatým digitálním archívům čím dál méně využívaná služba. S výjimkou opravdu těch nejnáročnějších zakázek se většina fotografií pro komerční využití buď pořizuje digitálně nebo je čerpána z digitálních archívů. Navíc cena skenování jakožto služby natolik klesla, že vlastnit skener pro několik málo zakázek je neefektivní. Prostě a jednoduše je zde dnes rychlejší, levnější a ve většině případů stejně kvalitní cesta, která potřebu skeneru minimalizuje.

Zmizí skenery úplně?
Podle našeho názoru samozřejmě nezmizí, stejně tak jako nezmizí papírové dokumenty či klasická fotografie. Naopak se dá očekávat v blízké budoucnosti mírné oživení zájmu o tuto technologii s tím, jak budou postupně dosluhovat skenery pořízené v minulosti. Při dnešních cenách skenerů je totiž ve většině případů levnější koupit skener nový, než jej pozáručně opravovat.
Nicméně s globalizací trhu, se zjednodušování instalace a obsluhy skeneru a zejména při současných cenách a maržích se dá předpokládat, že i nadále bude ubývat prodejců a dovozních kanálů. Koneckonců aliance Umax Microtek byla vidět například i na veletrhu CeBIT 2004 v Německu, což svědčí o tom, že ani na větších trzích není situace prodejců skenerů jednoduchá. Navíc v cenové hladině nad 30.000Kč si dnes značky Umax a Microtek prakticky nekonkurují, takže sloučení prodejního kanálu jen zjednoduší zákazníkům nákup a nijak neomezí jejich výběr.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: