Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Příslušenství
Šifrování Adobe e-book prolomeno
4. července 2001, 00.00 | Odborníci vám jistě potvrdí, že bylo pouze otázkou času, kdy se podaří prolomit šifrování v dokumentech Adobe PDF, které se používají pro distribuce elektronických knih. Nicméně firma Adobe zareagovala velice pružně.
Minulý týden přestala společnost Barnes & Noble na 24 hodin prodávat své e-books. Mezitím firma Adobe upgradovala svůj eBook Reader.
Lidé z Adobe potvrdili tuto informaci deníku The Wall Street Journal. Ruská firma ElcomSoft prodává svůj program na dekódování eBooks ve formátu PDF (Adobe Acrobat eBook Reader 2.1) za 100 USD. Následně firma Adobe zveřejnila bezepčnější verzi 2.2, která zatím nejde dekódovat.
Kdo by čekal happyend, nedočká se. ElcomSoft ještě neřekl poslední slovo. Adobe poslala firmě ElcomSoft dopis, že očekávají zastavení prodeje produktu do pěti dní. Vladimir Katalov, obchodní ředitel ElcomSoftu, v diskuzní skupině comp.text.pdf prohlásil, že s "nabídkou" Adobe nesouhlasí, ale také že se cítí ohrožen.
Jak dále dodal: "Chystáme se přemístit náš web k jinému ISP do jiné země, kde neplatí Digital Millenium Copyright Act. Dokonce uvažujeme, že program poskytneme zdarma pod licencí GNU."
Komentář
Opravdu bylo pouze otázkou času, kdy někdo bezpečnostní kód v PDF prolomí. Dnešní počítače jsou natolik rychlé, že jim většina běžných šifer nedělá problémy. Nelze se proto divit ruským aktivistům, kteří na tom chtějí vydělat. Zákazníci budou z nového programu nadšeni, vždyž je to 1/10 ceny elektronické knihy.
Nelze se samozřejmě divit ani postoji firmy Adobe, která to považuje za porušení autorského práva a reverzní inženýrství. Většina dekodérů se objevila jako aktivita různých hackerských skupin (DiVX), které se tím moc nechlubily a rozhodně kvůli tomu nezakládaly firmu.
V elektronických knihách je situace trochu jiná, než u hudby. Elektronické knihy začala prodávat nakladatelství, která je již od počátku zabezpečila proti kopírování. Cena eBooks není nejlevnější - zatímco klasická kniha stojí průměrně 25 USD, elektronická verze přijde na 15 USD. To není velká úspora, zvlášť když víme, že náklady na výrobu papírové knihy tvoří značnou část ceny.