Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
Příslušenství
Ghostscript: PDF snadno, rychle a zdarma
8. června 2000, 00.00 | V našem seriálu věnovaném alternativám Acrobat Distilleru dnes zaměříme pozornost na produkt vysoce zajímavý výkonem i cenou.
Úvodem
Interpret PostScriptu Ghostscript (výrobce Aladdin Enterprises) se již po léta (s vývojem se začalo roku 1986) těší u počítačových uživatelů velké oblibě. Není to dáno jen tím, že existuje na mnoha počítačových platformách (Atari, Amiga, Mac OS, 0S/2, Unix, Windows 3.1, 95, 98, NT aj.) a je zdarma, ale především tím, jaké jsou jeho schopnosti. Dokáže interpretovat postscriptové a od jisté doby i PDF soubory z opravdu nejrůznějších zdrojů a úzce přitom spolupracovat s rozmanitými konvertory, prohlížeči či tiskovými ovladači.
V naší dnešní recenzi se podíváme na to, jak lze s pomocí tohoto produktu vytvářet PDF soubory. Zaměříme se na verzi pro Windows, ale většina z toho, co zde bude řečeno, platí i pro ostatní platformy.
Download a instalace
Nejnovější verze 6.01 Ghostscriptu pro Windows je ke stažení v podobě jediného exe-souboru zde. Spolu s ní se vyplatí downloadovat také prohlížeč GSview (zde, autor Russel Lang), který ve spolupráci s Ghostscriptem umožňuje prohlížet a nejrůznějším způsobem transformovat PS a PDF soubory v příjemném grafickém prostředí.
Instalace je velmi jednoduchá: nejprve spustíte instalační soubor Ghostscriptu, který s pomocí průvodce zařídí vše potřebné, poté obdobně instalujete GSview. Pokud byste něčemu nerozuměli, pak máte na Webu i s programy k dispozici rozsáhlou dokumentaci. Ghostscript se implicitně nainstaluje do adresáře Aladdin, GSview do adresáře Ghostgum.
Výroba PDF
PDF dokument lze s pomocí Ghostscriptu vyrobit v podstatě třemi způsoby: dávkovým překladem postscriptového souboru, tiskem z prostředí prohlížeče GSview anebo použitím virtuálního tiskového portu.
Pro dávkové zpracování je v instalačním balíku Ghostsriptu určen skript ps2pdf (adresář Aladinn\gs6.01\lib). Ten předá postscriptová data interpretovaná Ghostscriptem speciálnímu "výstupnímu zařízení" pdfwrite a to provede zápis do PDF souboru. Podoba výstupu je řízena nastavením řady přepínačů, s jejichž pomocí lze využít prakticky všechny parametry používané Distillerem verze 3 - je možné nejrůznějším způsobem měnit výstupní rozlišení, verzi PDF, vkládat fonty, komprimovat text i grafiku atd. Podrobný popis všech parametrů je obsažen v dokumentaci programu.
Větší uživatelský komfort než dávkové zpracování poskytuje prohlížeč GSview. V něm lze právě zobrazený postscriptový soubor předat výše uvedenému skriptu příkazem z menu (File-Print, Device: pdfwrite). Chování příkazu je plně konfigurovatelné a uživatel si tak může připravit nejrůznější nastavení pro opakované použití - podrobnosti jsou opět obsaženy v dokumentaci a nápovědě programu.
Chce-li uživatel automatizovat mezikrok vytvoření postscriptového souboru a vytvářet PDF z prostředí jednotlivých aplikací, může využít virtuálního tiskového portu, jako je například pro Windows určený freewarový RedMon. Ten dokáže výstup zvoleného (v našem případě postscriptového) driveru předat jiné aplikaci (v našem případě dávce pdfwrite). Jeho instalace a konfigurace vyžaduje sice trošku uživatelské zručnosti (podrobně je popsána například zde), ale pak máme k dispozici alternativu konkurující Distilleru nejen výstupem, ale i uživatelským komfortem.
Nenapravitelní kutilové mohou po zprovoznění RedMonu celý "Ghostscript-to-PDF workflow" ještě dále vylepšit instalací šikovné utilitky FreePDF.
Závěrem
I když použití Ghostscriptu pro výrobu PDF nebude vždy bez problémů (jako vždy můžete především počítat s komplikacemi při práci s fonty), je nasazení tohoto produktu jako bezplatné a výkonné alternativy Acrobat Distilleru zcela na místě.
Další relevantní články:
HTMLDOC: převod HTML do PDF a PostScriptu zdarma
Tvořte PDF soubory s pomocí DaVince Tools
Nová vylepšení PDF nástrojů od Adobe
Experimentální PDF servis firmy Adobe
Jak na problémy s PDF?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI
-
17. ledna 2025
-
21. ledna 2025