Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Příslušenství
Adobe Acrobat 7 zblízka: Preflight
14. února 2005, 00.00 | Preflightový aparát Adobe Acrobatu 7 doznal několika zajímavých vylepšení a rozšíření.
Jak nyní vypadá jeho rozhraní, co vše lze provádět s PDF/X a kdo využije nový prostředek
droplet pro automatizované zpracování? To se dovíte v našem článku.
Jedním z důležitých nástrojů, který společnost Adobe nabídla v minulé verzi Adobe Acrobatu Professional, je preflightový aparát. Ten slouží k různorodým kontrolám PDF dokumentů a také jejich (bohužel jen velmi bazálním) úpravám do podoby, vyhovující některé z verzí standardu pro bezpečnou výměnu dat v pre-pressu PDF/X. I když rozsahem funkcí a možnostmi nedokázal tento aparát konkurovat například tomu, který je k dispozici v rámci Enfocus PitStopu, byl pro mnohé vítaný, neboť rozhodně nabízí použitelný a kvalitní engine (tvůrcem mimochodem není Adobe, ale dobře známý poskytovatel řešení pro pre-press Callas Software, který vytvořil i současnou verzi) a na rozdíl od jiných produktů daného typu je k dispozici zdarma (ovšem znovu připomínáme, že pouze v rámci nejdražší verze Acrobatu).
Na novinky ve zmíněném aparátu jsme, vzhledem ke stále větší důležitosti, kterou dnes preflight pro PDF v pre-pressu má, byli skutečně hodně zvědavi. Zajímalo nás především, zda Callas odstranil zásadní omezení svého prostředku, tj. nemožnost měnit v rámci preflightového zpracování jakékoli parametry daného PDF dokumentu (například převést barvy v dokumentu z RGB do CMYK módu apod.) a také, nakolik dokázal zjednodušit rozhraní aparátu, které trpělo určitou nepřehledností a techničností. O výsledky našeho seznámení se zmíněným aparátem se s vámi rozdělíme v tomto článku. (Méně obeznámeným čtenářům pak doporučujeme náš dřívější článek, zabývající se předchozí verzí preflightového engine, neboť mnoho zde popsaných základních vlastností zůstává zachováno i ve verzi nové.)
Rozhraní a způsob práce
Zásadní změna se nekonala, a tak i nový engine dokáže chyby (či přesněji řečeno prvky, /ne/vyhovující určitým kritériím) pouze detekovat, nikoli opravovat. To je trochu škoda už i proto, že nový Acrobat disponuje funkcemi pro konverze barvových prostorů či úpravy vlasových linek nebo průhlednosti (podrobnější přiblížení vylepšených a nových nástrojů pro pre-pressové zpracování přineseme někdy příště), které by po integraci do preflightového aparátu dokázaly zajistit zmíněné automatizované opravy (ideální například pro tvorbu PDF/X).
Základní rozhraní preflightového engine Acrobatu 7
Preflight je i v nové verzi založen na použití profilů, což jsou sady pravidel, sestávajících z jedné či více podmínek, týkajících se různých vlastností PDF dokumentu (písma, barvy, stránkové boxy, dokumentové charakteristiky aj.). V souladu s tvrzením Adobe i nezávislých recenzí musíme přitom konstatovat, že nové rozhraní pro tvorbu a úpravy profilů (v rámci produktu se dodává řada připravených profilů, zaměřených na běžné potřeby digitálního a ofsetového tisku v komerčních tiskárnách či vydavatelstvích periodik) je nyní značně přehlednější a intuitivnější. Způsobem fungování se přibližuje tomu, co uživatelé znají například ze zmíněného PitStopu: pro každou skupinu parametrů je zobrazen odpovídající dialogový box s příslušnými volbami. Ti, kdo byli zvyklí na dřívější prostředí nebo potřebují doladit chování profilu skutečně do detailů, pak najdou pod odpovídajícím příkazem obdobu dřívějšího dialogového okna, nabízejícího vedle sebe hierarchicky uspořádané profily, podmínky a pravidla. Vytvořené profily lze nyní uzamknout a zabránit tak jejich nechtěné či neoprávněné modifikaci.
Zajímavou novinkou pak je možnost vložit automaticky informace o nalezených problémech přímo na inkriminovaná místa dokumentu pomocí komentářů. (Jinak lze, stejně jako v minulé verzi, generovat reporty v PDF, textovém či XML formátu.) Naznačená možnost dovoluje například snazší komunikaci mezi tvůrcem a příjemcem podkladu: namísto zdlouhavého vysvětlování co je v podkladu špatně (a má se tedy opravit či do budoucna dělat jinak) se takto vloží komentáře, které jsou pak snadno čitelné, filtrovatelné, lze na ně přehledně odpovídat tvůrci pomocí příslušných nástrojů atp.
Úpravy profilů v novém hávu
PDF/X
Jednodušší a přehlednější je nyní v rámci preflightu i práce s PDF/X. Odpovídající tlačítko ve spodní části dialogového boxu preflightového engine indikuje okamžitě status daného PDF vůči PDF/X a akci, kterou lze s dokumentem provést (konverze, verifikování, odstranění PDF/X informací). Uživatel pak klepnutím na zmíněné tlačítko může okamžitě příslušnou akci spustit. Konverze do PDF/X (resp. některé z jeho podob, tedy PDF/X-1a a PDF/X-3) ovšem, vzhledem k výše naznačenému zásadnímu omezení (nemožnost automatických úprav), spočívá, stejně jako v minulé verzi, pouze v příslušné kontrole a možnosti připojit k PDF dokumentu některé informace, potřebné pro jeho zpracování v rámci dané PDF/X normy (ICC profil, indikace trappingu). Něčemu ve stylu "PDF/X jediným kliknutím" je tedy i nová verze preflightového aparátu Acrobatu na hony vzdálena.
Volby konverze do PDF/X
Droplety
Pozoruhodným novým nástrojem pro automatizované zpracování je tzv. droplet. (Stejně jako v dřívější verzi pak lze pro automatizaci preflightu použít i odpovídající příkazy dávkového aparátu Acrobatu.) Pod uvedeným pojmem je míněna malá aplikace, generovaná Acrobatem na základě uživatelových požadavků, která spouští preflightovou kontrolu podle zvoleného profilu. Soubory (nebo složky) určené ke kontrole přitom stačí přesunout na ikonu dropletu, dále se vše provede automaticky. Podle výsledků kontroly se provede roztřídění vyhovujících a nevyhovujících souborů do odpovídajících složek (soubory se přesouvají nebo kopírují, případně se vytvoří pouze jejich zástupci). Report o kontrole lze uložit do souboru, možné je rovněž zobrazení PDF dokumentu, obsahujícího odkazy na problémové dokumenty.
Droplet může být účinným prostředkem pro unifikovanou kontrolu PDF v rámci provozu či mezi různými spolupracujícími subjekty. Jedná se totiž o aplikaci, přenositelnou snadno z počítače na počítač (ovšem nikoli mezi operačními systémy), takže správce sítě nebo například příjemce podkladu může takto distribuovat preflightová kritéria, jejichž aplikování na zvolené PDF dokumenty je pro uživatele značně intuitivní a nevyžaduje žádné znalosti práce s preflightovým aparátem Acrobatu. Je ovšem jasné, že každý z počítačů, na kterém je droplet provozován, musí mít instalován Acrobat 7 Professional.
Tvorba dropletu
Závěrem
Adobe (resp. Callas Software) vyšla v nové verzi preflightového engine vstříc uživatelským požadavkům. Líbí se nám zejména funkce droplet a zpřehledněné možnosti editace preflightových profilů, absencí jakýchkoli automatických oprav nicméně preflightový aparát Acrobatu stále zaostává za řešeními jiných výrobců (ke kterým patří mimo zmíněného PitStopu také například nástroje společnosti Markzware). Ty jsou ovšem - na rozdíl od zmíněného aparátu - k dispozici za cenu ne právě nízkých investic.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024