Japonský Sakurai expanduje na náš trh - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Kompakty

Japonský Sakurai expanduje na náš trh

14. března 2007, 00.00 | Sakurai u nás zatím není známým pojmem, přesto se jedná ve světě již o zavedeného výrobce kvalitních ofsetových archových strojů, určených zejména pro střední formáty. Koncem února byl v plzeňské tiskárně Bílý slon představen a slavnostně uveden nový Sakurai řady Oliver 466 SI a my jsme u toho samozřejmě nesměli chybět.

Jméno Sakurai Graphic Systems Corporation se u nás zatím netěší zdaleka takové pozornosti, jakou by si bezpochyby zasloužilo. Důvod je celkem prostý, neboť tento výrobce stále není v naší malé zemi příliš známý, ve světě se však jedná již o zvučné a uznávané jméno. Je to dáno jak více než padesátiletou tradicí, tak pověstnou japonskou precizností a především samozřejmě technicky vysoce vyspělými produkty z oblasti ofsetových tiskových strojů. Skupina zastoupených značek v ČR je víceméně stálá a několik posledních let se v podstatě nemění. Nyní však nadešel čas pro změnu. Koncem února byl v plzeňské tiskárně Bílý slon představen a slavnostně uveden nový Sakurai řady Oliver 466 SI a my jsme u toho nesměli chybět.


foto: Martin Hájek

Představte se: Sakurai
Společnost Sakurai Machinery Works, Ltd. byla založena v roce 1946 v Tokiu za účelem výroby tiskových strojů. Do Evropy se produkty s tímto jménem dostaly až o téměř 20 let později (prvně v roce 1962 na veletrhu DRUPA). V roce 1975 byl zkonstruován archový ofsetový stroj Oliver 48. Tato řada se udržela až do současnosti a právě jeden z ní byl nově instalován také v ČR. Společnost sídlí v Tokiu a výrobní závod má od r. 1989 v japonském Gifu. Výrobce se specializuje na tiskařské ofsetové a sítotiskové stroje do formátů až B0+, rotační sítotisk a na příslušenství ke svým zařízením. Sakurai proslul jako odvážný experimentátor v uvádění nejmodernějších technologií (například automatické zakládání desek nebo plně robotizovaná výroba), což se Sakurai rozhodně vyplatilo. Portfolio ofsetových tiskových strojů sahá od nejmenšího formátu B3 přes nejrozšířenější A2, až po formáty B2 a B1 (od jednobarevných až po šestibarevné mašiny).

Uniware – kamarád do deště
Bez domorodce alias znalce lokálních poměrů a situace na trhu by však Sakurai neměl příliš šancí uspět, spojencem v tomto směru se stala pro japonskou značku společnost Uniware, kterou asi netřeba v oblasti pre-pressu ani polygrafie nijak zvlášť představovat. Uniware proslul zejména jako dodavatel CTP systémů, osvitek nebo měřících systémů švýcarské společnosti GretagMacbeth. Po mapování našeho trhu v daném segmentu došli představitelé Uniware k závěrům, že český polygrafický trh je na jednu stranu poměrně malý a všichni provozovatelé se drží zavedených značek (domácí Adast, popř. zahraniční špička Heidelberg, MAN Rolandem či další japonský výrobce – Komori). Naproti tomu stroje Sakurai, jejichž hlavní produkce krouží okolo formátů A2/B2, by mohly dobře vyplnit slabé místo na našem trhu právě v této kategorii. Pro hovořily také výborné parametry, možnosti širokého spektra potiskovaných materiálů, vysoká kvalita zařízení a bohaté příslušenství – včetně servisu. Slovo dalo slovo a Uniware se stal výhradním distributorem produktů Sakurai pro český a slovenský trh.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Sakurai už "bydlí" v Plzni
Koncem února (22. 2. 2007) byl v Plzni – v tiskárně Bílý slon, slavnostně představen a uveden do provozu první archový ofsetový stroj. Jedná se o model Sakurai Oliver 466 SI. Ředitel tiskárny Radek Křivánek se nijak netajil nadšením z této značky – potažmo tohoto zařízení, a vyzdvihl své dojmy z osobní návštěvy přímo ve výrobním závodě v japonském Gifu, kde na něj vedle technické vyspělosti tiskových strojů zapůsobil také plně automatický proces výroby, preciznost a maximální pečlivost. Na křtu nově uváděného stroje samozřejmě nechyběli ani zástupci společnosti Uniware – Martin Bělík (obchodní ředitel) a Antoním Kříž (ředitel společnosti) a spolu s nimi křtila i vzácná návštěva až ze země vycházejícího slunce – p. Komi (hlavní koordinátor a šéf obchodního styku pro Evropu). Jako dva speciální hosté a zároveň kmotři akce dorazili dva naši přední hudební virtuózové: houslistka Gabriela Demeterová a kytarista Lubomír Brabec. Celou akci moderoval Michal Jančařík. A co by to bylo za křest japonského stroje bez pořádného sudu saké a klasické japonské kuchyně – ála Sushi?


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Oliver 466 SI
V současnosti má Sakurai v nabídce archové ofsetové stroje Oliver ve formátech A2, B3 a B2 v maximálně šestibarvové konfiguraci, a to jak v tzv. "light" (lehkých) verzích, tak i v „heavy“ (těžkém) provedení. Výrobce jako jeden z mála vyrábí také právě „těžké“ stroje i do formátu A2. Sakurai Oliver 466 SI je dodáván ve čtyř nebo pětibarvové konfiguraci a tiskne rychlostí 4 000 až 15 000 archů za hodinu. Velikost potisknutelného formátu se pohybuje od 297 x 200 mm do 660 x 470 mm. Profil média může přitom být 0,04 - 0,4 mm. Kromě papíru lze tisknout na alternativní média o maximálním rozměru 650 x 550 mm s tloušťkou 0,2 - 0,3 mm. Vstupní podavač má ve standardu výšku 580 mm (což lze volitelně rozšířit ještě o dalších 400 – celkem tedy 980 mm). Do standardní výbavy Olivera 466 SI patří systém SAS, časovač nastavování barevníku, automatické mytí válců, kontinuální vlhčící systém, automatická výměna tiskových desek, automatické nastavování rejstříku soutisku, cockingu, přítlaku a obracení archů, řídící a ovládací systém SIS a další prvky. Rozměry stroje jsou 5,597 x 2,268 x 2,087 mm (D x Š x V) a váží 12 700 kg.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Závěrem
Sakurai se zaměřuje výhradně na výrobu tiskových technologií a snaží se oslovovat zejména střední tržní segment, kde má teoreticky dobré výhlídky uspět. Jeho stroje by měly cenově i výkonově zapadnout někam mezi nižší segment reprezentovaný Adastem a vyšší třídou typu Heidelberg. Z toho je zřejmé, že tato značka nebude přímo konkurovat na trhu již zavedeným jménům. Další nespornou výhodu Sakuraie představuje bohatá výbava již v základním – standardním vybavení (a řada vylepšení), za které se u konkurence běžně platí. V základní ceně stroje jsou funkce jako automatické zakládání desek, čištění barevníků, sušení IR či UV nebo možnost lakování a další funkce. Teď již záleží především na vhodně zvolené marketingové strategii a flexibilitě dodavatele.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: