Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Filmy
Sony DSC-F717 o třídu lepší
Sony DSC-F717
6. září 2002, 00.00 | Sony oficiálně potvrdilo příchod nového modelu F717, který po veletrhu photokina nahradí současný nejvyšší model F707. Přestože základní parametry zůstávají, F717 bude zřejmě o třídu lepší fotoaparát a nabídne několik desítek vylepšení.
Historie fotoaparátu řady F s otočným kloubem a mohutným objektivem se značkou Carl Zeiss sahá až do roku 1999. Od modelu F505 až k současné novince Sony urazilo pěkný kus cesty, přesto základní tvar, koncepce i myšlenka fotoaparátu zůstaly nedotčeny. Model F717 budeme pochopitelně srovnávat s aktuálním F707, který se stále velmi dobře prodává i tady u nás a zřejmě se bude prodávat ještě zhruba měsíc, dokud nepřijde F717 na trh. A co přinese tak zajímavého, že převýší současný model tak výrazně?
Základ zůstal stejný
Všechny základní parametry fotoaparátu zůstaly v podstatě stejné. Pro osvěžení paměti si je v krátkosti připomeňme. Fotoaparát má netradiční tvar písmene "L" s kloubem umožňujícím natočit celý objektiv vůči zbytku těla. Mohutný tubus objektivu v sobě skrývá optiku se značkou Carl Zeiss s 5x optickým zoomem. Její parametry jsou 38–190mm při světelnosti F2.0–F2.4. Zaostření v makro režimu od 4 cm, možnost použití filtrů a předsádek.
Snímač je 2/3" Super HAD CCD, který pochází přímo od Sony a má rozlišení 5 mil. bodů. Snímky se ukládají na paměťové karty Memory Stick. Fotoaparát nabízí jak automatické, tak i manuální ovládání autofokusu i expozice. Proti konkurenci bojuje zejména špičkovým fungováním v noci díky holografickému AF a skvělým akumulátorem Stamina.
Vylepšené parametry
A nyní již k novinkám. Začneme technickými parametry, u kterých si není těžké představit jejich reálný dopad na zlepšení či zhoršení práce s fotoaparátem. Snímač nově nabízí režim citlivosti ISO 800 v kombinaci s vylepšenou redukcí šumu. Zde dost pravděpodobně nejde o fyzické vylepšení snímače, ale o zlepšení potlačování šumu, které umožnilo přidat vyšší citlivost při přijatelné kvalitě snímků.
Další změnou je zkrácení minimálního času expozice na 1/2000s z původní 1/1000s. Toto vylepšení možná potěší v některých specifických případech, ale zásadní změnu nepředstavuje. Navíc tento čas lze použít pouze v režimu Program AE, což je jistě škoda.
Přibyla podpora EXIF 2.2 a USB 2.0. V prvním případě jde zejména o vylepšení možnosti přímého tisku, což koresponduje s tím, že Sony zároveň představilo i dvě nové osobní sublimační tiskárny. V druhém případě jde o potenciální zrychlení přenosu dat do PC. Bohužel i přímo Sony přiznává, že s USB 2.0 dosahuje průměrné rychlosti pouze 1.2MB/s. Je to víc než s původním USB 1.1, ale tak významný rozdíl to zase není.
Dále byl odstraněn časový limit u záznamu videa a přibyl režim multi burst. Opět vylepšení zajímavá, ale ne příliš významná.
A na závěr této kapitoly jedno přeci jen významné vylepšení. Tím je nahrazení původního ACC systému pro připojení externího klasickou hot-shoe. ACC bylo uzavřené řešení Sony, které uživatele významně limitovalo ve výběru blesků, s hot-shoe se otevírá cesta volby, kterou jistě řada vážných zájemců o kvalitní fotografie ocení.
Vylepšený komfort
Pokud vám zatím připadají vylepšení taková trochu nemastná neslaná, tak nezoufejte. To hlavní se událo v uživatelské sekci. Ovládání zoomu již není vertikálně uloženo, ale bylo otočeno o 90 stupňů. Osobně to považuji za jediné správné řešení, protože ovladač fungoval přesně obráceně, než by běžný smrtelník čekal. Navíc však lze ovládat zoom prstencem, pokud tedy zrovna manuálně neostříte. Elegantní kličkou tak Sony nabídlo to, po čem uživatelé touží, ovládání zoomu i ostření prstencem na objektivu. Už kvůli tomu se vyplatí o F717 uvažovat.
Další významnou změnou je histogram, který F707 také hodně chyběl. F717 bude schopna zobrazit histogram jak při záznamu jako takzvané "live view", tak i při prohlížení snímků. Opět změna, která posunuje model F717 směrem k serióznějšímu nasazení.
Třetí změna se týká autofokusu. Kromě tříbodového širokopásmového systému přibyl selektivní bodový režim disponující pěticí zaostřovacích bodů. Aktivní bod je samozřejmě zobrazován v hledáčku. F707 neostřila špatně, ale možnost vybrat si bod zaostření jí přeci jen občas chyběla.
Drobná vylepšení
A nyní by mohl následovat poměrně rozsáhlý seznam drobnějších vylepšení. Jmenovat můžeme například rozšíření počtu přednastavených režimů balance bílé barvy, nový "Full Auto" režim pro absolutní laiky, nový kreativní režim pro noční portrét, jednoduchý správce souborů pro manipulaci se snímky na paměťové kartě apod. Jsou to drobnosti, které potěší zejména ty, kteří při nějaké speciální aplikaci zápasili s F707 a zrovna tyto funkce jim chyběly. Je škoda, že Sony nepřidalo třeba lepší možnost korekcí snímků apod.
Hodnocení
Na první pohled je F717 jen lehkým upgradem rok starého modelu. Stejné rozlišení, stejný objektiv, stejné tělo. Nicméně na základě bohatých zkušeností s F707 a informací, které jsme získali o novém modelu, usuzujeme, že praktický dopad změn bude značný. Rozhodně F717 bude fotoaparát zajímavý pro prosumer trh. Zda bude výhodnější koupit F707 nebo raději F717 v době, kdy se překryjí, bude záležet na cenové politice pro ČR.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024