Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Filmy
Olympus Camedia E-20 návrat bohů?
Olympus Camedia E-20
14. září 2001, 00.00 | Camedia E-10 znamenala v semi-profesionální kategorii digitální fotografie doslova revoluci. Dokáže nová E-20ka navázat na tak slavného předchůdce a nezklamat? Jak je to vlastně s jejím rozlišením?
V každém oboru lidské činnosti můžeme najít nějaké legendy, čímž nemyslím pouze slavné osobnosti. I některé produkty si svou inovativností, kvalitou či komerčním úspěchem získávají unikátní postavení a jejich jméno se jen tak nezapomíná. Myslím, že většina z vás se mnou bude souhlasit, že jednou z legend digitální fotografie je i Olympus Camedia E-10, která do značné míry změnila náš pohled na semi-profesionální techniku.
Každá legenda má logicky svoje následovníky snažící se navázat na dobrou tradici. I E-10ka se dočkala inovace, a přestože její dny nejsou ještě definitivně sečteny, Olympus již uvolnil technickou specifikaci a obrázky modelu E-20P/N. Verze P a N se od sebe liší pouze verzí video výstupu (PAN vs. NTSC), takže na evropském trhu se budeme setkávat pouze s variantou E-20P, kterou si nyní podrobně představíme.
Jako jednovaječná dvojčata
E-10 byla, je a zřejmě ještě nějakou dobu zůstane fotoaparátem, který oslovuje opravdu širokou skupinu potenciálních uživatelů. Robustní kilové tělo s klasickou SLR-konstrukcí, fixním objektivem a elegantně černým provedením si získalo opravdu hodně fandů. Olympus si tuto skutečnost uvědomil a E-20 jako by z oka vypadla svému předchůdci. Tvar těla, jeho rozměry i hmotnost jsou v podstatě identické. Podle zatím zveřejněných fotografií a informací se nám nepodařilo v tomto směru najít sebemenší odchylky. Dokonce i barevnost a popis přístroje je skoro stejný, takže rozeznat oba fotoaparáty na první pohled nemusí být úkol zrovna jednoduchý.
Vzhledem k tomu, že objektiv je v případě fotoaparátů E-10/E-20 součástí těla, je logicky shodný u obou fotoaparátů. Díky stejnému rozměru nového CCD snímače vykazuje i stejné parametry, takže i v tomto směru se nedějí žádné převratné změny.
Jde o stejný postup jako v případě fotoaparátů C3040Z a C4040Z, kdy konstruktéři také zachovali konstrukci těla, která se osvědčila.
Jak je to s rozlišením?
Přestože na model E-20 bylo uvaleno velmi přísné informační embargo, které mělo původně platit až do 15. září, již skoro dva týdny prosakují spekulace o tom, jak je to vlastně s rozlišením nového snímače použitého u modelu E-20. Olympus totiž přišel s inovací v podobě snímače kombinujícího prokládané a progresivní čtení náboje ze snímacích buněk. To vede k tomu, že při různých rozlišeních se snímač různě chová a vykazuje jiné parametry. Tato technologie je zcela nová, nikdo s ní nemá praktické zkušenosti a upřímně řečeno si její fungování málo kdo dokáže představit. Takže se pokusíme vše co nejpřesněji popsat.
E-20ka je vybavena klasickým CCD snímačem s úhlopříčkou 2/3" a RGBG (primárním) barevným filtrem. Fyzické rozlišení snímače je 5,24 mil. bodů a maximální efektivní rozlišení snímače je 4,95 Mp. Takže jde o nefalšovaný fotoaparát nabízející neinterpolované rozlišení 5Mp! V tomto rozlišení fotoaparát funguje v takzvaném prokládaném režimu, tedy hodnoty jednotlivých buněk jsou čteny technologií "interlaced scan". To je stejná technologie jako v případě modelu E-10.
V rozlišení 2,5Mp efektivně se fotoaparát automaticky přepíná do takzvaného "progresivního" režimu, což není nic jiného, než že se menší množství buněk snímače čte přímým posunem náboje bez použití shift registrů. Ptáte se proč? Protože touto cestou lze náboj ze snímače přečíst výrazně rychlejší cestou a fotoaparát tak může dosáhnout kratšího času expozice, což byla jedna ze slabin předchozího modelu.
Technické parametry
Shrňme si tedy kompletně technické parametry nového fotoaparátu. Maximální výstupní rozlišení obrazu je 2560 x 1920 bodů s tím, že výhod progresivního snímání lze využít při rozlišení 1792 x 1344 bodů. Ve všech rozlišeních je k dispozici formát JPEG, v nejvyšším rozlišení fotoaparát ještě nabízí TIFF a RAW. Je škoda, že v progresivním režimu nelze zaznamenávat do TIFFu/RAWu, k čemuž rozhodně neexistuje žádný technický důvod.
Snímky se ukládají buď na paměťové karty SmartMedia či CompactFlash I nebo II. Na rozdíl od modelu E-10 novinka již oficiálně podporuje IBM Microdrive, takže Olympus zřejmě překonal tento problém. Datové rozhraní zůstává i nadále USB 1.1 s podporou Storage Class.
Objektiv fotoaparátu nabízí 4x optický zoom v podobě transfokátoru s rozsahem 35 - 140 mm při světelnosti F2.0 - F2.4. Konstrukce objektivu, 62 mm závit pro předsádky i charakteristika zůstává stejná jako u předchozího modelu. Stejná zůstává i technologie Autofokusu a clona s rozsahem F2.0 - F11.0.
Expoziční logika nabízí opět tradiční programy P/A/S/M. V automatickém režimu může využívat iESP, integrální či bodové měření. Pracuje s clonou nabízející krok 1/3EV a se závěrkou, jejíž parametry závisí na režimu snímače. V prokládaném režimu (max. rozlišení) je rozsah nabízených časů 60 s - 1/640 s. V progresivním režimu rychlost roste na rozsah 60 s - 1/4000 + speciální čas 1/18.000 s. Navíc je k dispozici i BULB režim s až 120 s expozicí.
Citlivost snímače zůstala v rozsahu 80/160/320 ISO a expoziční logika má opět řadu funkcí jako programovatelný expoziční bracketing, AELock, kompenzaci apod.
Další novinky
Kromě nového snímače, nových časů expozice a podpory Microdrivu se objevilo ještě několik příjemných novinek. S novou verzí firmwaru přišlo mapování pixelů, o kterém jsme již hovořili v případě C4040Z. Vestavěna je i technologie aktivního potlačování šumu při delších expozičních časech, kterou Olympus také předvedl již u nižších modelů.
Poslední významnou novinkou je zvýšení rychlosti u sekvenčního snímání. To v prokládaném režimu nabízí rychlost 2,5 - 4 snímky za sekundu a v progresivním dokonce 4,5 - 7 snímků za sekundu. Kontinuálně dokáže fotoaparát pracovat rychlostí 1 snímek za sekundu, takže ve srovnání s E-10kou se novinka opravdu vybičovala k velmi zajímavým výkonům.
Hodnocení aneb revoluce se nekoná
Význam modelu E-20 se dá hodnotit z mnoha úhlů pohledu. Pokud někdo od E-20ky očekával stejný revoluční krok jako v případě E-10ky, tak se jej rozhodně nedočkal. Pokud někdo očekával zajímavou evoluci, tak se jí dočkal. E-20ka je plnohodnotná 5Mp zrcadlovka s robustním tělem, rozumným objektivem a skvělou funkčností. Navíc došlo k "podmínečnému" rozšíření expozičních časů, zrychlení sekvencí a dalším vylepšením. Jediné, co nás trochu zarazilo na specifikaci, je nemožnost využití nekomprimovaného formátu při progresivním snímání, což tuto technologii může v očích některých uživatelů diskriminovat, přestože k tomu technický důvod opravdu není.
Co se týče dostupnosti a cen, tak v tomto ohledu je informací zatím pomálu. Oficiální cena pro US trh je 1.900 USD, tedy stejná, s jakou začínala E-10ka. Pro český trh cenu neznáme, ale je jisté, že se E-20 poprvé objeví na veletrhu Invex 2001.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024