Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Filmy
Nový dravec - Canon EOS D30
19. května 2000, 00.00 | V oblasti profesionálních digitálních zrcadlovek s přijatelnou cenou začíná být opravdu horko. Po fotoaparátech Kodak, Nikon a Fuji přichází digitální Canon EOS, který opět čeří vodu!
Již včera jsme se zmínili o tom, že společnost Canon 17.5.2000 v Tokiu představila novou digitální zrcadlovku s označením Canon EOS D30. Maketa tohoto fotoaparátu byla sice k vidění již na PMA2000 a CeBitu 2000, ale technické parametry, cenu a dostupnost se veřejnost dozvěděla až nyní. Zde jsou základní informace, které se nám zatím podařilo získat.
Canon EOS D30 je digitální fotoaparát určený pro uživatele z poloprofesionální a profesionální sféry. Přesně zapadá mezi amatérské modely a profesionální zrcadlovky typu Kodak DCS a Nikon D1. Nová D30 by měla nabídnout podobný komfort jako Nikon D1 či Fuji FinePix S1, ale trochu nižší cenu. Samozřejmě výrobce musel při konstrukci z tohoto zaměření vycházet, takže fotoaparát má blíž spíš ke koncepci Fuji S1, tedy jakéhosi kompromisu mezi levným a kvalitním fotoaparátem.
Velkým překvapením pro všechny odborníky je fakt, že společnost Canon hodná v tomto fotoaparátu použít velkoplošný CMOS senzor místo CCD snímače. O CMOS snímačích pro profesionální fotoaparáty se již nějakou dobu spekuluje a třeba SCITEX již předváděl prototypy, ale pokud se nepletu, tak D30 bude první sériově vyráběný digitální fotoaparát s CMOS snímačem o rozlišení 3 milióny bodů. Efektivní rozlišení je 2160 x 1440 bodů a snímač je ještě o trochu větší. Bližší informace o tomto unikátním senzoru přineseme v samostatném článku v pondělí.
Tělo fotoaparátu je speciálně navrženo pro tento model, takže nejde o předělaný klasický model. Přesto většina ovládacích prvků a tvarování jasně vychází z řady EOS. Pokud jste zvyklý na EOSky, tak budete spokojeni. Tělo je vyrobeno převážně z plastu, ale obsahuje kovovou kostru, která by měla zajišťovat přesnost, odolnost a stabilitu. Rozměry fotoaparátu jsou 149.5 x 106.5 x 75 mm a hmotnost 790gramů bez baterií a paměti. Zatím je ohlášeno, že se bude prodávat samostatně pouze tělo, ke kterému si zákazník sám dokoupí libovolné objektivy řady Canon EF. Samozřejmě je nutné počítat se změnou ohniskové vzdálenosti, protože toto tělo prodlužuje ohniskovou vzdálenost 1,6x.
Fotoaparát bude nabízet plný komfort ovládání zrcadlovky střední třídy. To znamená, že ostření probíhá ve třech zónách automaticky či s manuální volbou. K dispozici jsou režimy jednorázového AF zaostření, kontinuálního servo AF ostření, plně automatický režim a plně manuální ostření. Měření expozice probíhá v 35 zónách a k dispozici je jak technika váženého průměru, tak bodové měření na ploše cca 9,5% ve středu snímku. K dispozici bude celkem 8 expozičních programů včetně funkce zámku expozice, AEB a manuálních korekcí.
Výrobce zřejmě z úsporných důvodů vybral pro ukládání fotografií paměťové karty Compact Flash. Použít můžete jak typ I, tak i typ II. Snímky se ukládají buď v JPEGu nebo ve speciálním RAW formátu s 36 bit. hloubkou barev a bez komprese. Je otázkou, zda nebude uživatele příliš omezovat poměrně nízká kapacita dostupných CF karet, ale microdrive disky snad budou postačovat.
Jak jsme již konstatovali na začátku článku, fotoaparát je cílem pro náročné uživatele. Proto nechybí zobrazování informací ve hledáčku, možnost použití E-TTL externího blesku, syncho záblesků či nejrůznějšího dalšího systémového příslušenství. Napájení fotoaparátu zajišťuje článek Canon BP-511. Jde o nabíjecí Li-Ion článek s kapacitou 1100mAh. V nabídce je i nástavec pro další dva akumulátory.
Bude zajímavé, jaké budou první ohlasy uživatelů, až se fotoaparát dostane do praktického provozu. Ovládání je jakousi kombinací EOS stylu a digitálních zvyklostí. Na první pohled je po celém fotoaparátu rozseto velké množství ovládacích prvků se specifickou funkcí. To buď povede k možnosti precizního ovládání a nastavení nebo ke zmatení uživatele. To ukáže opravdu až praxe. Stejně tak je otázkou, jaká bude kvalita snímků, zda zákazníkům postačí CF karty či USB/sériové rozhraní pro přenos fotografií. Vše je zatím otevřené, stejně jako tomu bylo u Nikonu D1 před jeho uvedením.
A na závěr to nejdůležitější. Na Canon EOS D30 si ještě počkáme. Na světové trhy by se měl dostat v průběhu září 2000. Doufejme, že Canon tento termín dodrží, a že se nějaké fotoaparáty dostanou do Čech. Cena cca 3.000 Euro bude jistě velkým lákadlem. Pokud by se cena těla pohybovala u nás pod hranicí 100.000Kč, tak si nová D30 svoje uživatele jistě najde a nebude jich málo.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024