Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Filmy
Miniaturní Canon IXUS Digital v praxi
26. července 2000, 00.00 | V podrobném článku najdete mnoho praktických zkušeností jednoho z našich čtenářů s malým sympatickým digitálním fotoaparátem Canon IXUS. Hodnocení je přísné, ale dle našeho názoru výstižné.
Pokusím se popsat všechny dobré i méně dobré zkušenosti s praktickým používáním fotoaparátu IXUS tak, jak se mi po zhruba měsíčním používání jeví. Předesílám, že jsou to moje subjektivní závěry, se kterými nemusí někdo jiný souhlasit. Přesto si myslím, že mohou být pro zvažování případného nákupu užitečné.
První dojem z maličkého IXUSU je velmi příznivý. Poměrně střízlivé, kovové provedení aparátu působí solidně a řadí jej do kategorie technických šperků. Promyšlené uspořádání ovládacích prvků, zdrsněná ploška pro palec (výborná při držení jednou rukou ), umístění hledáčku, úplné informace o nastavených parametrech snímku zobrazované na jediném hlavním displeji, to vše přispívá k tomu, že se i přes miniaturní rozměry aparát dobře drží a příjemně se s ním pracuje.
Objektiv fotoaparátu je chráněn dvojdílným uzávěrem, automaticky ovládaným při zapnutí a vypnutí přístroje. To je sice velmi sympatické, ale segmenty uzávěru k sobě přiléhají nepřesně, takže mezi nimi vždy zůstává určitá neuzavřená škvírka. Zkoušel jsem několik kusů, u všech to bylo stejné. Tento systém tedy sice ochrání objektiv proti poškrábání, ale prachotěsný není.
I když se jedná o zdánlivou maličkost, musím se zmínit o dodávané šňůrce. Je krátká, takže se nevejde ani na větší ruku a spíše než k bezpečnému zavěšení aparátu překáží. Osobně jsem jí obratem vyměnil za dlouhou pletenou šňůrku k zavěšení na krk.
Velkou pochvalu si nezaslouží ani ovládání zoomu. V návodu se praví, že lze ohniskovou vzdálenost objektivu plynule ovládat od 5.4 mm do 10,8 mm. Ve skutečnosti má zoom prakticky pouze tři rozumně dosažitelné polohy, do kterých vždycky "sedne". Mimo tyto meze lze dostat objektiv jen kratičkým poťukávání a víceméně náhodně. Při rozsahu zoomu 1:2 to však není až tak velká závada.
Další výhradu mám k optickému hledáčku. Je zbytečně nepřesný a u digitálního aparátu, kde je škoda každého ztraceného pixelu, je to obzvláště mrzuté. Hledáček zobrazuje podstatně menší plochu, než je na výsledném snímku. Ve vertikálním směru bych to snad trochu pochopil, ačkoli paralaxa se u takto malého přístroje prakticky projeví až v režimu makro. V tomto režimu je však ale stejně záhodno používat pro vymezení záběru displej. V horizontálním směru je to pak úplně nesmyslné.
V technických parametrech uváděná výdrž miniaturního lithium iontového akumulátoru je impozantní. I když se mi v praxi nepodařilo dosáhnout teoretické uváděné hodnoty až 150 snímků, lze počítat s tím, že na jedno nabití akumulátoru vystačíte určitě celý den. Nabití akumulátoru probíhá rychle (dodávaná velmi lehounká nabíječka jej naplní max. za 2 hodiny). Navíc tento typ akumulátoru netrpí paměťovým efektem, takže jej lze dobít vždy tak, že ráno vycházíte s plnou zásobou energie. Za vcelku přijatelnou cenu je možno dokoupit i rezervní akumulátor pro případ, že síť není delší dobu dostupná.
Že IXUS důsledně šetří energií dokazuje i systém okamžitého náhledu. Standardně se displej nezapíná. Pokud je požadován okamžitý náhled po expozici snímku, stačí jen podržet déle spoušť . Stiskem dalšího tlačítka bude náhled zobrazován trvale a záběr lze např. obratem smazat. Jinak se po několika sekundách sám vypne. Zatím jsem se s tímto řešením nesetkal a považuji jej za velmi vtipné.
Stejně tak je příjemná možnost ovládání velikosti náhledu. ( Stejným prvkem jakým se ovládá zoom). Na zvětšeném náhledu už se přece jen dá lépe posoudit, jak se nám snímek vydařil. Zde nejde o unikátní vlastnost Canonu, ale potěší.
Dodávaná paměť CF 8MB je ovšem jen pro ověření, že "to" opravdu funguje. 12 snímků v rozlišení 1600x1200 bodů při střední kompresi dat je v přímém protikladu s ostatními možnostmi fotoaparátu. A tak je třeba ihned při nákupu počítat s nemalým výdajem za alespoň 32 MB nebo 64 MB CF paměť. Ještě lépe v přepočtu na cenu 1MB vychází karta 128 MB, ale ta už reprezentuje prakticky 50 % ceny fotoaparátu. Snad bude v nedaleké budoucnosti řešením odkládací zařízení pro data typu Digital Wallet, o jehož existenci se objevily první informace. Vcelku dobrým řešením na dovolenou je i půjčování pamětí, které nabízí prodejna digitálních fotoaparátů AARON.
Co mě osobně na tomto fotoaparátu trochu chybí, je možnost ručního zadání preferencí clony nebo expozice a zejména ruční zaostření. Je ovšem pravda, že tato kategorie aparátu je určena pro široké rodinné použití s maximálním využitím automatického nastavení. Horší je, že systém zaostření AiAF občas vypočítá průměrné zaostření v rozporu s vaším záměrem. Při členitějším záběru, ve kterém je plošně významněji zastoupeno několik různě vzdálených motivů, systém vypočítá jakýsi matematický průměr a ostré nemusí být nic, nebo je ostrý jiný motiv, než je zamýšleno. Pokud je hlavní motiv vzdálen alespoň 5 metrů, lze použít režimu "manuál" a pevně zaostřit na nekonečno. Jinak to znamená prostě záběr překomponovat, nebo vůbec neuskutečnit.
Velmi bych se přimlouval za přidání bodového měření vzdálenosti i expozice. Měl-li bych volit mezi oběma, oželel bych spíše AiAF.
Volba mezi automatickým a manuálním režimem je trochu iluzorní, manuální nastavení hlavních parametrů snímku, jak již bylo řečeno, není možné. Pokud se budeme na tyto možnosti dívat jako na dva různé režimy (plně automatický a poloautomatický), není to k zahození. Nastavení ručně ovladatelných parametrů (vyvážení bílé, expoziční korekce a kvality uložení snímku) může být zapamatováno (tato vlastnost je nastavitelná). Přepnutím na automat se exponuje ve standardním režimu. Po volbě "manuál" máme opět připraveno naše specielní nastavení.
Velikou nevýhodou většiny zaostřovacích automatik je neschopnost zaostřit při nedostatku světla. Nemá-li takový aparát ruční zaostření, není nic platný blesk, objektiv neví kam zaostřit. To je u IXUSe vyřešeno tak, že si před snímkem přibleskne a vzdálenost změří i v naprosté tmě. Z neznámých příčin se však i tak ale občas povede úplně rozostřený snímek. (V řadě s jinými ve stejných podmínkách zaostřenými). Nemám vysvětlení.
Automatické vyvážení bílé ve většině případů funguje celkem dobře se sklonem k chladnějšímu podání barev. Při zatažené obloze nebo za soumraku je však lépe použít manuální vyvážení. Dodatečná korekce barev a jejich sytosti je však i tak zapotřebí celkově častěji, než u jiných fotoaparátů, které jsem měl možnost důkladněji vyzkoušet. (tedy převážně výrobky firmy OLYMPUS). To může být ale dost subjektivní záležitost.
Samostatnou kapitolou je digitální zoom. Nechápu proč se móda digitálního zoomu tak tvrdošíjně drží, ale ještě jsem nenarazil na aparát, u kterého by mělo jeho použití smysl. Výřez provedený dodatečně při zpracování kterýmkoli dobrým softwarem je většinou lepší, v krajním případě stejný. Snad to pramení z představy marketingových odborníků, že existuje početně významná skupina uživatelů digitálních fotoaparátů bez počítačového zázemí. Myslím si, že tak 1 % (alespoň v Evropě) je reálné. Připočtu-li ještě dost těžkopádné ovládání digitálního zoomu, vřele doporučuji tento režim zakázat. (Naštěstí to bez problémů jde).
K dalším vlastnostem aparátu není již mnoho co dodat. Fungují podle očekávání. Velmi dobrý se mi jevil panoramatický režim. Dodávaný software si se spojením snímků perfektně poradí. Panorama je nabízeno pouze horizontální, ale při dobré vůli (a vhodném kloubu na stativu) lze udělat i vertikální .
Číslování snímků je vyhovující, dal bych přednost zabudování data a případně času snímku přímo do jeho názvu. Datum a čas je sice dosažitelný parametr, ale při dodatečné editaci obrázku se ztratí.
Dodávaný software funguje bez problémů, USB komunikace je čilá. Příjemným překvapením je ukládání informací o cloně, expozici a nastavených režimech. To je ovšem opět vázáno pouze na originální uložení snímku a jeho náhled. Tam by to ale na rozdíl od data těžko šlo udělat jinak.
O spolehlivosti a mechanické odolnosti fotoaparátu a jeho příslušenství si ovšem můžeme podiskutovat až za a pár let. Vzhledem k relativní jednoduchosti a dobrému jménu výrobce je ale naděje , že i pak IXUS obstojí.
Suma sumárum je podle mne IXUS výborné řešení tam, kde je rozhodující minimální rozměr fotoaparátu a velká výdrž baterie. To je podstatné procento rodinné a amatérské fotografie. Řekl bych, že i přes uvedené nedostatky, je IXUS prvním digitálním fotoaparátem vhodným na delší cesty a denní operativní používání.
Technický popis přístroje najdete v našem předchozím článku.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024