Fujifilm FinePix 2800Zoom - jednoduchý a univerzální - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Filmy

Fujifilm FinePix 2800Zoom - jednoduchý a univerzální

Fujifilm FinePix 2800z

3. prosince 2001, 00.00 | V dnešní recenzi si představíme zcela nový ultrazoom digitální fotoaparát značky Fuji. V čem se odlišuje například od Camedie 700UZ? V jednoduchosti ovládání, odvážnějším designu a celé řadě dalších vlastností.

Společnost Fujifilm v posledních měsících příjemně překvapila rozšířením svého portfolia digitálních fotoaparátů o modely určené pro méně zkušené uživatele. Alternativou FinePixů 4900Z/6900Z pro začátečníky je právě model FP2800Z, který jsme měli jako jedni z prvních v republice možnost testovat skoro dva týdny. Jak to dopadá, když konstruktéři hledají cestu k úplným amatérům?

Konstrukce a design
Při pohledu na fotoaparát mě napadá trefné pojmenování miniaturní bumbrlíček. Fotoaparát je s ohledem na kategorii ultrazoom opravdu příjemně malý, přesto působí baculatým dojmem. Důvodem je netradiční poměr jednotlivých stran. S rozměry 95 x 77 x 71 mm je tento fotoaparát prakticky srovnatelný s C700UZ od Olympusu, ale výrazně více využívá hloubku. Úchop i celková konstrukce připomíná trochu baculatou a ze strany zmáčknutou zrcadlovku. Tvar je to asi trochu netradiční, ale po ergonomické stránce výrazně příjemnější pro úchop než ploché tělo Olympusu. Přestože fotoaparát váží pouhých 360 g, je jeho držení v jedné ruce velmi stabilní.
Po stránce designové jde o další skvost, který nezapře svou příbuznost s poslední generací fotoaparátů Fuji. Ladné zaoblené křivky fotoaparátu působí moderním a přitom ne příliš extravagantním dojmem. Leskle stříbrný plášť dodává fotoaparátu na exkluzivitě, přestože je celý vyroben z plastu. Na dotek je povrch příjemný a neevokuje klasický bakelitový dojem, přesto při silnějším úchopu plast přeci jen trochu pracuje.
Co se týče konstrukce, zaslouží si FP2800zoom v podstatě samou chválu. Elegantní tělo je dostatečně malé pro každodenní nošení a přitom příjemné do ruky. Škoda jen, že ovládání transfokátoru je na zadní stěně. Při pohledu do hledáčku již mnoho místa pro palec ovládající příslušné dvojtlačítko nezbývá.

Elektronika uvnitř
Podobně jako u dalších nižších modelů poslední generace dalo Fuji na oltář úspor svojí technologii SuperCCD. I FinePix 2800Z je vybaven tradičním CCD prvkem s úhlopříčkou 1/2,7" a RGBG barevným filtrem. Na fotoaparátu je již uváděno zaokrouhlené efektivní rozlišení 2.0 mil. bodů, takže maximální rozlišení fotografií je 1600 x 1200 bodů. Bezesporu největší slabinou použitého snímače je fixní citlivost ISO 100, které v některých situacích velmi komplikuje použití fotoaparátu. K tomu se však dostaneme v sekci praktických zkušeností.
Fotografie se ukládají v jednom ze tří rozlišení na paměťovou kartu SmartMedia nebo se přenášejí prostřednictvím USB přímo do počítače. Jediným podporovaným formátem je JPEG ve třech různých kompresních poměrech. V dodávce je 16 MB karta, 4 tužkové baterie, USB kabel, poutko, pásek přes rameno, krytka, CDčko a manuály.

Objektiv a hledáček
FinePix 2800Zoom je vybaven široko-rozsahovým objektivem s velmi vysokou světelností. 38 - 228 mm odpovídá 6x optickému zoomu, který doplňuje ještě až 2,5x digitální zvětšení. Velmi příjemná je světelnost F2.8 - F3.0, která předčí nejen Camedii 700UZ, ale i většinu fotoaparátů v této cenové hladině. Bohužel je fotoaparát vybaven pouze pasivním autofokusem, který za špatných světelných podmínek občas selže (lze promáčknout). Vzhledem k tomu, že chybí manuální ostření, nelze zvýšit citlivost snímače a fotoaparát nepoužívá ani předblesk, za šera ostří pouze s obtížemi. Manuální ostření tento model ve jménu jednoduchosti vůbec nenabízí.
Hledáček je elektronický, poměrně rychlý a zhruba stejně prokreslený (výrobce udává 110.000 bodů), jako u ostatních modelů této značky. Dost mi u fotoaparátu chyběla dioptrická korekce, na kterou konstruktéři zřejmě pozapomněli. Naopak pochvalu si zaslouží velký průzor do hledáčku a umístění informační diody pod hledáček.

Fotografické funkce
FinePix 2800Z je automat v pravém slova smyslu. To znamená, že ostření probíhá zcela bez přičinění uživatele, pouze na namáčknutí spouště a expozici lze pouze posunout kompenzací. Zaostřit dokáže fotoaparát od 10 cm v makro režimu či od 80 cm při běžném fotografování. Jak již bylo řečeno, autofokus je pasivní a využívá měření kontrastu ve středové oblasti.
Expoziční automat pracuje s časy od 1/2 do 1/1500s a clonou v rozsahu F2.8 - F8.8. Chybí tak pouze dlouhé časy expozice. Měření je 64zonální a bohužel nelze přepnout na bodové. V protisvětle tak uživatel musí sám zapnout blesk, protože jinak dostane jen prázdné kontury objektů.
Jednou z mála uživatelsky nastavitelných funkcí je manuální balance bílé barvy (7 pozic). Dále lze zvolit režim interního blesku včetně slow-synchro. Podpora externích záblesků pochopitelně u fotoaparátu není.

Ovládání
Fotoaparát je určen pro začátečníky a milovníky jednoduchých automatů. Tomu odpovídá pouze 7 ovládacích prvků. Základem je volič režimu (záznam, přehrávání, video), v jehož středu je umístěno zelené tlačítko on/off. Dle zvoleného režimu se kontextově mění velmi jednoduché horizontální menu, ve kterém nikdy nenajdete víc jak pět položek barevně od sebe odlišených. Pro ovládání systémových výběru slouží čtveřice šipek a tlačítka MENU/OK + BACK. No a už nám zbývají jen dvě tlačítka. Prvním se přepíná mezi elektronickým hledáčkem a LCD displejem. Druhé, označené DISP, mění množství informací zobrazovaných v hledáčku či na displeji.
K nastavování je toho opravdu velmi málo. V režimu označeném jako AUTO může uživatel režim blesku, makro, samospoušť, zvukové poznámky a nastavení snímků. V režimu MANUAL se pouze samospoušť nahradí kompenzací expozice a zvukové poznámky balancí barev. Pod položkou nastavení snímku najdete přepínání AUTO/MANUAL, nastavení rozlišení, komprese, sekvenčního režimu či podsvícení displeje. Vše tak prosté, jak jen výběr z pár položek může být.
Při přehrávání je k dispozici buď pohled na malé náhledy nebo na jednotlivé fotografie s možností krokového zvětšení a rolování.

Praktické zkušenosti a kvalita fotografií
Za předpokladu dobrých světelných podmínek je fotografování s tímto přístrojem doslova triviální. 6x optický zoom je přesně tím, co se dobře dá udržet z ruky a přitom dodává uživateli svobodu. Kromě makra a kvality snímku vlastně není co nastavovat a fotoaparát se velmi příjemně drží v ruce. Bohužel jakmile začne ubývat světla, přicházejí první problémy. Za šera někdy selže autofokus a elektronický hledáček toho nenabízí moc k vidění. Kdyby šlo zvýšit citlivost snímače, problém by se vyřešil, ale takto je práce s fotoaparátem za špatných světelných dost náročná. Přitom vestavěný blesk je docela povedený, takže když se zaostří, snímky dopadají dobře.
Z konstrukčních prvků si zaslouží kritiku pouze plastový závit pro stativ a nekryté konektory. Naopak dvířka baterií a paměťového slotu jsou příjemně robustní a krytka plní bezproblémově svůj úkol.
Je trochu škoda, že zjednodušení došlo tak daleko, že se například od fotoaparátu nikdy nedozvíte, jak nastavil expozici a nemáte k dispozici ani změnu expozičního algoritmu. Prostě musíte automatice slepě důvěřovat, protože vám stejně nic jiného nezbývá.
Fotoaparát je ve stylu svých předchůdců příjemně rychlý. To platí jak pro start, tak i manipulaci se snímky. Sekvenční režim nabízí 4 snímky do série při rychlosti cca 1,3 snímku za sekundu.
Kvalita fotografií odpovídá kategorii středně dobrých 2Mp fotoaparátů. Velmi dobrý objektiv dokáže dobře prokreslit motiv a díky dobré světelnosti dokáže fotoaparát pracovat i s rozumně krátkými časy. Bohužel u většiny snímků je vidět ve světlejších partiích snímků jemný šum a fotografie jsou v některých případech barevně hodně saturované. Celkově ve srovnání s předchozími fotoaparáty Fuji tento model produkuje barevně výrazně sytější a jasnější snímky.


Výřez 1:1, špatné světelné podmínky, max. optický zoom, z ruky, bez úprav

Celkové hodnocení
FinePix 2800Zoom je netradiční fotoaparát. Nabízí extrémní jednoduchost ovládání, malé rozměry a velmi dobrý objektiv. Nicméně tyto příjemné vlastnosti jsou zkombinovány s tak omezenou možností ovlivnění záznamu fotografie, že je otázkou, kteří uživatelé tuto "jednoduchost" ocení. Při srovnání s C700UZ je FP2800Z neuvěřitelně triviálně ovladatelný, ale na druhou stranu nabízí pouze zlomek funkcí. V tom se oba fotoaparáty diametrálně liší.
Pokud to tedy shrneme, fotoaparát s cenou cca 23.000 Kč vč. DPH nabízí malé rozměry, dobrou ergonomii a triviální ovládání. Proto je vhodný zejména pro nenáročné amatéry, kterým nestačí 3x zoom a chtějí se fotografované scéně více přiblížit. Pokud požadujete od fotoaparátu víc, najděte si jiný. Pokud chcete sympatický automat s ultrazoomem a rozlišením 2Mp, je FP2800Z bezesporu nejlepší volbou na trhu.

Výhody:

  • 6x optický zoom se skvělou světelností
  • triviální ovládání
  • elegantní design
  • vynikající ergonomie

Nevýhody

  • fixní citlivost snímače
  • pasivní autofokus
  • minimum fotografických funkcí

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: