Dostupný Canon PowerShot A10/A20 v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Dostupný Canon PowerShot A10/A20 v praxi

Canon PowerShot A10 A20

11. července 2001, 00.00 | Do redakčního testu se nám dostaly dva nové modely řady PowerShot určené pro méně movité zákazníky. Jaký je rozdíl mezi 1,3 a 2,1 mil. bodů?

V dnešní recenzi si představíme hned dva fotoaparáty najednou. Důvod je prostý, oba modely "levných" fotoaparátů od Canonu jsou si velmi blízké, skoro by se dalo říct, že jde o dvojčata. Přesto jsme při testování zkoušeli separátně jak model PowerShot A10, tak i o něco dražší PowerShot A20. Za zapůjčení obou fotoaparátů děkujeme společnosti Canon CZ.

Konstrukce a design
Oba fotoaparáty mají zcela shodnou konstrukci těla. Jde o kompaktní přístroje se zoom objektivem, který je v klidovém stavu ukryt uvnitř těla a překryt automatickou krytkou. Těla přístrojů jsou vyrobena z poměrně příjemného plastu a odlišují se pouze barevným provedením. Levnější model A10 kombinuje v čelním pohledu stříbrnou a metalicky modrou barvu. Model A20 poznáte kromě výrazného označení i podle kombinace stříbrné a vínové barvy. U obou fotoaparátů je zadní stěna šedá a vystupuje z ní pouze LCD displej a několik ovládacích prvků. Přestože fotoaparát je prakticky celý plastový, působí překvapivě solidním dojmem.
Fotoaparáty sice nepatří mezi nějaké vyslovené trpaslíky (110 x 71 x 38 mm), ale potěší jejich relativní štíhlost. Hmotnost 375 g vč. baterií je adekvátní low-end třídě a rozhodně není překážkou.

Snímač a rozlišení
Prakticky jedinou významnou odlišností mezi oběma modely je právě použitý CCD snímač. Nižší model je vybaven snímačem s rozlišením 1,3 mil. bodů, vyšší je vybaven snímačem s rozlišením 2,1mil. bodů. Oba snímače jsou typu CCD, mají úhlopříčku 1/2,7", RGBG barevný filtr a fixní citlivost ISO 100. Díky shodným rozměrům i vlastnostem mohou být oba fotoaparáty konstrukčně prakticky shodné a liší se pouze osazenými snímači.
V případě modelu A10 má uživatel k dispozici rozlišení 1280 x 960, 1024 x 768 a 640 x 480 bodů. Vyšší model nabízí rozlišení 1600 x 1200, 1024 x 768 a 640 x 480 bodů. U obou fotoaparátů se snímky ukládají pouze ve formátu JPEG (tři úrovně komprese) na paměťové karty CompactFlash typu I. V dodávce je 8 MB karta.

Objektiv
Oba fotoaparáty mají pochopitelně zcela totožný objektiv. Jedná se o trojnásobný optický transfokátor s rozsahem 35 - 105 mm a světelností F2.7 - F4.8. Při nasazení speciálního adaptéru lze použít i předsádky se závitem 52 mm, takže zde Canon uživatele neomezuje. Optická soustava je složena z devíti členů v sedmi skupinách. Nejde sice o žádný zázrak, ale v low-end kategorii je to rozhodně to lepší na trhu. Autofokus je tříbodový typu TTL AiAF. Manuální ostření není k dispozici, ale fotoaparáty nabízejí alespoň rychlou aretaci v poloze nekonečno.
Model A10 doplňuje optický zoom ještě až 2x digitálním zvětšením. Model A20 nabízí až 2,5x digitální zvětšení.

Expoziční logika
Jak se na levnější fotoaparát sluší a patří, mají oba pouze plně automatickou expozici. Expoziční logika používá vážené průměrové měření bez možnosti změny. Fotoaparáty jsou dle všeho vybaveny fixní clonou a expozice je korigována závěrkou s rozsahem expozičních časů od 1sekundy až po 1/1500 sekundy.
Jedinou možností zásahu do expozice je manuální korekce v rozsahu +-2EV, nicméně expoziční logika fungovala v průběhu testů poměrně bezproblémově.

Příslušenství a konektivita
K oběma fotoaparátům je dodáváno základní příslušenství. To znamená fotoaparát samotný, paměťová karta, kabeláž, příručky a software. Napájení zajišťují 4 tužkové baterie a krytka je automatická, takže ji rozhodně nikde neztratíte.

Ovládání
Výhodou automatických fotoaparátů je velmi jednoduché ovládání. Ono toho k ovládání moc není, takže není potřeba ani komplikovaných systémových výběrů, ani přehnaného množství ovládacích prvků. Konstruktéři si vystačili s deseti prvky včetně spouště a samostatného tlačítka "on/off".
Volič režimů nabízí pouze čtyři polohy. První je prohlížení snímků, dále následuje plně automatický režim, automat s možností nastavení vybraných parametrů a panorama režim. Funkce jednotlivých režimů je myslím zřejmá. Poloha "M" znamená, že uživatel může kromě jiného i vybrat jednu z přednastavených balancí bílé barvy a pracovat s dalším nastavením.
Velice příjemné je jednoduché systémové menu, které se ovládá pomocí dvou šipek a dvou tlačítek. Položky jsou zobrazovány jak v podobě ikonek, tak i příslušných anglických názvů, takže orientace je snadná a rychlá. Jedním z pochopitelných důvodů je omezené množství funkcí.

Hledáček a displej
Hledáček je v případě obou fotoaparátů průhledový optický s kruhovým průzorem bez dioptrické korekce. Uvnitř je naznačen střed a tím to končí. Žádná velká přesnost ani komfort, prostě low-end.
LCD displej je 1,5" TFT s ochranným sklíčkem. Výrobce bohužel nikde neudává jeho rozlišení, které nám nepřišlo nejvyšší. Naopak kontrast displeje je překvapivě dobrý, takže údaje na něm zobrazené jsou dobře čitelné.

Speciální funkce
V low-end třídě je poměrně netradiční dobře vyvedená funkce panoramatického snímání. Canon využil svojí osvědčenou technologii Stitch Assist. Další příjemnou funkcí je možnost poměrně rozsáhlého ovládání fotoaparátu z počítače prostřednictvím USB rozhraní. Poslední drobností je podpora přímého tisku fotografií na miniaturní tiskárně CP-10.

Kvalita fotografií
Oba fotoaparáty produkují kvalitativně srovnatelné fotografie. Snímky jsou poměrně ostré, expozičně i barevně vyvážené. U obou fotoaparátů jsou barvy trochu staženější, takže nepůsobí komerčně živým dojmem. Přesto zejména v případě modelu A20 jsou fotografie díky vyššímu rozlišení dobře prokreslené a na danou třídu dobře vyvážené. Objektiv vykazuje minimální geometrické zkreslení a ani chromatická chyba není výrazná.

Hodnocení
Oba fotoaparáty jsou si podobné jako vejce vejci. Stejné funkce, stejný design i konstrukce. Rozdíl je prakticky pouze v rozlišení. Pokud vám stačí jeden milión bodů, tak se rozhodně vyplatí zakoupit model A10 za 16.990 Kč vč. DPH. Pokud prahnete po dvou miliónech bodů, tak si připlatíte na 22.990 Kč a dostanete model A20. Je opravdu příjemné, že uživatel si může vybrat rozlišení bez nutnosti ohlížení se na další parametry.
Co se týče srovnání s konkurencí, tak oba fotoaparáty patří spíš do pomyslné vyšší kategorie low-end zařízení či snad nižší střední třídy. To znamená, že je zde celá řada levnějších modelů, ale Canon nabízí velmi solidní konstrukci, dobré ovládání a velmi dobrou kvalitu obrazu za rozumný peníz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: