Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Filmy
Deset dobrých důvodů, proč fotografovat digitálně
11. dubna 2002, 00.00 | Rozhodujete se mezi digitálním a klasickým fotoaparátem? Nevíte jak přesvědčit zákazníka, šéfa či manželku, že digitální fotoaparát je to pravé? Pak vám možná pomůže naše desatero nejlepších důvodů, proč začít fotografovat digitálně.
Propagaci digitální fotografie se věnujeme již několik let, a díky tomu máme poměrně dobře zvládnutou pozitivní rétoriku podporující tuto technologii. Rozhodli jsme se toho využít a připravili jsme pro vás desatero dobrých důvodů proč fotografovat digitálně. Toto desatero vám může pomoci při volně mezi klasickou či digitální technikou a možná vám může pomoci si lépe uvědomit možnosti digitálního fotoaparátu, pokud jej již vlastníte. Takže proč by měl někdo fotografovat digitálně?
1. Nový prostor pro kreativitu
S nástupem barevné fotografie jsme přišli o možnost práce s fotografií po jejím naexponování. Vyvolání barevného materiálu a zpracování barevné fotografie se v amatérských podmínkách prakticky nedá realizovat, takže veškeré kouzlo černé komory vymizelo. S digitální fotografií lze kdykoli libovolně manipulovat. Lze snímky vylepšovat, zachraňovat, retušovat či použít jako základ zcela nového uměleckého díla. Prostě digitální fotografie otvírá fotoamatérovi zcela nový prostor pro kreativitu a vyjádření.
2. Je snazší udělat z digitální fotografie papírovou než obráceně
Někdy člověk preferuje snímek v digitální podobě, jindy jej chce držet v ruce. To znamená, že často se dostáváme do situace, kdy z klasické fotografie potřebujeme udělat digitální a nebo naopak. Pro digitální fotografii hovoří fakt, že udělat z ní kvalitní papírovou je jednodušší, rychlejší a levnější než opačný proces. Poměrně slušnou fototiskárnu si může každý amatér koupit za 10.000 Kč, slušný filmový skener stojí 40.000 Kč. Podobně je tomu v cenovém rozdílu mezi službou digitálního minilabu a pre-press studia se špičkovým skenerem. Prostě digitální podoba fotografie je dnes praktičtější.
3. Jednoduchost a jistota
Pro digitální fotoaparáty hovoří ji možnost pořízení výrazně kvalitnější fotografie bez znalosti fotografování a bez rizika nepovedených snímků. Díky LCD displejům lze snadno již před expozicí poznat zda je vše v pořádku a navíc okamžitě po expozici je možné snímky důkladně zkontrolovat. Riziko nepovedených snímků je tedy bez ohledu na znalosti nepoměrně nižší.
4. Lepší možnost ovlivnit vznik fotografie
Naopak zkušenější fotograf má možnost u digitálního fotoaparátu více zasahovat do vzniku fotografie přímo v přístroji. Nejde jen o manipulaci s expozicí samotnou, ale i o balanci bílé barvy, saturaci snímků, ostrost, kontrast případně další efekty. Díky elektronickým hledáčkům a LCD displejům je navíc přímo v terénu možno kontrolovat výsledky všech experimentů a informace o expozici zapsané přímo v hlavičce snímků pro pozdější výukové účely jsou samozřejmostí.
5. Minimální provozní náklady
Nelze sice jednoduše říct, že digitální fotografie je vždy levnější než klasické, ale v každém případě po pořízení fotoaparátu významně klesají provozní náklady. Fotograf neplatí žádný spotřební materiál (filmy, papíry), neplatí vyvolání a zpracování špatných snímků, neplatí za rozmnožování snímků dokud zůstávají v elektronické podobě a nemusí platit ani za případnou digitalizaci, pokud výsledek má sloužit pro počítačové zpracování. Levnější je i archivace, levnější je vše díky tomu, že většinu manipulací se snímky lze provádět doma a neplatit za ně jako za službu. Cenový rozdíl mezi pořízením 30 či 30.000 fotografií je v praxi často jen několik desítek korun!
6. Flexibilita a 100% dostupnost
Digitální fotoaparát je díky možnosti nastavení řady parametrů velmi flexibilní. Fotografovat lze v různých formátech, rozlišeních někdy dokonce i s různým poměrem hran. Nastavit lze i řada dalších funkcí jako je například citlivost snímače a to prosím pro každý snímek zvlášť. Navíc nikdy nemusíte čekat na dofocení filmu, na vyvolání a zpracování a pokud vám snad v nevhodný okamžik dojde místo v paměti, můžete snadno odstranit některý nepovedený či méně cenný snímek. Prostě s digitálním fotoaparátem padá většina limitů spojených s fyzickou podobou filmu.
7. Fotografie může být k dispozici okamžitě pro expozici
Zejména v komerční sféře, ale i v běžném životě fotoamatéra hraje svou roli čas. U klasické fotografie musíte na výsledek své práce minimálně hodiny. U digitální fotografie jsou to doslova desítky sekund v případě že toužíte pouze po digitální podobě a s mobilní tiskárničkou je možné držet papírový snímek v ruce cca do 3 minut!
8. Snadná a bezpečná archivace
Vytvořit si přehledný, snadno dostupný a bezpečný archív digitálních fotoaparátů je sice práce mravenčí, přesto výrazně snadnější než manipulaci s negativy, diáky či papírovými snímky. Navíc digitální fotografie nestárne, nepodléhá vnějším vlivům a je tak de dacto nesmrtelná.
9. Možnost 100% kontroly
Snad každý fotograf již někdy v životě zažil hořkou zkušenost s špatně odvedenou prací minilabu. Digitální fotografii si však můžete zpracovávat zcela samostatně a nemusíte ji dát vůbec z ruky. Získáváte tak zcela unikátní 100% kontrolu nad celým zpracováním snímků a jistotu, že někdo jiný nezhatí vaše úsilí.
10. Snadné šíření a prezentace
Digitální fotografii je možné zejména díky Internetu velmi snadno a prakticky skoro bezplatně šířit po celém světě. Rozesílat neomezené množství kopií bez dodatečných nákladů a dokonce není problém ani svoje fotografie veřejně prezentovat. Virtuální internetové galerie jsou otevřeny 24hodin denně všem lidem na celé planetě a také vše fotografům!
Samozřejmě existují i protiargumenty, proč v konkrétních případech raději použít techniku klasickou, ale o těch tento článek není. Ne, že bychom na ně neuměli odpovědět, ale odpověď na ně je většinou závislá na konkrétní situaci a většinou existuje vhodná digitální alternativa. Obecně však již nyní platí, že digitální fotografování přináší nové možnosti, snižuje cenu fotografie a dodává amatérům řadu možností, o které je klasická barevná fotka připravila. A mimochodem, všimli jste si, že většina těchto skutečností platí i pro profesionální fotografii?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024