Canon EOS 1D - opravdu pořádná digitální zrcadlovka - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Canon EOS 1D - opravdu pořádná digitální zrcadlovka

Canon EOS 1D uvedení

1. října 2001, 00.00 | Představte si zrcadlovku s výměnnými objektivy, vysokým rozlišením, extrémní rychlostí a skvělou ergonomií. Tak přesně taková je EOS-1D, která je první opravdu vážnou konkurencí špičkovým reportážním modelům Kodak DCS.

Canon EOS D30 vyvolal při svém uvedení na trh rozruch zejména svým CMOS snímačem, o jehož možnostech se diskutuje dodnes. Nicméně vývojáři Canonu nespí a po D30ce, které byla pozicována do nižší profesionální třídy, nyní přichází od Canonu opravdu plnohodnotný profesionální nástroj pro nejnáročnější fotografy. Canon EOS-1D uspokojí zejména potřeby reportážní fotografie, nicméně jistě osloví širokou profesionální veřejnost. Jde o plnohodnotnou digitální SLR zrcadlovku s výměnnými objektivy, bohatým příslušenstvím a hlavně elegancí klasické EOS-1V!

Tradice a evoluce
Přestože digitální fotografie je oborem velmi mladým a bouřlivě se vyvíjejícím, stále čerpá z tradice klasické fotografie. Jak již označení napovídá, EOS 1D má po fyzické stránce velmi blízko k dobře známé profi zrcadlovce EOS-1V. Přesněji řečeno magneziové tělo a většina ovládání je s klasickým 1V shodné. Již tento fakt sám o sobě jistě přiláká mnoho tradičních fotografů, protože extrémně odolné, vodostálé a ergonomicky skvěle provedené klasické tělo má své mnohaleté příznivce.
Navíc je zde pochopitelně faktor zpětné kompatibility s příslušenstvím. Oficiálně je kompatibilní kompletní řada objektivů EF a pochopitelně i řada blesků Speedlight EX včetně E-TTL měření. U objektivů opět platí, že plocha CCD je menší než 35 mm políčko, takže koeficient prodloužení ohniska je v tomto případě cca 1,3x.

Digitální rychlík
Základem EOS-1D je možná trochu překvapivě konvenční CCD snímač s RGBG barevným filtrem. Canon tak trochu popřel svoje předchozí konstrukční počiny a vrátil se ke kořenům. Nicméně návrat je to extrémně povedený. Snímač má fyzické rozlišení 4,48 mil. bodů a maximální výstupní rozlišení je tedy 2496 x 1662 bodů (4,15 Mp). Rozlišení je položeno mezi tradiční hranice 3 a 6 Mp, se kterými se v profi sféře setkáváme nejčastěji. Záznam je pochopitelně ve formátech JPEG a RAW a tím, že fotoaparát je schopen zaznamenat fotografii do obou formátů paralelně. V případě RAW dat je záznam 12ti bitový, což je relativně málo na třídu, do které fotoaparát směřuje. Maximální velikost RAW souboru je přibližně 4,8 MB.
Snímky se ukládají na jedinou CF I nebo II kartu, což může působit trochu podhodnoceně, nicméně s ohledem na dostupnost 1GB flash pamětí i Mikrodrive disků to není zas takový problém. Pro přenos dat je použit FireWire.
Co je asi nejzajímavější na celém fotoaparátu, to je jeho rychlost sekvenčního snímání. V JPEG formátu dokáže přístroj v plném rozlišení zaznamenávat rychlostí 8 snímků za sekundu při 21 snímcích do série! Navíc v RAWu rychlost zůstává a pouze se zkracuje série na 16 snímků, což je stále špičkový parametr. Pro nízko rychlostní scény je k dispozici i režim 3 snímků za sekundu.

Expoziční možnosti
Snímač lze nastavit v rozsahu citlivostí 200 - 1600 ISO s možností ISO bracketingu. Závěrka je kombinovaná elektronická na snímači a mechanické vertikální. Rozsah expozičních časů 30 sekund - 1/16.000 sekundy svědčí o univerzálnosti fotoaparátu. Navíc tělo nabízí X-sync při 1/500sekundy a pochopitelně nechybí ani redukce šumu, která se automaticky aktivuje od času 1/15 sec. Clona je závislá na použitém objektivu.
Autoexpozice pracuje s 21 zonálním algoritmem využívajícím TTL měření. K dispozici jsou následující režimy: průměrové s možností propojení s libovolným AF bodem, průměrová středové, bodové s využitím středu či bodové s využitím AF aktivního bodu a pochopitelně i multizonální. Obsluha má k dispozici standardní sadu režimů P/A/S/M/A-DEP/E-TTL FLASH. Nechybí pochopitelně ani expoziční bracketing, kompenzace expozice a další funkce.

Zaostřování
Tělo podporuje jak manuální ostření, tak i AF režim, pokud jej pochopitelně umí použitý objektiv. Při automatickém zaostřování je využívána technologie TTL-AREA-SIR, pro kterou je vestavěn speciální CMOS prvek. Algoritmus rozlišuje 48 zaostřovacích bodů s tím, že aktivní zaostřovací bod je zobrazován v hledáčku. Volba bodu může být automatická i manuální. Nechybí servo-AF a další funkce. Přisvícení pro zaostření samotné tělo neřeší, nicméně některé SpeedLigiht blesky jsou přisvícením vybaveny.

Digitální zrcadlovka jak řemen
EOS-1D nabízí vše, co se od profesionální digitální zrcadlovky očekává. Hledáček s SLR konstrukcí využívá soustavu polopropustných zrcadel a pokrývá 100% scény. Jsou v něm zobrazovány informace o expozici, zaostření, stavu paměťové karty.
Fotoaparát je vybaven bohatou sadou funkcí pro balanci bílé barvy. Počínaje deseti přednastavenými režimy, přes manuální volbu teploty osvětlení až po AWB bracketing. Navíc kromě TTL měření využívá i externí WB senzor, takže automatické měření je velmi přesné.
Jakožto většina profesionálních fotoaparátů přichází i EOS-1D s možností barevné kalibrace. Snímky lze ukládat v sRGB či Adobe 1998 RGB s tím, že k dispozici jsou příslušné ICC profily.
O napájení fotoaparátu se stará Ni-MH článek. Podle výrobce je jeden plně nabitý článek schopný napájet tělo pro 350 - 500 snímků v závislosti na teplotě.
Pro úplnost ještě rozměry a hmotnost: 156 x 157,6 x 79,9 mm / 1250 g.

Hodnocení
Fotoaparát byl oficiálně představen veřejnosti teprve před několika dny a fyzicky jej Canon zatím nepředvedl ani na Seyboldu SF 2001. Přesto dle specifikace to vypadá, že až na pár drobností by EOS-1D měl splňovat všechny potenciální požadavky na digitální fotoaparát vhodný pro opravdu profesionální nasazení. Dle všeho jde o prvního vskutku bezkompromisního a plnohodnotného konkurenta nejvyšším modelům řady Kodak DCS, čemuž odpovídá i oznámená cena cca 7.000 USD, která není vzhledem k parametrům vůbec špatná. Extrémně zajímavý bude zejména pro reportážní nasazení s ohledem na rychlost a rozlišení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: