VirtualDUB - grabování videa - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



35 mm zrcadlovky

VirtualDUB - grabování videa

31. května 2000, 00.00 | Videocapturing bývá někdy pěkně zákeřný, tedy alespoň v případě, že se jím nezabýváte v práci či doma po celý den. Zajímavé možnosti nabízí freewarový génius VirtualDUB.

     VirtualDUB je jedním z mála freewarových programů pro grabování videa, u kterého neplatí velmi nepopulární limit 1, 2 či 4 GB na AVI soubor (záleží na operačním systému, souborovém systému i použitém kodeku) a navíc obsahuje až neuvěřitelné množství nejrůznějších fines a filtrů použitelných rovnou při samotném grabování.



     VirtualDUB podporuje dva typy grabovacích rutin - systémové AVICap a vlastní Internal capture. AVICap používá rutiny/drivery Windows a nepřináší až na podporovaný RGB filtering a obvyklý komfort VirtualDUBu nic zvláštního, většinou je vhodnější používat integrovaný capture modul. Internal capture není limitován 2 GB limitem na soubor (opět připomínám že záleží na OS/filesystému a někdy i použitém kodeku). Chcete-li grabovat a synchronizovat s videosložkou i audio, zamkněte si videostream k audiu. Počet snímků/s je většinou 25, pokud grabujete z NTSC zdroje, pak 30. Při grabování s MJPEG kodekem je nejvýhodnější (vlastní zkušenosti) nastavit audiobuffer na 0, videobuffer pak ponechat na VirtualDUBu (typicky 10). Další možností je pak nastavit procentuální poměr vynechaných snímků - pokud je překročen a příslušná volba ve Stop Conditions je aktivní, grabování se automaticky zastaví.

     Spill System je vynikající věc zcela odstraňující limitovanou délku AVI souboru. Grabované video se ukládá ve formátu segmentovaného AVI souboru (s nastavitelným minimem, maximem i cestou k disku) a VirtualDUB má připraven zinicializovaný soubor, do kterého při překročení maxima začne grabovat a nevynechá přitom žádný snímek. Ve finále pak vznikne například pět indexovaných AVI souborů s délkou 2 GB, tyto soubory pak umí VirtualDUB zpětně nahrát a pracovat s nimi jako s JEDNÍM velkým souborem, takže nepoznáte, že jsou zdrojová data segmentovaná. Další výhodou takto segmentovaných souborů je skutečnost, že kterýkoliv ze segmentů funguje jako standardní AVI formát a lze ho tedy přehrávat třeba v Media Playeru.

     Nutností při grabování je výběr vhodného kodeku. Výběr kodeku a jeho nastavení je silně závislý na hardwaru, například s levnými TV tunery či AV capture kartami stejně jako s kombinovanými grafickými kartami obsahujícími tuner či jen videovstup (S-VIDEO nebo Composit) nečekejte grabování v plném PALu v nejvyšší možné kvalitě. Vše souvisí též s výkonem procesoru, od cca 550 MHz PII/III můžete grabovat video i s levnými kartami v rozlišení blížícímu se plnému PALu (PAL Overscan = 768x576 bodů). Nejvýhodnějším kodekem pro pozdější editaci videa jsou zřejmě různé MJPEG (Motion-JPEG) kodeky s kompresními poměry od zhruba 1,5:1 a výš. Jedním z nich je třeba Pegasus PICVideo, dalšími pak Morgan MJPEG nebo MainConcept MJPEG kodek. Kvalitu/účinnost komprese je nutné vyzkoušet, aby bylo vynecháno co nejméně snímků, v tom nejlepším případě samozřejmě nula.

     Umí-li Vaše grabovací karta nastavit i jiná rozlišení než plný PAL (plným PALem je zde míněno maximální rozlišení shodné nebo blížící se PAL Overscanu), poloviční PAL a další, můžete si požadované rozlišení nastavit v uživatelských formátech.

     Podrobný popis jak nastavit kodeky a jak optimalizovat capture funkce VirtualDUBu bohužel není možný vzhledem k variabilitě driverů dodávaných ke grabovacím kartám, postup je však stále stejný - vybrat zdroj, rozlišení, nastavit kvalitu či kompresi v MJPEG kodeku (jiné kodeky ani nezkoušejte, nemá to příliš velký smysl), kompresi audiostreamu (v plném PALu většinou nelze ukládat ani do MS WMA, ani do MP3 formátu) a spustit grabování. No a jak vzniklé segmentované AVI převést do přijatelnějšího formátu, to si povíme v dalším díle.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: