Zoner Photo Studio 11: komfortní správce a editor digitálních fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Zoner Photo Studio 11: komfortní správce a editor digitálních fotografií

15. září 2008, 00.00 | Jedenáctá stěžejní verze známého manažeru a editoru digitálních fotografií Zoner Photo Studio přináší mimo zrychlení aplikace také celou řadu nových či vylepšených katalogizačních, editačních a publikačních funkcí. Betaverzi produktu jsme otestovali a přinášíme vám přehled všech podstatných novinek včetně spousty ukázek z prostředí aplikace.

Stejně jako posledních několik let uvádí každý rok společnosti ZONER software novou verzi svého vlajkového produktu Zoner Photo Studio. Zoner Photo Studio 11 existuje pouze ve verzi pro Windows a začne se oficiálně prodávat 6. října, tedy za tři týdny. Promo ceny produktu na výstavě Interkamera 2008 v Brně posléze nahradí plné ceny, které budou 1 999 Kč včetně DPH za verzi Zoner Photo Studio 11 Professional a 1 199 Kč vč. DPH za verzi Home. Stejně jako v případě Zoner Photo Studia 10 bude jedenáctá verzi aplikace k dispozici i v různých speciálních edicích pro profesionální uživatele a jako OEM produkt pro obchodní partnery.

Myslím, že tento kvalitní a velmi oblíbený správce a editor digitálních fotografií s kompletní českou lokalizací není nutné blíže představovat, proto rovnou přejdeme k popisu nových či vylepšených funkcí této užitečné aplikace.

Prostředí aplikace a některé obecné novinky

Mezi „neviditelné“, zato však poměrně zásadní inovace Photo Studia 11 patří podpora vícejádrových procesorů a grafických knihoven pro akceleraci různých funkcí aplikace, která výrazně přispívá k pohodlí práce a řeší „lenivost“ předchozích verzí programu v některých pracovních situacích. O dost rychlejší by tak mělo být například renderování DVD slideshow, zrychlení ale poznáte i při zobrazování fotografií v Editoru a u některých na výkon počítače náročnějších filtrů.

Grafické rozhraní celého Zoner Photo Studia 11 doznalo několika změn. Mimo nových ikon pro pracovní nástroje, manipulační funkce, efektové filtry a další funkce programu ve dvou rozlišeních 16 x 16 a 24 x 24 (lze nastavit v příslušných předvolbách) bodů má Photo Studio 11 větší míru konfigurovatelnost. Konkrétně se jedná o detailnější možnosti nastavení obsahu nástrojových panelů, menu a uživatelských panelů v Průzkumníku i Editoru. Nová je i kontextová nápověda k celému produktu a průvodce při prvním spuštění programu.

Aktualizována byla přímá podpora RAW formátů CRW/CR2 a NEF a také podpora formátu DNG (prostřednictvím DNG SDK), do kterého lze přes volitelný externí DNG konvertor (nastavuje se v preferencích Photo Studia 11) převést téměř libovolný RAW snímek. Načítání RAW snímků umí nově využívat prvky Windows Imaging Component, takže například ve Windows Vista či ve Windows XP SP3 můžete rovnou pracovat s celou řadou nejběžnějších RAW kodeků, které lze jako WIC doplňky zpravidla stáhnout přímo u výrobců digitálních fotoaparátů.

Zoner Photo Studio 11 dále umí prohlížet formát DICOM, rozdělovat a slučovat vícestránkové TIFF soubory a ukládat skenované komprimované grafické předlohy. Vylepšený je i modul pro zachytávání obsahu obrazovky a jednotlivých oken Windows, u kterých si například nově můžete vybrat grabování prvků grafického rozhraní a specifikovat grabovací akci.


Zoner Photo Studio 11 - prostředí aplikace s novými či upravenými ovládacími ikonami, uživatelskými panely (Akce aj.) a kontextovou nápovědou


Zoner Photo Studio 11 - jedna z možných variant náhledů snímků a kontextové menu aplikace


Zoner Photo Studio 11 - úprava ikon a jejich funkcí v nastavení panelu nástrojů


Zoner Photo Studio 11 - volitelná úprava ovládacích menu


Zoner Photo Studio 11 - funkce snímání obrazovky byly rozšířeny například o výběr prvků grafického rozhraní


Zoner Photo Studio 11 - některá doplňková nastavení aplikace


Zoner Photo Studio 11 - předvolby programu pro zpracování RAW snímků včetně jejich případné konverze do formátu DNG přes externí konvertor

Prohlížeč fotografií

Zcela nové je okno Prohlížeč, které v podstatě zastupuje okno Editoru při klasickém prohlížení obrázků a fotografií. Prohlížeč neslouží k úpravám snímků a nenajdete v něm tedy žádné filtry, můžete si v něm ale například otočit prohlížené fotografie (dočasně i trvale) a také fotky mazat, přejmenovat, zkopírovat či přesunout do jiného adresáře. Fotografie si můžete v Prohlížeči nechat zobrazit i na celoobrazovkovém režimu a v podobě slideshow prostřednictvím již z předchozí verze Photo Studia známé funkce Promítání.

Prohlížeč umí také zobrazit histogram a přepaly u chybně exponovaných snímků a nabízí i funkce pro přidávání stručných i podrobnějších popisek ke snímkům, jejich hodnocení a barevné značky. Zobrazení histogramu fotografií v Prohlížeči můžete ovládat přes kontextové menu, zvolit si můžete dvě velikosti histogramu, jeho pozadí a zobrazené složky.


Zoner Photo Studio 11 - jednou z hlavních novinek je Prohlížeč obrázků a fotografií nabízející mimo jiné i funkce Promítání (slideshow)

Organizace snímků

Některé významné inovace získalo Photo Studio 11 v oblasti importu, třídění, katalogizace a archivace fotografií. Velmi užitečné je automatické třídění snímků do adresářů podle metadat a s tím souvající možnost nadefinovat si prakticky libovolná vlastní metadata pro různé účely. Při třídění a katalogizaci obrázků, fotografií a dalších podporovaných typů grafických souborů můžete nově měnit ikony libovolného adresáře, tuto funkci šikovně doplnilo Zoner Photo Studio 11 do kontextového menu Průzkumníka a s ním souvisejících funkcí.

Užitečnou novinkou jsou barevné značky, pomocí kterých můžete poměrně snadno získat přehled například o skupinách snímků, které sice mají stejné hodnocení, patří ale třeba do jiné země, skupiny či času a chcete je mít ve stejném adresáři jako ostatní fotografie. Přidávání barevných značek je pochopitelně vidět přímo v Průzkumníku u náhledů snímků a je také k dispozici u všech funkcí aplikace souvisejících s přidáváváním popisek a delších komentářů ke snímkům, úpravě vlastností snímků apod.

U velkého množství fotografií a grafických souborů se hodí statistické funkce, které umí zobrazit statistické údaje o souborech podle nejběžnějších metadat. Vylepšené je i vyhledávání a nahrazování metadat a filtrování všech dostupných textových informací.


Zoner Photo Studio 11 - komfortní práci s klíčovými slovy a hodnocení snímků doplňuje v nové verzi Photo Studia funkce pro přidávání barevných značek k fotografiím


Zoner Photo Studio 11 - předvolby aplikace pro přidávání barevných značek ke snímkům


Zoner Photo Studio 11 - hromadné přiřazování informací ke snímkům nově obsahuje i barevné značky


Zoner Photo Studio 11 - nesporně užitečnou novinkou je v Photo Studiu možnost tvorby uživatelských informací/metadat například pro libovolné účely


Zoner Photo Studio 11 - souhrnné vlastnosti vybrané fotografie včetně barevných značek a různých kategorií EXIF/IPTC aj. informací


Zoner Photo Studio 11 - vylepšené funkce pro vyhledávání a nahrazování metadat


Zoner Photo Studio 11 - mezi informační funkce programu nově patří i zobrazování statistických údajů podle zvolených údajů z nejčastěji používaných metadat

Editor, masky a nové pracovní nástroje

Editor má nově (a nutno dodat, že přehledněji) organizované menu, panely a jednotnou správu všech nastavení jednotlivých filtrů shodnou s filtry dostupnými přímo z Průzkumníka. Novinkou je v Editoru i Průzkumníku nástroj pro automatické vylepšení fotografie (dostupný jedním kliknutím myší), který je dostupný i jako samostatný filtr a umí opravit chybně exponované (podexponované či naopak přeexponované) snímky a jejich jas, kontrast, barvy aj. Na jedno kliknutí myší nově funguje i nástroj na retuš červených očí, ve kterém samozřejmě i nadále můžete pracovat v rozšířeném režimu.

Důležitější je však přítomnost dočasné vrstvy pro úpravy grafických souborů realizované prostřednictvím masky a prací s výběrem, popsaného podrobněji například na serveru Digineff. Nástroje pro výběr doplňuje magnetické laso a eliptický výběr, nadefinovaný aktuální výběr lze navíc v Editoru dodatečně změnit. Zcela nový je i další nástroj Mřížka určený pro deformace obrazu v plošné síti (s definovatelným počtem políček), kterou lze využít například i pro specializované opravy perspektivních vad snímků.

Při zmenšování měřítka snímku v Editoru máte nyní k dispozici více kroků, novinkou je i automatické posouvání obrazu u nástrojů v Editoru. Užitečné je automatické přichytávání k hranám obrazu u nástrojů Editoru, známé třeba z Adobe Photoshopu. Vylepšené jsou v Photo Studiu 11 filtry pro redukci chromatické aberace a vinětace, které nabízí lepší výsledky a nová nastavení parametrů filtru Vinětace.


Zoner Photo Studio 11 - funkce pro práci s maskou v Editoru


Zoner Photo Studio 11 - jedním z nových nástrojů v Editoru je Magnetické laso


Zoner Photo Studio 11 - použití a volby nástroje Mřížka využívaného především pro deformace obrazu


Zoner Photo Studio 11 - hromadné přidávání efektových filtrů


Zoner Photo Studio 11 - automatická úprava fotografie


Zoner Photo Studio 11 - členění color a image processingových filtrů v Editoru


Zoner Photo Studio 11 - filtr Vinětace byl rozšířen o nová nastavení


Zoner Photo Studio 11 - nastavitelné parametry filtru pro odstranění chromatické aberace

GPS informace

Přidávání zeměpisných údajů k fotografiím bylo již součástí předchozích verzí Photo Studia a jedenáctá verze aplikace manipulaci s GPS informacemi dále vylepšuje. Mimo vizuálního přiřazení GPS údajů ke snímkům na mapě načítané z internetu je nově podporováno také přímé určení (přesněji řečeno odečítání) GPS údajů v aplikaci Google Earth a oboustranné propojení na Google Maps i Google Earth včetně exportu údajů do formátů KML a KMZ a fotografií pro Google Earth.

Zeměpisné souřadnice můžete nově přidávat jejich vkládáním z clipboardu Windows v podobě XML datové struktury, inovováno bylo i napojení na offline prohlížeč mapových produktů SmartMaps. V předvolbách Photo Studia 11 se pak nachází nastavení akce po dvojkliku na ikonu znázorňující GPS informace, které určuje, zda se zeměpisná poloha fotografie bude vizualizovat na mapě v prostředí Photo Studia 11 či přímo v Google Earth.


Zoner Photo Studio 11 - přiřazování a vizualizace zeměpisné pozice ke snímkům na mapě


Zoner Photo Studio 11 - propojení Photo Studia s Google Earth na úrovni uživatelských míst


Zoner Photo Studio 11 - volby pro export a zobrazování KML/KMZ metadat a fotografií pro Google Earth


Zoner Photo Studio 11 - samostatné okno pro vizuální přidávání GPS údajů ke snímkům v aplikaci Google Earth


Zoner Photo Studio 11 - předvolby aplikace pro vizualizaci GPS údajů

Publikování fotografií

V oblasti publikačních funkcí se u Photo Studia 11 vyjma nových šablon zase tak moc nezměnilo, některé inovace ale najdeme i zde. Systém HTML šablon byl aktualizován o modernější předlohy, novinkou je pak specializovaná šablona pro export snímků do Google Earth. Nová je i další specializovaná šablona na tvorbu Flash webových galérií.

Aktualizace se nevyhnuly ani šablonám na tvorbu kalendářů, které nově nabízí předlohy pro týdenní a jednořádkové měsíční kalendáře, přehlednější (samostatně vyznačené) volby pro zobrazení státních svátků, klasických narozenin a svátků a dále tiskové předvolby pro každý kalendář zvlášť a možnost natočení bloků zvoleného kalendáře.


Zoner Photo Studio 11 - novinkou mezi publikačními/exportními šablonami jsou šablony na tvorbu Flash webových galérií a export fotografií pro Google Earth (ve formátu KML)


Zoner Photo Studio 11 - nastavení základních vlastností šablony pro publikování respektive export KML dat pro Google Earth


Zoner Photo Studio 11 - nové šablony kalendářů obsahují například týdenní a měsíční jednořádkový kalendář


Zoner Photo Studio 11 - vlastnosti šablony pro tvorbu kalendářů si můžete částečně upravit, novinkou jsou zde například popisy státních svátků a jmenin (svátky, narozeniny apod.)

Zoner Photo Client

Doplňkovou aplikací k Photo Studiu je Zoner Photo Client, který umožňuje odesílat fotografie k jejich „vyvolání“ a tisku do zvolené fotosběrny. Aktuální verze Photo Client 3 se již několik let nezměnila, zato se však podstatně rozšířil počet tuzemských partnerských fotolabů. Mimo dvou stěžejních (tzv. Premium) zpracovatelů zakázek virtuální fotosběrny FotoStar, FOTOLAB s celorepublikovým pokrytím a rozsáhlou sítí sběren na území České republiky patří mezi Premium partnery Zoneru také společnost PhotoWorx, která se mimo jiné obecně zaměřuje na fotografickou komunitu na několika serverech. Víceméně lokální služby s napojením na Zoner Photo Client a většinou s možností individuálního řešení zakázek podle určených požadavků pak nabízí patnáct dalších fotolabů, jejichž seznam najdete na webových stránkách společnosti Zoner.

Závěr

Zoner Photo Studio 11 je jednoznačně nejlepší český program na správu, třídění a katalogizaci digitálních fotografií, který je navíc vhodně doplněný celou řadou užitečných editačních a publikačních funkcí a má tak skvělé předpoklady uspět i na trhu mimo Českou republiku. Program toho především ve verzi Professional umí opravdu hodně a díky rozumné nastavené ceně má výborný poměr cena/výkon. K nadprůměrným možnostem nastavení vlastností + funkcí programu a slušnému množství editačních nástrojů pro základní úpravy digitálních fotografií (včetně nejrůznějších korekcí optických vad objektivů fotoaparátů) si připočtěte skvělé možnosti práce s klíčovými slovy včetně uživatelských metadat, stávající spolupráci s fotosběrnami a v neposlední řadě také rozšířenou manipulaci a vizualizaci GPS informací, čímž ve výsledku získáte skvěle vybavenou aplikaci pro každodenní práci s digitálními fotografiemi.

Do další verze Photo Studia bych se přimlouval například za interaktivní histogram s úrovněmi v Prohlížeči pro rychlejší manuální úpravy snímků bez nutnosti otevírat Editor a nějaký vhodný typ vizuální časové osy či kalendáře pro organizaci fotografií, za úvahu by určitě stálo i navýšení počtu šablon na tvorbu Flash galérií (možná už v některém z dalších updatů?). Líbila by se mi určitě i možnost nahrávat fotografie přímo z Photo Studia na některý ze známých serverů a služeb na sdílení a publikování fotografií typu Flickr, Picasa Web Albums aj.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: