Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Extensis Universal Type Server 1.0: centralizovaná správa písem
10. září 2008, 00.00 | Nové univerzální řešení lokální i dálkové správy písem typu server/klient nabízí společnost Extensis. Universal Type Server existuje ve dvou variantách, prodává se i v České republice a jeho představení vám nyní nabízíme.
Společnost Extensis se v posledních několika letech takřka výhradně zaměřuje na softwarové produkty z oblasti asset managerů a správců písem. Tato specializace se zjevně vyplácí, neboť několika akvizicemi některých konkurenčních font managerů pro Macintosh i Windows získala společnost Extensis významné místo na trhu právě s tím typem produktů.
Po vynikajících desktop font managerech Suitcase Fusion a Suitcase pro Windows nabízí nyní Extensis nové univerzální řešení správy písem typu server/klient v podobě software Universal Type Server. Jedná se o centralizovaný systém, jehož zaměření a možnosti jednoznačně směřují do oblasti prepressu a středních či větším firem zabývajících se například designem, grafikou, tvorbou novin, časopisů, marketingových materiálů a libovolných jiných publikací.
Ceny a rozdíly od produktů Font Reserve Server a Suitcase Server
Universal Type Server pro Windows a Mac OS X prodává v České republice například AMOS Software, ceny závisí na počtu podporovaných klientů. V prodeji jsou dvě varianty produktu: Universal Type Server Lite s omezením na maximálně deset současně připojených klientů a cenou cca 27 200 Kč bez DPH a dále varianta Universal Type Server Professional bez omezení v počtu připojených klientů a volitelnou možností projení na externí databázový systém, která se prodává za zhruba 35 200 Kč bez DPH.
Rozdíly Universal Type Serveru například od stávajícího Font Reserve Serveru spočívají jednak v nezávislém serverovém a klientském řešení, přehlednějším grafickém rozhraní aplikací připomínajícím administraci Extensis Suitcase, možnosti lépe porovnávat písma a především ve větších možnostech konfigurace přístupových práv jednotlivých uživatelských účtů. Další rozdíly spočívají ve vyšší automatizaci funkcí pro správu písem prostřednictvím příkazové řádky a modernější architektuře font serveru využívajícího databázovou architekturu/platformu SQL Lite.
Universal Type Server se pochopitelně částečně liší i od Suitcase Serveru, na rozdíl od kterého používá Universal Type Server klasickou architekturu server/klient včetně zmíněného přehledného grafického rozhraní s možností definování práv pro manipulaci s fonty a jejich synchronizaci s font serverem v rámci jednotlivých uživatelských účtů. Správa písem je u Universal Type Serveru mimo jiné rozšířena o lepší možnosti vyhledávání písem podle klíčových slov, sdružování písem do skupin podle interních vlastností fontů (rodinné příslušenství apod.) a případně i filtrování písem podle různých metadat.
Universal Type Server
Universal Type Server používá pro lokální či vzdálenou komunikaci s uživatelem/administrátorem či správcem projektu vizuální webové rozhraní se snadno pochopitelnými službami, které lze navíc do detailů ovládat i pomocí skriptů. Přístup k Universal Type Serveru je tedy možný prakticky odkudkoliv včetně připojení přes různá mobilní zařízení, pro lokální správu je k dispozici tzv. offline mód.
Extensis Universal Type Server 1.0 - nastavení uživatelských práv pro konkrétní uživatelské a administrátorské účty (přidávání, odstraňování, mazání fontů apod.)
Universal Typer Client napojený na font server nabízí například volitelný způsob přístupu k písmům, které server odešle konkrétnímu klientovi, což je patrně nejrychlejší a současně velmi praktické řešení univerzální správy písem u pracovních skupin s prakticky libovolným počtem klientů. Administrátor projektu či celého Universal Type Serveru si tedy například můžete nastavit, zda font server skupině uživatelů (grafiků, DTP operátorů atp.) zpřístupní všechna písma (i v tzv. offline módu, kdy daný uživatel nemusí být pak již připojený k font serveru a skupinu písem si předtím stáhne ze serveru), nebo pouze vybraná písma, která připojený uživatel momentálně potřebuje.
Některé nejběžnější pracovní úkoly jsou již předdefinovány v administračním rozhraní Universal Type Serveru a jejich vlastnosti lze dále upravit. Mezi globální funkce Universal Type Serveru patří mimo sledování připojených klientů a stavu samotného font serveru také detailní možnosti konfigurace portů pro přístup k jednotlivým službám font serveru, zálohování a rychlá obnova celého stavu font serveru či přesun databáze na jiný disk. Samotný Universal Type Server se pak naopak stará o analýzu fontů vůči jejich eventuální chybné instalaci či poškození – pokud by něco takového font server zjistil, může poškozená písma automaticky obnovit ze zálohy.
Extensis Universal Type Server 1.0 - monitoring aktivity font serveru a jednotlivých klientů
Extensis Universal Type Server 1.0 - základní nastavení funkce a stavu font serveru
Extensis Universal Type Server 1.0 - defaultní porty pro jednotlivé funkce a dálkovou správu font serveru
Extensis Universal Type Server 1.0 - sledování přihlášených uživatelů a jejich IP adres
Extensis Universal Type Server 1.0 - zálohování a obnova obsahu font serveru
Extensis Universal Type Server 1.0 - přesun stávající, nebo tvorba nové databáze písem a nastavení font serveru
Extensis Universal Type Server 1.0 - konfigurační sekce Datastore nabízí mimo jiné i automatickou tvorbu záloh obsahu font serveru
Universal Type Client
Klientská část Universal Type Client je opět k dispozici ve verzích pro Mac OS X a Windows. Možnosti Universal Type Clienta zhruba odpovídají font manageru Font Reserve, ovšem s důrazem na napojení na Universal Type Server a dálkovou správou písem. Mimo napojení a komunikace s font serverem je hlavním částí Universal Type Clienta především klasický vizuální správce písem, ve kterém můžete fonty nejen několika způsoby prohlížet a podle potřeby aktivovat a deaktivovat, ale také je řadit do skupin a dále s nimi manipulovat včetně využívání metadat.
Stejně jako Extensis Suitcase má Universal Type Server/Client integrovanou podporu technologie Font Sense pro automatickou aktivací zvolené sady písem, které se například použijí v rámci vymezeného DTP či grafického projektu, nebo konkrétní aplikace jako jsou například Adobe InDesign/InCopy či QuarkXPress. Automatická aktivace písem prostřednictvím patentované technologie Font Sense pracuje na bázi pluginů pro jednotlivé aplikace. V současné době jsou k dispozici autoaktivační extenze a pluginy pro Adobe Illustrator CS3, Adobe InDesign CS3 a QuarkXPress 7.x, v přípravě jsou pak adekvátní doplňky pro starší verze Illustratoru CS2, InDesignu CS2 a QuarkXPressu 6.5.
Extensis Universal Type Server 1.0 - přihlašování klientů k font serveru
Extensis Universal Type Server 1.0 - Universal Type Client slouží ke klasické správě písem, jejich aktivaci/deaktivaci, prohlížení fontů apod.
Závěr
Universal Type Server je momentálně jedno z nejefektivnějších řešení centralizované správy písem typu server/klient s možností dálkového přístupu k funkcím serveru prostřednictvím jednotlivých klientů a snadné administrace celého serveru. Profesionálnímu řešení odpovídají i ceny produktu, který se i ve verzi Lite nezdá být (s přihlédnutím k našim ekonomickým podmínkám) zrovna levnou záležitostí. Pokud si však porovnáte cenu Universal Type Serveru třeba s víceuživatelskou licencí Adobe InDesignu či QuarkXPressu, je na tom i Universal Type Server Professional s cenou ještě docela dobře.
Zkušební verzi font serveru a jednotlivých klientů si můžete po registraci stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Extensis.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024