Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
DxO Optics Pro v4 - účinný nástroj pro korekci vad objektivu i pro jiné úpravy
28. listopadu 2006, 00.00 | Program DxO Optics Pro stále sbírá nejrůznější ceny, mezi něž patří i TIPA pro rok 2006. Specializovaný software pro odstraňování optických vad objektivů, ale i pro konverzi RAW, vyhlazování šumu, doostřování, nebo korekci vyvážení bílé je dostupný ve své již čtvrté verzi. Z většiny program pracuje na základě znalosti chování kombinace konkrétního fotoaparátu a objektivu (resp.vybraných kompaktů).
Program DxO Optics Pro stále sbírá nejrůznější ceny, mezi něž patří i TIPA pro rok 2006. Specializovaný software pro odstraňování optických vad objektivů, ale i pro konverzi RAW, vyhlazování šumu, doostřování, nebo korekci vyvážení bílé je dostupný ve své již čtvrté verzi. Z většiny program pracuje na základě znalosti chování kombinace konkrétního fotoaparátu a objektivu (resp. vybraných kompaktů).
Co program umí?
Jak již z názvu plyne, DxO Optics Pro je především o nápravě chyb způsobených (nebo zhoršených) objektivem. Můžeme tedy počítat s automatickou nápravou zkreslení (soudkovité, poduškovité, kombinované), vinětace (tmavnutí v rozích), chromatické aberace (fialové a zelené kontury na kontrastních přechodech) a neostrosti. K dispozici je také funkce pro redukci šumu. Velké možnosti máme také v případě barev. Můžeme napravit špatně nastavené vyvážení bílé (u JPEG), samozřejmě ne v takové kvalitě jaké bychom dosáhli v RAWu. Nechybí ani možnost úpravy kontrastu, saturace, nebo volba černobílého režimu (který zde není nijak dále zpracován, slouží pouze k úplné desaturaci). Příjemným zpestřením je několik předvoleb simulujících filmové materiály (Astia, Provia, Velvia, Ektachrome 100VS a Kodachrome 64). Dále zde můžeme upravovat snímek pomocí HSL (Hue, Saturation, Lightness), nebo křivek. Nastavit můžeme také korekci expozice i u JPEG, ale samozřejmě nelze čekat výsledky jako s RAWem, nebo také prosvětlení stínů. Protipólem je pak funkce záchrany přeexponovaných míst, která však funguje pouze v kombinaci s RAW formátem. S tím také samozřejmě souvisí, že součástí programu je i RAW konvertor.
Moduly
Velká část programu je závislá na modulech. To je soubor dat, které poskytuje výrobce programu, v nichž jsou ukryty výsledky analýzy kombinace určitého fotoaparátu a objektivu. Při instalaci si tedy vybereme námi používané fotoaparáty a objektivy. Pokud k naší kombinaci výrobce nemá modul, znamená to, že část výše zmíněných funkcí nám nebude zpřístupněna. Například náprava optických vad objektivu, zde můžeme pouze redukovat chromatickou aberaci, nikoliv zkreslení. Program také zcela vypne funkci redukce šumu. Vyvažování bílé, korekce expozice, HSL, křivky editovat můžeme. Prosvětlování stínů také zůstává.
DxO Labs postupně přidávají nové moduly. Dokud není v nabídce vámi používaná kombinace DSLR a objektivu, je program stále dobře použitelný na nejrůznější úpravy, ale to hlavní kouzlo se ztrácí. Seznam již analyzovaných kombinací DSLR a objektivů je ZDE.
Tři verze programu
Samozřejmě hlavně z hlediska finančního je program nabízen ve třech verzích.
DxO Optics Pro Starter nenabízí RAW konvertor a podporuje pouze vybrané digitální kompakty:
- Canon PowerShot Pro S2 IS
- Fujifilm FinePix S9500
- Kodak P850 a P880
- Konica Minolta DiMAGE A2, Z6, A200
- Nikon Coolpix 8800
- Panasonic Lumix FZ30
- Samsung Digimax Pro815
- Sony F828, H1, R1
DxO Optics Pro Standard nabízí výše zmíněné + RAW konvertor. Podporuje také použití modulů pro většinu DSLR, kromě profesionálních modelů (Canon EOS řada 1D, EOS 5D a Nikon D2X). Toto bude zřejmě nejžádanější verze.
DxO Optics Pro Elite nabízí výše zmíněné, včetně podpory pro:
- Canon EOS 1Ds, 1Ds Mark II,
- Canon EOS 1D Mark II, 1D Mark II N
- Canon EOS 5D
- Nikon D2X, D2Xs
Instalace
Zkušební verzi lze stáhnout ze stránek výrobce. Po vyplnění velmi krátkého dotazníku, kde vyberete vámi používaný fotoaparát, národnost a napíšete svůj e-mail se vám do schránky odešle odkaz pro stažení programu. Odkaz vede pouze na instalační modul, který má cca 1,2 MB a po jeho spuštění si vyberete, jaké součásti programu chcete nainstalovat. Jedná se hlavně o výběr požadovaného fotoaparátu a objektivů. Při vybrání modulů pro Canon 350D, Canon 20D, Nikon D70, Nikon D80 a zhruba 5 objektivů je objem dat cca 170 MB. Po stažení již následuje samotná instalace programu. Jako poslední přichází instalace pluginu pro Photoshop.
Práce s programem
Ihned po spuštění nám program nabídne tři různé druhy ovládání programu. První, plně automatickou nedoporučuji ani začátečníkům. Vše probíhá automaticky a uživatel nemá ani příliš příležitostí efekty ztlumit, nebo ovlivnit. Výhodou je rychlost. Pokud však obětujeme několik málo minut na orientaci v programu, můžeme použít "Guided settings", kde si vybíráme, které funkce chceme na snímek aplikovat, případně jak silně.
Nejlepší volbou je pak samozřejmě "Expert settings". U každé funkce máme množství nastavitelných parametrů.
Samotné uživatelské prostředí je rozděleno na pět "záložek", resp. oken. Mezi těmi se lze libovolně přepínat. První slouží pro výběr snímků, které budeme upravovat. V klasickém prohlížeči, kde lze zobrazit seznam souborů, ale i jejich náhledy, si vybereme příslušné snímky. Ty se po výběru zobrazí v dolní liště, což je "projekt", který si můžeme uložit. V projektu se ukládá seznam upravovaných snímků i s parametry úprav.
Druhá záložka "Organize" slouží k prohlížení snímků. Nejzajímavější část nás čeká ve třetím okně "Enhance". Kromě samotného snímku zde máme c horní levé části pomocné nástroje, kterými si můžeme zobrazit stav před úpravou a po úpravě. Rychle tak zjistíme rozdíly. Nechybí zde ani možnost přiblížení snímku, vyvážení bílé pomocí šedé plochy, náprava kácejícího se horizontu, nebo nástroj pro ořezávání. V pravé části pak máme důležité nástroje, jako je histogram (i s možností zobrazení přeexponovaných a podexponovaných oblastí), editaci EXIFu pro záznam autorství, přednastavené profily a samotné funkce, které byly popsány na začátku článku.
Čtvrtá záložka "Process" slouží k nastavení výstupního formátu a uložení upravených snímků. Vybrat si můžeme ukládání do JPEG, TIFF, nebo DNG. Samozřejmě i s ohledem na ICC profily.
Pokud chcete výstup převést do Photoshopu, stačí použít dodávaný plugin. Ve Photoshopu v menu Soubor nalezneme položku Import a zde vybereme DxO Optics Pro. Tím spustíme program, který výsledek své práce pošle přímo do Photoshopu.
(Ne-)Podporované fotoaparáty
Jak jsme již psali v sekci o modulech, DxO Optics Pro pracuje v plném nasazení pouze pokud máme stažený příslušný modul pro konkrétní fotoaparát a objektiv (nebo pro jeden z mála kompaktů, pro který je modul dostupný). Pokud modul pro naši kombinaci neexistuje, můžeme pouze doufat, že jej DxO Labs časem přidá. Ve verzi 4 lze upravovat i JPEG z nepodporovaných fotoaparátů, ale musí být přítomný EXIF záznam. Se snímkem tedy nesmělo být příliš manipulováno. Tuto funkčnost lze předem ověřit pomocí demo verze, která je na webu výrobce k dispozici.
Závěr
Výsledky, kterých jsme se dočkali, byly poměrně dobré. I když automatické zesvětlování fotografií bylo na náš vkus příliš agresivní, vše je otázkou vkusu. Síla automatických úprav lze zeslabovat, nebo zcela vypnout. Můžeme si tak od programu pouze nechat napravit zkreslení a barvy s křivkami doladit jinde. Pro nápravu zkreslení existují i jiné programy a lze jej redukovat i ve Photoshopu, ale nikdy ne tak jednoduše. Pokud máme k dispozici modul pro naši DSLR a objektiv, je úprava otázkou několika sekund i v případě začátečníka.
Verze Starter je dostupná za $79. Ta je však určena pouze pro kompakty. Většina DSLR je podporována verzí Standard, která vyjde na $149. Verze Elite, určená pro profesionální DSLR vyjde na $299.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024