ArcSoft Panorama Maker 4.0 & STOIK Panorama Maker 1.0, editory panoramatických fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

ArcSoft Panorama Maker 4.0 & STOIK Panorama Maker 1.0, editory panoramatických fotografií

14. prosince 2006, 00.00 | Protože stále častěji přichází dotazy týkající se aplikací na tvorbu panoramatických fotografií, představíme vám dnes další dva cenově relativně dostupné programy, se kterými lze velmi rychle poskládat panoramatické snímky a uložit je v různých formátech.

Nemusím snad připomínat, že programů na tvorbu panoramatických fotografií existuje poměrně hodně a můžeme je rozdělit do několika kategorií. První a současně nejdražší kategorii tvoří profesionální produkty s integrovaným editorem hotspotů (interaktivních klikacích map), bohatými editačními schopnostmi a exportem v různých formátech včetně formátů pro speciální Javové či ActiveX kompatibilní prohlížeče či QuickTime VR - například REALVIZ Stitcher, Vista Pro a jim podobné aplikace. Druhá kategorie obsahuje univerzální správce digitálních fotografií, z nichž některé zpravidla obsahují i více či méně dokonalé funkce pro poskládání panoramatických snímků. Třetí hlavní kategorií, do které patří i ArcSoft Panorama Maker, tvoří opět samostatné programy (obvykle z kategorie shareware či všeobecně public domain softwarové produkty) nabízené pochopitelně za nepoměrně nižší cenu než profesionální aplikace.

ArcSoft PanoramaMaker je již čtvrtou generací nástrojů na automatické skládání panoramatických snímků, které nabízí relativně vysoký komfort používání a solidní výsledky. Program stojí 40 USD a existuje ve verzích pro Windows 2000/XP/Vista98SE a Mac OS X. ArcSoft PanoramaMaker podporuje tři typy panoramat - horizontální, vertikální a kruhové panorama v rozsahu 360 stupňů. Horizontální a vertikální panoramata je v podstatě pás spojených fotografií do jednoho po stránkách ukončeného celku, kruhové panorama je pak defacto obyčejné "zacyklené" horizontální panoramata.

Princip práce v poměrně líbivém prostředí programu je prakticky shodný s dalšími podobnými aplikacemi na tvorbu panoramat. Na začátku si tedy vyberete typ panoramatu a zdrojové snímky, jejichž pořadí můžete následně ručně upravit s pomocí náhledů. Mezi zajímavost ArcSoft PanoramaMakeru patří mimo podpory JPEG a TIFF fotografií také možnost poskládat panorama přímo z RAW snímků - podpora RAW formátů se ale zatím omezuje pouze na verzi programu pro Windows a RAW formáty digitálních fotoaparátů Nikon, Canon a formátu Adobe DNG.


ArcSoft PanoramaMaker 4 - prostředí programu s výběrem nabízených typů panoramat a fotografií, ze kterých bude panorama poskládáno


ArcSoft PanoramaMaker 4 - manuální změna pořadí fotografií pro navržený panoramatický snímek

Pokud se jednotlivé fotografie v panoramatu překrývají alespoň z cca 15 - 30 %, můžete si být v naprosté většině případů jisti, že ArcSoft PanoramaMaker poskládá fotky do výsledného panoramatu správně. Samozřejmostí je výběr ohniska objektivu, podle kterého se řídí algoritmus slučující jednotlivé snímky a také možnost manuálního doladění "sesazení" snímků. Náhled panoramatu si můžete prohlížet nejen v okénku, ale také v celoobrazovkovém módu, ve kterém máte k dispozici i příslušné ovládací prvky včetně lupy. Poté nabízí ArcSoft PanoramaMaker ještě obvyklou možnost oříznutí okrajů sestaveného panoramatu a jeho geometrickou korekci.

Výstupem panoramatu může být bitmapový grafický formát (BMP, JPEG, BMP nebo TARGA), druhou možností je pak export ve formátu QuickTime VR, který se používá v případě 360 stupňového panoramatu. Mapování panoramatu na 3D objekty (například koule, krychle aj.) ArcSoft PanoramaMaker bohužel neumí a neumí pracovat ani s hotspoty a vybrané části panoramatu se tudíž nemohou odkazovat například na webové stránky či jiné části panoramatu.


ArcSoft PanoramaMaker 4 - funkce pro oříznutí poskládaného panoramatického snímku


ArcSoft PanoramaMaker 4 - doplňkovou funkcí pro ořez je eventuální vyrovnání celého panoramatu


ArcSoft PanoramaMaker 4 - integrovaný prohlížeč panoramat slouží především k jejich testování

Druhým programem z oboru software na tvorbu panoramatických fotografií je STOIK PanoramaMaker dostupný momentálně ve své první verzi pro Windows. Cena programu je 39 USD a jedná se opět o plně automatizovaný systém na poskládání panoramatu z jednotlivých fotografií. Opět si tedy vyberete požadované snímky, určíte či případně pozměníte jejich pořadí a o zbytek se už postará PanoramaMaker.

Vybírat poté můžete mezi horizontálním, vertikálním a 360 stupňovým panoramatem. Jednotlivé snímky lze v programu libovolně natočit, změnit jejich velikost a upravit jejich geometrii. Samozřejmě je pak opět k dispozici manuální sesazení snímků, oříznutí panoramatu (pro docílení vyrovnání horizontu) a také integrované tiskové funkce.

Zatímco ArcSoft PanoramaMaker může dobře posloužit i k tvorbě QuickTime VR panoramatu, STOIK PanoramaMaker je zatím na počátku své existence a nenabízí tak komfortní editor panoramat ani smysluplný výstup použitelný k prohlížení na webu či v prezentaci. Nabízí se i srovnání s českým Zoner Panorama Makerem, který stojí o dost méně a umí přinejmenším totéž co dnes popsané aplikace. Zoner Panorama Maker je navíc i součástí dražších verzí Zoner Photo Studia, takže jak vidíte, v případě potřeby poskládat panorama opravdu je z čeho vybírat.


STOIK PanoramaMaker 1.0 - pracovní prostředí programu s výběrem fotek pro panoramatický snímek


STOIK PanoramaMaker 1.0 - předvolby aplikace


STOIK PanoramaMaker 1.0 - volby pro automatické poskládání panoramatického snímku


STOIK PanoramaMaker 1.0 - funkce pro tisk a export hotové panoramatické fotografie

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: