Adobe Creative Future, rozhovor s Gregem Rewisem z Adobe - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Creative Future, rozhovor s Gregem Rewisem z Adobe

13. května 2011, 00.00 | V rámci semináře Adobe Creative Future, který se uskutečnil 5. května v Praze, jsme se sešli ke krátkému neformálnímu rozhovoru v Gregem Rewisem z Adobe. V rozhovoru jsme probrali mnoho zajímavého, od jeho vlastní práce až k nové verzi Adobe CS5.5 pro web a také o to, zda je lepší Flash nebo HTML5.

Před časem jsem byl osloven, zda bych mohl připravit rozhovory s evangelisty Adobe, kteří prezentovali novinky na Adobe Creative Future v Praze 5.5. Určitě mohl, ale abych neztratil ničeho v překladu rozhodl jsem se, že oslovím ještě Standu Szkanderu z Digital Media (partner Adobe pro web, video a e-learning), zda bychom tento rozhovor neuskutečnili spolu a on byl průvodcem. Organizačně se vše smluvilo, nezapomnělo na malou kamerku a rozhovor jsme pro Vás nahráli. Celý rozhovor si můžete v originálním znění bez titulků shlédnout v odkazu na Vimeu.

Pro ty co nevládnou jazykem anglickým natolik plyně, uvádíme stručný překlad. Překlad nikoliv přesný, ale obsahově korektní. Zachycuje tedy vše, co je podstatné.

Dobrý den všem, dnes tu máme Grega Rewise z Adobe USA, který se účastní dnešní konference Adobe Creative Future v Praze. Rád bych položil několik otázek. Tvůj titul zní Adobe Principal Evengelist Creative Suite - mohl bys nám vysvětlit. co to přesně znamená? Slovo evangelista evokuje spojení s knězem …

GR: Ano, to odpovídá, my šíříme víru Adobe (smích) - dáváme lidem inspiraci tím, že jim ukazujeme, jak kreativně mohou využívat nástroje od Adobe. Takže tohle je má role, tedy alespoň ta navenek viditelná část. Nicméně podobnou roli hrajeme i uvnitř Adobe, kdy vývojářům a členů produktového týmu dáváme zpětnou vazbu z našich vystoupení - jak lidé a naši zákazníci využívají naše produkty, co s nimi tvoří a samozřejmě také co očekávají od nás z hlediska dalšího vývoje.

Trávíš mnoho času na cestách?

GR: Bohužel ano. Říkám bohužel, protože doma se příliš nezdržím. Není to tak úžasné, jak by si někdo mohl myslet.

Takže je to s tebou podobné jak ve filmu V oblacích?

GR: Ano, pokud jste ten film viděli, tak žijeme podobně. Když Geogre Clooney stál u bezpečnostní přepážky, tak to jsme my.

Trávíš také nějaký čas přímo u zákazníků nebo spíše na prezentacích?

GR: Pokud bych to měl nějak rozdělit, tak více času trávíme na různých konferencích a prezentacích, jako je tato. Zde samozřejmě máme také možnost se potkat s našimi zákazníky, dozvědět se něco o jejich úspěších nebo také o tom, co je trápí. Takže to je náš primární úkol. Jinak také natáčíme videa s různými tipy a triky, píšeme blogy. Prostě chceme být tím zdrojem inspirace pro naše zákazníky.

Adobe nabízí produkty pro video, web, design nebo e-learning. Jaký je tvůj okruh produktů, kterými se zabýváš?

GR: Já jsem u Adobe tak dlouho, že jsem se v podstatě dostal ke všem produktům, které by se daly zahrnout do širší sféry nástrojů pro web. Takže už od samého počátku třeba Flash, Dreamweaver nebo GoLive. Dnes se specializuji na to, čemu říkáme otevřené webové technologie - tedy HTML 5 a CSS 3. S jejich podporou se zákazníci dnes mohou setkat třeba u programů Dreamweaver a Fireworks. Ale chystáme řadu dalších produktů, které teprve přijdou na trh a které budou na těchto standardech stavět.

Adobe včera představilo produkty řady CS5.5? Zajímalo by mě, proč došlo ke změně číslování, když v minulých letech se používalo celé číslovky a najednou tu máme "půlkovou" verzi. Znamená to, že se jedná o "polovičatý" produkt?

GR: (smích)Víte, svět se mění. Když se podíváme na to, jak se mění software nebo celý obor v širším slova smyslu, tak dojdeme k tomu, že ty změny probíhají rychleji než v minulosti. V oblasti webu došlo doslova k explozi HTML 5 a CSS3. Podobný vývoj prodělalo i video a také oblast digitálního publikování, které bylo v minulosti zaměřeno zejména na tisk, ale dnes všichni chtějí navíc publikovat své tituly elektronicky na nejrůznější mobilní zařízení. Takže celé obory, ve kterých působíme, se začaly rozvíjet rychleji a my nemůžeme jen tak čekat a vydávat nové verze v dříve obvyklých dvouletých cyklech. Takže jsme se rozhodli vydat verzi CS 5.5 (už po roce od vydání CS5, pozn. redakce), abychom mohli reagovat na určité trendy v některých oblastech. My musíme být pružnější a CS5.5 je první vlaštovkou, která signalizuje zkrácení vývojového cyklu.

Takže CS5.5 se zaměřuje jen na některé oblasti …

GR: Ano, novinky najdete skrz celou produktovou řadu, ale to nejzásadnější, co CS 5.5 přináší, najdeme v několika oblastech. Pokud se jedná o Digital Publishing, z InDesignu CS5.5 můžete nyní publikovat přímo na mobilní zařízení jako například iPad, Android zařízení apod.

Ano, to byl v minulosti problém, protože tradiční uživatelé InDesignu většinou zápasili s HTML a CSS …

GR: Přesně, teď jim dáváme do rukou nástroj, který běžně používají a dobře znají a ze kterého mohou rovnou publikovat obsah na mobilní zařízení. Další oblastí, kde v CS5.5 najdeme nejvíc novinek je webdesign. Dreamweaver CS5.5 plně podporuje HTML 5 a CSS3 a pokud půjdeme dál až k tvorbě pro mobilní zařízení, tak musím zmínit integraci mobilního jQuery frameworku. Takže z HTML můžete přejít přímo k tvorbě aplikací pro mobily. To samé se týká Flashe, který se dostává za hranice běžných prohlížečů a stává se nástrojem pro tvorbu mobilních aplikací. V neposlední řadě jsme se u CS5.5 zaměřili také na video. Na trhu se objevuje řada zařízení s podporou vysokého rozlišení (ale také jiná zařízení s menším rozlišením) a my musíme nabídnout řešení pro všechny. Takže CS5.5 nabízí řadu různých novinek pro různé typy uživatelů, ale pro někoho zajímavý až tak být nemusí - například pro uživatele Photoshopu zde moc novinek není. Nicméně toto opět koresponduje s naší novou filozofií, kdy chceme rychleji reagovat na aktuální trendy a potřeby.

Adobe tradičně vydávalo své aplikace pro stolní počítače, ale v nedávné době Adobe uvolnilo i několik zajímavých mobilních produktů. Mohl bys to trochu rozvést?

GR: Znovu se vrátím k těm změnám, které nyní probíhají. Vzdám se svého MacBooku? V nějaké dohledné době asi ne. Ale nedávno jsem udělal takový pokus - řekl jsem si, že zkusím jít na konferenci bez notebooku a vzít si sebou jen Motorolu Zoom (Android tablet). Takže jsme nechal MacBook na hotelovém pokoji (ne doma, ale v hotelu :). Takže jsem zkusil vše dělat jen s tabletem. Jak to dopadlo? Nebylo to stoprocentně ono, ale výsledek mě docela uspokojil. Tablety se prostě stávají čím dál důležitější součástí našeho života a Adobe to samozřejmě musí brát v potaz. Nedávno jsme dělali průzkum mezi uživateli Creative Suite a zjistili jsme, že obrovské procento jich používá iPad. Takže logicky je zde i prostor pro Adobe, abychom do této sféry rozšířili i naše produkty. Několik takových produktů jsme již vydali a zde bych hlavně chtěl upozornit na SDK (software development kit) pro Photoshop, s jehož pomocí mohou vývojáři vyvíjet aplikace běžící na iPadu, které v reálném čase komunikují s "velkým" Photoshopem na stolním počítači.

Takže se někdy dočkáme i velkého Photoshopu na tabletu?

GR: nemám křišťálovou kouli po ruce, samozřejmě všechno je možné. Ale nemohu dělat nějaké sliby. Stejně jako ostatní nás fascinuje rychlý rozvoj možností. Každopádně naši programátoři zkoušejí různé věci …

Vidím, že používáš MacBook. Vztah Apple-Adobe v průběhu let kolísal od lásky až k nenávisti. Aktuálně se mi zdá, že se to trochu uklidnilo, Flash vývojáři dostali možnost publikování aplikací na iOS. Jak to vnímáš ty?

GR: Myslím, že máme dobrý vztah. Je normální, že v dlouhodobém vztahu časem dochází k různým třecím plochám. Prostě jsme se posunuli dál - jak my, tak Apple. Celá ta diskuse ohledně Flashe byla myslím přehnaná. Já mám MacBook a všichni ostatní evangelisté taky - tedy máme i Windows, ale pouštíme je na MacBooku. A jak už bylo řečeno, iPad používá řada našich uživatelů a my jim umožňujeme publikovat na tato zařízení z našich aplikací.

Zůstanu ještě u Flashe. Řada lidí se ptá - mám používat Flash nebo mám použít HTML 5?

GR: Ano. (smích) Každá z těch technologií slouží k různým účelům. Je to o tom, co chcete ve výsledku dosáhnout a pro koho je to určeno. Vezměme si klasický příklad, který tento "boj" začal - video. Můžete dnes použít video v rámci HTML 5? Určitě. Používám ho? Určitě. A používám na video i Flash? Ano. Proč? Odpověď má dvě písmena - IE. Internet Explorer 8,7 a dokonce i 6 jsou pořád tu a používá je nezanedbatelná část populace. Dokud tu máme takovou skupinu uživatelů, je i důvod poskytovat Flash video. Když se posuneme mimo oblast videa a budeme se ptát - má smysl udělat ve Flashi celý velký web? Pravděpodobně ne. to je můj osobní názor. Ale pokud se budeme bavit o specializované mikrosajtě - určitě ano. Pokud to vyhovuje požadavkům, zákazníka, proč ne. Já osobně podporuji HTML5, miluju HTML5, ale pokud chcete udělat nějakou pokročilou aplikaci, jaké jsou v dnešní vidět na webu ve Flashi … ne že by to bylo nemožné, nechci tady spustit divoké diskuse, ale bylo by to přinejmenším mnohonásobně náročnější jak z hlediska času, tak samozřejmě peněz. … Ono je to nakonec vždy o tom, že musíte pro daný účel, daného zákazníka a cílové zařízení použít tu správnou technologii.

Nedávno jste ve Flash Playeru představili podporu přehrávání 3D a to včetně akcelerace přes grafickou kartu. Tato verze FlashPlayeru je dostupná ve formě beta verze ze stránek Adobe. Chystá se Adobe vydat nějaký produkt, kde bude tato technologie přímo podporována ?

GR: Bylo by bláznivé vydávat technologie, které nemají podporu v autorských nástrojích.

Nicméně v CS5.5 zatím takové nástroje nejsou.

GR: Ne, to ne. Ale musíme si něco také nechat na CS6, CS 6.5 apod.

V CS5.5 je řada zajímavých věcí, nicméně pokud bychom měli vybrat opravdu zásadní novinky z oblasti webových technologií, co by to bylo?

GR: Pokud to vezmu jen z pohledu webu, tak samozřejmě již zmíněná podpora HTML5 a CSS3 v Dreamweaveru. A to podporou nemyslím jen to, že sémanticky podporujeme HTML5, ale že to prorůstá celým programem. Podpora programování v JavaScriptu je úžasná. Pokud používáte jQuery, není lepší prostředí než Dreamweaver. A samozřejmě programování pro mobilní zařízení, ať už v Dreamweaveru nebo Flashi. To dává všem kreativním lidem, ať už preferují HTML5 nebo Flash, široké možnosti publikování své práce na mobilních zařízeních s iOs nebo Androidem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: