Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální video
Nové objektivy Carl Zeiss
23. října 2012, 00.34 | Carl Zeiss se sídlem v německém Oberkochenu na výstavě Photokina 2012 představil mimo jiné trojici nových objektifů pro fotoaparáty. Jedná se o kompaktní teleobjektiv Apo Sonnar T* 2/135, mimořádně širokoúhlý objektiv Distagon T* 2,8/15 a prototyp objektivu Distagon T* 1,4/55. Expozice také nabídla různé objektivy pro videokamery nebo kinematografii, dalekohledy, teleskopy, řešení pro digiscoping a 3D zobrazování a produkty pro mobilní techniku.
Ve své expozici na mezinárodní výstavě Photokina 2012 v Kolíně nad Rýnem Carl Zeiss představil produkty a řešení různými způsoby včetně možnosti, aby si návštěvníci vybranou techniku vyzkoušeli, otestovali, anebo mohli konzultovat vše potřebné s odborníky. A na dění přímo na výstavišti navazovaly různé aktivity na internetu.
Carl Zeiss představil celý svůj sortiment objektivů pro fotoaparáty i pro videokamery a kinematografii, dalekohledy a pozorovací dalekohledy, ale také třeba nejnovější modely chytrých mobilních telefonů Nokia s vestavěnou optikou Zeiss. Nechyběl ani model Nokia 808 PureView s fotoaparátem se 41megapixelovým obrazovým snímačem. Návštěvníci si mohli všechny exponáty vyzkoušet. Objektivy Zeiss byly nasazeny na digitálních SLR a SLT přístrojích a na systémových kompaktních fotoaparátech bez zrcadla značky Sony.
Nechyběly ani ukázky nových objektivů s podporou autofokusu pro bezzrcadlové kompaktní systémové přístroje (CSC), které budou s největší pravděpodobností k dispozici pro uživatele v polovině roku 2013. Mají být vysoce výkonné a s výbornou světelností, a tudíž vhodné pro sofistikované použití. V první fázi Carl Zeiss zákazníkům nabídne objektivy s pevnými ohniskovými vzdálenostmi se širokým úhlem záběru, se standardním rozsahem a také pro makrofotografii. Dr. Winfried Scherle, viceprezident a generální ředitel divize Camera Lens společnosti Carl Zeiss AG v této souvislosti uvedl: „Trend směrem k mirrorless systémovým přístrojům se od roku 2010 zrychlil, o tyto fotoaparáty je zřejmý rostoucí zájem mezi ambiciózními fotografy. Jsme přesvědčeni, že díky novým a velmi kvalitním fotoaparátům a objektivům, které přicházejí na scénu, bude tento segment trhu ještě důležitější. Vidíme zde velký potenciál, což je důvod, proč budeme v budoucnu nabízet více produktů pro tuto cílovou skupinu."
Pro fanoušky systémů ZM připravil Carl Zeiss speciální překvapení. V roce 2013 uvede do prodeje alespoň jeden světelný objektiv s bajonetem M. A faktem je, že objektivy ZM série jsou také velmi populární pro majitele bezzracdlových systémových fotoaparátů, kteří je mohou připojit pomocí adaptérů. Dr. Winfried Scherle dále řekl: „Trh je v současné době velmi dynamický, s mnoha inovacemi ve všech oblastech. Naše široká nabídka vysoce kvalitních výrobků a naše úspěšná partnerství se společnostmi Sony, Nokia, Logitech a Arri pro nás znamená velmi dobrou pozici na trhu.“
Velkému zájmu návštěvníků se těšily pozorovací teleskopy, dalekohled Victory HT s inovativním konceptem Carl Zeiss a s optikou HT Schott, díky čemuž bylo dosaženo přenosové hodnoty přes 95 %, ale také optika pro videokamery a kinematografii.
A na scénu expozice Carl Zeiss se vrátil průchozí objektiv, který se poprvé objevil na veletrhu Photokina v roce 2008, a získal opět velkou popularitu. Byl umístěn u vstupu do expozice a lákal mimo jiné tím, co ukrýval ve svém nitru, ale také svou velikostí, inspirující k tomu, aby se před ním návštěvníci vzájemně fotografovali a pořizovali videoklipy.
"Walk-in lens", to byla opravdu oblíbená aktivita návštěvníků kolínské výstavy, která k expozici společnosti Carl Zeiss neodmyslitelně patří.
Prototyp nového špičkového objektivu Distagon T* 55 mm 1:1,4. Je určen pro vysoce výkonné digitální zrcadlovky a případně i SLT přístroje. Je to první model z nové produktové řady určené pro náročné uživatele. Díky nově vyvinuté optické konstrukci je kvalitnější než konvenční objektivy pro full-frame přístroje. Výrobce dokonce uvádí, že obrazová kvalita má být srovnatelná s výsledky, kterých lze dosáhnout u středoformátových systémů. První prototyp měl světový debut právě na veletrhu Photokina a zahájení prodeje lze očekávat ve druhé polovině roku 2013 ve dvou verzích, pro bajonety EF (ZE) a F (ZF.2).
Carl Zeiss Apo Sonnar T* 135 mm 1:2,0
Také tento nový kompaktní střední teleobjektiv měl světovou premiéru na veletrhu Photokina 2012 a podle vyjádření představitelů firmy bude k dispozici v prodejnách od konce roku 2012. Je určen pro uživatele zrcadlovek, kteří mají i s ním na výběr ze třinácti výkonných objektivů s ohniskovou vzdáleností od 15 do 135 mm. Je řešen tak, aby poskytoval kontrastní a ostrý obraz a byl použitelný jak pro fotografování, tak i snímání videozáznamů ve vysokém rozlišení.
Umožňuje pořizovat detailní snímky vzdálených scén a objektů, panoramatické záběry při západu slunce, zvířata v zoo, nebo dynamické snímky z vystoupení rockové kapely. Poskytuje obraz s výborným prokreslením detailů a vysokým kontrastem a rozlišením při použití jakéhokoli otvoru clony. Díky tomu je vhodný jak v oblasti krajinářské a reportážní fotografie, ale i pro pořizování portrétů ve fotografii reklamní, módy a životního stylu.
Dokáže zachytit objekty až v měřítku 1:4. Byl postaven na základě osvědčeného designu Carl Zeiss s „plovoucími prvky“. Zvláštní variabilní uspořádání čoček poskytuje kvalitní obraz v celém rozsahu ostření od 0,8 m do nekonečna. Optickou konstrukci tvoří 11 optických prvků uspořádaných do osmi skupin. Je to apochromatický objektiv, axiální chromatické aberace má sníženy prvky ze speciálních skleněných materiálů s anomálním rozptylem. Přechody mezi jasnými a tmavými oblastmi obrazu jsou reprodukovány téměř bez barevných artefaktů.
Na obrazovou kvalitu mají pozitivní vliv také antireflexní vrstvy Carl Zeiss T* a sofistikované zpracování hran optických prvků i použitý speciální temně černý lak vnitřní čísti tubusu, které společně eliminují nežádoucí odrazy světelných paprsků. Tubus je samozřejmě odolný, celokovový.
Objektiv bude k dispozici se dvěma bajonety F (ZF.2) a EF (ZE). Zahájení prodeje výrobce naplánoval na prosinec 2012 za doporučenou maloobchodní cenu přibližně 1600 € nebo 2000 USD bez DPH.
Carl Zeiss Apo Sonnar T* 2/135 – základní údaje:
Optická konstrukce: 11 čoček, 8 skupin
Úhel zorného pole (diag./horiz./vert.): 18,7 °/15,6 °/10,5 °
Rozsah clonových čísel: 2–22
Rozsah zaostření: od 0,80 m po nekonečno
Pokrytí u záběrů zblízka (close-up): 145 × 96 mm
Poměr zvětšení obrazu (close-up): 1:4
Nabízená bajonetová připojení: ZF.2 (F bajonet) a ZE (EF bajonet)
Závit pro snímací filtry: M 77 × 0,75
Délka: 128 mm (ZF.2), nebo 130 mm (ZE)
Průměr: 84 mm
Hmotnost: 920 g (ZF.2), nebo 930 g (ZE)
Carl Zeiss Distagon T* 15 mm 1:2,8
Tento mimořádně širokoúhlý objektiv Carl Zeiss poprvé prezentoval už letos v květnu, dodává ho v provední s bajonety EF (ZE) a F (ZF.2) a jeho doporučenou maloobchodní cenu stanovil na 2148 €, respektive 2948 USD bez DPH.
Díky velmi širokému zornému úhlu 110 stupňů v kombinaci s velkým relativním otvorem a základním clonovým číslem 2,8 umožňuje zachytit dramatické momentky a výjevy, splní ale také nároky těch nejambicióznějších fotografů krajiny a architektury a výborně poslouží i tvůrcům, kteří se zaměřují na reklamu, komerční a žurnalistickou fotografii. Jeho extrémně široký úhel záběru lze pořizovat velmi působivé záběry s velkou hloubkou ostrosti. Snadno lze docílit ostrého zobrazení od objektů v blízkosti objkektivu až do nekonečna. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 0,25 m. To v kombinaci se širokým úhlem záběru také umožňuje pracovat ve stísněných prostorech. Objektiv má navíc velmi dobře optimalizované zkreslení obrazu a umožňuje produkovat fotografie s přirozenými proporcemi.
Optická konstrukce sestává z 15 čoček uspořádaných do 12 skupin. Obsahuje dvě asférické čočky a speciální druhy optického skla s abnormálním částečným rozptylem, které poskytují efektivní korekci barevné odchylky. Plovoucí prvky konstrukce zaručují vysokou kvalitu obrazu od záběrů zblízka až po nekonečno. A stejně jako u všech objektivů Zeiss T* obrazovou kvalitu zvyšují také antireflexní vrstvy a sofistikované zpracování hran optických prvků i použitý speciální temně černý lak vnitřní čísti tubusu. Tubus je robustní, celokovový.
Perfektní dílenské zpracování zaručuje dlouhodobou spolehlivou službu a „dlouhá“, plynulá rotace zaostřovacího prstence umožňuje velmi hladké a jemné zaostřování, což ocení jak fotografové, tak filmaři, kteří hledají vynikající ovládání zaostření. Clona s devíti lamelami poskytuje téměř kruhový otvor a produkuje přirozeně vypadající neostré části obrazu. Závit pro snímací filtry s průměrem 95 mm akceptuje všechny standardní filtry včetně nedávno představených filtrů Carl Zeiss T* UV a POL.
Caption 2: 95 mm Závit pro filtry na Distagon T * 2,8 / 15 přijímá všechny standardní filtry, včetně Carl Zeiss T * UV a POL filtr
Carl Zeiss Distagon T* 2,8/15 – základní údaje:
Optická konstrukce: 15 čoček, 12 skupin
Úhel zorného pole (diag./horiz./vert.): 110 °/100 °/76 °
Rozsah clonových čísel: 2,8–22
Rozsah zaostření: od 0,25 m po nekonečno
Pokrytí u záběrů zblízka (close-up): 340 × 221 mm
Poměr zvětšení obrazu (close-up): 1:9
Nabízená bajonetová připojení: ZF.2 (F bajonet) a ZE (EF bajonet)
Závit pro snímací filtry: M 95 × 1,00
Délka: 132 mm (ZF.2), nebo 135 mm (ZE)
Průměr: 103 mm
Hmotnost: 730 g (ZF.2), nebo 820 g (ZE)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Sony: kvalitní plnoformátový senzor pro SLT, NEX i špičkový Cyber-shot
- Nikon D600: kompaktní DSLR s full-frame senzorem
- Canon EOS 6D: full-frame v kompaktním balení
- Panasonic Lumix GH3: kvalitní video a Wi-Fi
- FOMEI: Digitalis Pro – Strobo flash a LED světla
- ILFORD Galerie Prestige a Fine Art – novinky na Photokina 2012
- Canon PowerShot G15 s novým objektivem
- Sony SLT Alfa 99 poprvé v ruce
- Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro VC USD
- Tamron SP 70–200 mm 1:2,8 Di VC USD
- Metz Mecablitz 52 AF-1 digital s dotykovým displejem
- Samsung NX: nové objektivy 12–24 a 45 mm
- Photokina – World of Imaging 2012
- Canon PowerShot S110
- Canon SELPHY CP900 a Canon tisk fotografií
- Sony Alfa NEX-6 poprvé v ruce
- Canon PowerShot SX50 HS s 50násobným optickým zoomem
- Olympus Pen E-PL5
- Samyang 24 mm 1:1,5 ED AS IF UMC
- Canon: nové tiskárny PIXMA PRO, iP a MG plus Project 1709
- Lensbaby Spark
- Sony World Photography Awards: výstava v Lucerně
- Olympus PEN Mini E-PM2
- Fujifilm X-E1
- Sony Cyber-shot DSC-RX1
- Olympus Stylus XZ-2 iHS
- Fujifilm XF1
- Pentax K-5 II a K-5 IIs
- NEC SpectraView 232 a 271
- Pentax Q10
- Pentax HD DA 560 mm 1:5,6 ED AW
- Nové objektivy Carl Zeiss
- Novinky Canon imagePROGRAF
- Rollei PowerFlex 360 Full HD
- Hasselblad H5D
- Hasselblad Lunar
- Sony Cyber-shot RX1 poprvé v ruce
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024