Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Sony Alpha 900 a full-frame snímač s 24,6 MPix je zde!
10. září 2008, 00.00 | Sony představuje svou první digitální SLR α900, která v první řadě zaujme použitým CMOS snímacím čipem velikosti kinofilmového políčka (24 x 36 mm), stejně tak i nejvyšším rozlišením ve své kategorii – 24,6 Mpix. Tím to ale zdaleka nekončí.
Společnost Sony právě uvedla svou první a dlouho očekávanou DSLR s full-frame snímačem – Alphu 900. Nová vlajková loď tohoto japonského giganta disponuje CMOS snímačem Exmor (jenž dodává přímo výrobce fotoaparátu) s velikostí kinofilmového políčka (24 x 36mm) a s rozlišením 24,6 Mpix. Jedná se jak o první “plný” formát DSLR od Sony, tak i o model se zatím nejvyšším rozlišením ve své kategorii. Dalšími přednostmi novinky je optický hledáček se 100% pokrytím záběru, lepší – dvojitá stabilizace obrazu SteadyShot INSIDE, která nabízí dle slov výrobce možnost prodloužit čas expozice až o 4 kroky. Fotoaparát navíc disponuje dvojicí obrazových procesorů BIONZ – starající se o přesnou odezvu při fotografování a snímky s údajně velice nízkou hladinou šumu (což však ukáží až praktické testy). Použitý display Xtra Fine LCD nabídne vysoké rozlišení a úhlopříčku 3,0”. AF pracuje s 9-bodovým systémem s 10 asistenčními ostřícími body, středový zaostřovací bod je určen pro přesné měření objektivů s malou hloubkou ostrosti - od F2.8 výše. Sériové snímání má rychlost 5 snímků za sekundu v plném rozlišení.
::. Technické parametry .::
Vlajková loď řady digitálních zrcadlovek “Sony α” je vůbec prvním fotoaparátem s full-frame snímačem CMOS o rozlišení 24,6 efektivních megapixelů. Vysoké rozlišení a velké rozměry snímače detailní obraz a široký dynamický rozsah. Extrémně vysoké nativní rozlišení snímače doplňuje technologie Exmor™ provádějící přímo v čipu A/D konverzi signálu a dvoustupňovou redukci obrazového šumu. O rychlou manipulaci s vysokým množstvím obrazových dat se stará dvojice nových procesorů BIONZ, kdy jsou ještě před konverzí na data ve formátu RAW aplikovány výkonné algoritmy redukce šumu, které jej mají maximálně redukovat. Obrazové procesory se také podílejí na přesné fotografické odezvě aparátu umožňující kontinuální snímání rychlostí 5 snímků za sekundu při plném rozlišení – tedy 24,6 megapixelů. Technologie stabilizace - SteadyShot INSIDE nabízí zdokonalený systém vestavěné optické stabilizace pracující na principu až čtyřech kroků korekce pohybu aparátu.
Display Xtra Fine LCD má úhlopříčku 3,0” a rozlišení 921 000 bodů. K dispozici je pestrá škála možností zobrazení v režimu „index“ zjednodušující výběr nejlepších snímků, úplný RGB histogram a režim zobrazení fotografických informací o snímku. Stisknutím jediného tlačítka přepnete LCD displej do režimu Quick Navi umožňujícího rychle měnit nastavení fotoaparátu „za pochodu“ bez přerušení tvůrčí práce. Nová funkce Inteligentního náhledu simuluje na displeji účinek nastavení vyvážení bílé, optimalizace dynamického rozsahu a hodnoty expozice, aniž by došlo k uložení snímku. Po jednoduchém potvrzení na fotoaparátu se všechna nastavení použijí pro příští snímek. Díky tomu může fotograf přesně pracovat s výslednou podobou snímku v situacích vyžadujících složité nastavování. Snímky je možné prohlížet také na HD televizoru. Režim PhotoTV HD umožňuje optimalizované zobrazení fotografií v přirozených barvách na kompatibilních televizorech BRAVIA. Snímky ve vysokém rozlišení HD lze také zobrazit na kompatibilních televizorech přes HDMI port.
Tělo α900 a šasi fotoparátu jsou z vysokopevnostního hliníku a díly ze slitiny hořčíku. Hledáček, sloty na paměťové karty, ovládací prvky a další citlivé oblasti jsou chráněny proti prachu a vlhkosti při fotografování pryžovými těsnícími kryty. Uvnitř fotoaparátu je protiprachový systém chránící snímač před účinky prachu. Battery grip VG-C90AM (volitelné příslušenství) umožňuje stabilní a pohodlnou manipulaci s aparátem při orientaci na výšku i na šířku. Pro delší fotografování pojme dva vysokokapacitní akumulátory a obsahuje všechny hlavní ovládací prvky, takže jsou snadno dostupné při vertikálním držení fotoaparátu. Samotný grip tvoří také slitina hořčíku s pryžovými částmi. Sony Alpha 900 má rozměry 156 x 117 x 82 mm a hmotnost 850 g. Data se ukládají na Memory Stick Duo anebo na CF karty.
Objektivy a příslušenství
K dispozici bude i příslušenství – samozřejmě hlavně včetně objektivů. Vedle optiky Sony řady “G” se objeví v nabídce výkonný teleobjektiv 70-400mm F4-5.6 G SSM vybavený motorem Super Sonic wave Motor o velkém točivém momentu, který se stará o rychlý a tichý chod autofokusu. Dalším objektivem pro Alphu 900 je např. Carl Zeiss Vario-Sonnar T* 16-35mm F2.8 ZA SSM se širokoúhlým zoomem. Sony Alfa 900 je kompatibilní s bajonety Konica minolta – typ “A”. Lze fotografovat také v režimu APS-C (menší velikost snímače – cca 24 x 16mm), ten je třeba nastavit přes menu a snímky pořízené objektivy pro full-frame formát mají poté crop faktor 1,6x. Alpha 900 spolupracuje i s objektivy řady DT, určenými pro APS-C přístroje, nicméně výrobce však varuje, že v některých situacích nelze při použití objektivů DT zaručit přesnost expozice.
Příslušenství Alphy 900 ještě doplňuje nový výkonný blesk HVL-F58AM (GN 58) vybavený novým systémem Sony „Quick Shift Bounce“, který nabízí široké kreativní možnosti práce s osvětlením, bleskem a úhly odrazu. Díky jedinečné konstrukci „Quick Shift Bounce“ lze hlavu blesku při fotografování na výšku snadno a rychle otočit a zachovat potřebný směr odrazu pro krásné a přirozené osvětlení fotografovaného objektu. Při použití ve studiu dokáže bezdrátový ovladač blesku spočítat poměr výkonu pro skupinu až tří blesků a usnadnit tak ovládání složitých systémů osvětlení.
Závěr
Od března 2006 - kdy přešla fotografická divize Konicy-Minolty pod křídla Sony, se tento japonský výrobce vrhl s vervou do vývoje svých vlastních DSLR. Prvním modelem byla Alpha A100, další následovaly v rychlém sledu: Alpha 200, Alpha 700, Alpha 300/350 (samozřejmě že výrobce zde beze zbytku zužitkoval know-how ještě se starých dobrých KM řady Dynax 5D z kterých Alphy hodně převzaly). K předním hráčům v oboru – Canon (a jeho EOS 1Ds Mark III nebo EOS 5D) a Nikon (s modely D3 resp. D700), tedy nyní přibyl další model s velkým snímačem, který nabídne velikost shodnou s kinofilmovým políčkem. Na praktické zkušenosti si ještě budeme muset nějakou dobu počkat, ale papírové parametry “alfy-devítikila” vypadají více než dobře, co říkáte?!
Koncovou cenu prozatím výrobce tají
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024