Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Nový fotoaparát Panasonic Lumix DMC G1 s vyměnitelnými objektivy, který nemá sklopné zrcadlo.
16. září 2008, 00.00 | V neklamné předzvěsti blížící se Photokiny 2008 firma Panasonic představila nový fotoaparát standardu 4/3" Micro Four Thirds, který začíná stírat pomyslné hranice mezi digitálními zrcadlovkami a kompaktními fotoaparáty. Fotoaparát nemá zrcadlo, místo toho má živý elektronický hledáček, podobně jako EVF kompakty. Spolu s ním Panasonic představil dva nové výměnné objektivy 14-45mm (fyzicky), f3,5-f5,6 a 45-200mm (fyzicky),f4-f5,6 s bajonetem Micro Four Thirds a jejich vzdálenost před 12MP snímačem typu 4/3 (18 x 13,5 mm) je pouhých 20 mm.
Fotoaparát Panasonic Lumix G1 je prvním fotoaparátem na světě, který má za implementovanou technologii nového standardu Micro Four Thirds. Díky tomu je Lumix G1 nejmenším a nejlehčím digitálním fotoaparát s vyměnitelnými objektivy na světě. Fotoaparát má stejně velký snímač jako stávající 4/3 Four Thirds DSLR, nicméně v podstatě není ani digitální zrcadlovkou (protože už nemá zrcadlo) ani standardním kompaktem (protože umožňuje výměnu objektivů). Je tedy něčím „mezi“ kompaktem a klasickou digitální zrcadlovkou. Podle firmy Panasonic jsou hlavní cílovou skupinou uživatelé, kteří chtějí rozměrově malý kompaktní fotoaparát, který by ale zároveň mohl nabízet obrazovou kvalitu srovnatelnou s klasickými DSLR. Rozměry fotoaparátu Lumix G1 jsou 124mm x 84mm x 45mm a jeho váha je pouhých 440 gramů (včetně baterie a paměťové karty). Tělo fotoaparátu je vyrobeno z plastu.
Lumix G1 má 12,1 megapixelový snímač typu 4/3 Live MOS (fyzická velikost snímače je 18x13,5mm). Podle údajů výrobce má tento snímač nízkou energetickou spotřebu, která je charakteristická pro CMOS snímače a zároveň umožňuje výstupní kvalitu srovnatelnou s CCD snímači. Nová technologie, použitá na Live MOS snímači, umožňuje současné čtyřkanálové čtení dat a přitom dokáže zajišťovat živý náhled s frekvencí 60fps pro LCD displej a 180fps pro elektronický hledáček. Fotoaparát Lumix G1 je vybaven procesorem Venus Engine HD. Místo zrcadlového systému (bylo konstrukčně vypuštěno zrcadlo a odrazný hranolový systém) se používá systém živého náhledu přes elektronický hledáček s vysokým rozlišením. Elektronický hledáček má 1,4x zvětšení (eq. kinofilmu je 0,7x). Výrobce uvádí rozlišení u elektronického hledáčku 1.440.000 pixelů, s obnovovací frekvencí 180 snímků za sekundu (60fps pro každý barevný kanál). LCD displej fotoaparátu má rozlišení 460 000 bodů s obnovovací frekvencí 60fps. LCD displej je výklopný (180º vodorovně a 270º vertikálně), což bude výrazné pozitivum tohoto fotoaparátu.
Rozsah expozičních časů závěrky je 60s -1/4000s (režim Bulb až 8minut) a synchronizace s bleskem je 1/160s (vedle výklopného blesku má fotoaparát i patici pro externí blesk). Rychlost sekvenčního snímání je v plném rozlišení 3 snímky za sekundu (Buffer až na 7 RAW snímků)
Fotoaparát Lumix G1 je vybaven protiprachovou ochranou snímače (na bázi ultrasonického vlnového filtru - 50 000 vibrací za sekundu oklepe prach ze speciální destičky před snímačem). Citlivost ISO je nastavitelná v hodnotách 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 ISO. Podle tiskové zprávy Panasonic přepracoval architekturu snímače tak, aby bylo možné při stávajícím rozlišení 12,1 megapixelů (na ploše snímače 18x13,5mm) udržet přijatelnou úroveň digitálního šumu. Současně výrobce Panasonic ve svých materiálech proklamuje , že u Live MOS snímače zvýšil jeho dynamický rozsah.
Fotoaparát je vybaven systémem duální stabilizace obrazu, která kombinuje optickou stabilizaci objektivu (MEGA O.I.S.) s elektronickou stabilizací (Inteligent ISO control - vyhodnocuje světelné podmínky a možný pohyb objektu a dle toho optimálně zvýší citlivost ISO). Systém stabilizace obrazu je schopen každou vteřinu 4000x analyzovat chvění rukou při držení fotoaparátu.
Automatické ostření fotoaparátu je zajišťováno přímo přes snímač a pracuje na bázi porovnání kontrastu (23 bodový celoplošný autofokus). Což je něco podobného jako ostření přes živý náhled u DSLR. Ačkoliv je tento způsob ostření u DSLR poměrně pomalý, tak výrobce Panasonic ve svých tiskových materiálech tvrdí, že rychlost autofokusu u Lumix G1 by měla být srovnatelná s rychlostí standardního autofokus u DSLR. Fotoaparát nabízí možnost nastavení jednobodového autofokusu (s volitelnou velikostí zaostřovacího bodu- rámečku v živém náhledu). S fotoaparátem Lumix G1 je možné také ostřit manuálně, přičemž se v živém náhledu zobrazí 5x či 10x zvětšený detail scény pro lepší přehled o průběhu ostření. Ve fotoaparátu je vestavěná pomocná AF lampa pro ostření ve špatných světelných podmínkách. Fotoaparát umí automaticky rozeznávat tváře a ostřit na ně. Pro zaostřování na pohybující se objekty je určen systém prediktivního autofokusu AF Tracking.
U fotoaparátu Lumix G1 jsou dostupné klasické expoziční režimy Auto, P (program auto), A (poloautomatický režim priority clony), S (priority času) a plný manuál. Výrobce úplně vypustil režim nahrávání videa, čímž určitě mnohé překvapil. Interně v menu lze ještě si vybrat z dalších 25 scénických režimů. Fotoaparát má některé funkční „vychytávky“, které potěší především ty fotografy, kteří při fotografování hlavně preferují režim automatiky aparátu. Je to například funkce „Inteligent exposure“ (3 stupně nastavení: high, normal a low), která zvýší expozici (a ISO citlivost) pouze u podexponovaných partií v obraze a naopak u příliš světelných partii se snaží o jejich podexponování (např. vyšším zacloněním). Funkce „Light detection“ detekuje úroveň osvětlení a dle toho optimalizuje expozici. Další funkcí je automatická detekce scénického režimu (Krajina, Portrét, Záběr z blízka, Noční portrét či Noční scenérie) podle ostřící vzdálenosti a okolních podmínek pro fotografování. Pro kreativně „hravější“ fotografy je určena funkce „My color mode“, v jejímž rámci je podle výrobce možné měnit parametry barev (odstín, sytost a podobně) a výsledek bude ihned zobrazitelný v živém náhledu. Fotoaparát má nastavitelnou funkci simulace klasických filmů (presety: Standard, Dynamic, Nature, Smooth, Nostalgic, Vibrant, Standard BW, Dynamic BW, Smooth BW) a je možné zhotovit najednou až 3 vybrané simulace filmů na jeden záběr. Vedle těchto přednastavení si bude moci uživatel nastavovat hodnoty kontrastu, sytosti, ostrosti a míry redukce šumu. Fotoaparát je kompatibilní s HD televizory, se kterými je ho možné propojit pomocí HDMI mini kabelu (není součásti standardního balení). Fotoaparát se bude vyrábět ve třech barevných modifikacích: červené, černé a modré.
Pro fotoaparát Lumix G1 budou zatím dostupné dva nově představené vyměnitelné objektivy od firmy Panasonic. Jsou jimi základní objektiv LUMIX G VARIO 14-45mm (eq. Kinofilmu 28-90mm),F3.5-5.6 ASPH./MEGA O.I.S. a teleobjektiv LUMIX G VARIO 45-200mm (eq. Kinofilmu 90-400mm), F4.0-5.6. MEGA O.I.S.. Oba nové objektivy mají podle výrobce optickou stabilizaci. Díky standardu Micro Four Thirds bylo možné zmenšit průměr nových objektivů o 6mm (průměr závitu pro bajonet). Vzdálenost objektivu od snímače se zkrátila na pouhých 20mm (oproti 40mm u stávajícího Four Thirds standardu). Podle informací výrobce došlo k navýšení elektronických kontaktů v bajonetu z původních 9 na 11. Toto navýšení kontaktů by mělo umožnit podporu nových možností funkcí systému, které plánuje výrobce vyvinout v blízké budoucnosti. Majitelé stávajících objektivů standardu Four Thirds nemusejí smutnit, protože pomocí speciálního adaptéru budou moci tyto objektivy používat i na fotoaparátech se standardem Micro Four Thirds.
Prvním ze dvou objektivů je širokoúhlý objektiv LUMIX G VARIO 14-45mm (eq. Kinofilmu 28-90mm),F3.5-5.6 ASPH./MEGA O.I.S., je vhodný jak pro krajinnou fotografie tak i pro fotografování např. portrétů. Bude s ním možné zabírat scénu od úhlu 75° až po 27°.Jeho hlavní zbraní bude znatelně malá kompaktní velikost a nízká váha. Konstrukčně v sobě obsahuje 12 optických členů, řazených po 9 skupinách. Pro zvýšení optického výkonu a snížení soudkovitého zkreslení (hlavně na svém širokoúhlém ohnisku 28mm-eq. kinofilmu) byl do jeho konstrukce zabudován 1 asférický člen a čočky objektivu mají vícevrstvou ochranu proti vnitřním odleskům. Objektiv má v sobě zabudovaný systém optické stabilizace „Mega O.I.S. od firmy Panasonic. Tento systém je určený pro minimalizaci pořízení neostrých snímků (způsobené chvěním ruky), při fotografování s delšími časy ve špatných světelných podmínkách. Minimální ostřící vzdálenost objektivu LUMIX G VARIO 14-45mm (eq. kinofilmu 28-90mm),F3.5-5.6 ASPH./MEGA O.I.S. je 50 centimetrů (což není zrovna málo...) v celém rozsahu ohniskových vzdáleností. Objektiv má sedmi lamelový systém kruhové clony, který při velkých clonových čísel umožní podle výrobce esteticky lepší podání rozostření pozadí. Maximální clonové číslo je F22. Světelnost objektivu je f3,5-f5,6. Bajonet Micro Four Third objektivu je kovový a filtrový zavit má průměr 55mm. Celková délka objektivu je cca 100mm a váží 195g.
Druhou představenou optikou je teleobjektiv LUMIX G VARIO 45-200mm, F4.0-5.6. MEGA O.I.S. Objektiv nabízí, po přepočtu na kinofilm, rozsah ohnisek 90 – 400mm, je také vybaven systémem optické stabilizace Mega O.I.S.. Podle výrobce byla u tohoto objektivu minimalizována chromatické aberace v celém rozsahu zoomu. Pro odstranění barevných optických vad a zlepšení podání kontrastu byly do konstrukce objektivu za implementovány tři nízko rozptylové 3ED čočky. Podobně jako předchozího představeného objektivu má tento objektiv systém clony se sedmi lamelami kruhového tvaru a jednotlivé optické členy objektivu mají anti-reflexní vrstvy. Světelnost objektivu je f4-f5,6. Umožňuje zobrazení scény s v rozsahu úhlů 27°- 6°. V celém rozsahu ohniskových vzdáleností je u objektivu minimální zaostřovací vzdálenost 100cm. Nejvyšší clonové číslo je F22. Váha objektivu je 380g.
Nový fotoaparát Panasonic Lumix G1 a oba uvedené objektivy standardu „Micro Four Thirds“ budou fyzicky předvedeny na letošní výstavě Photokina2008. Předpokládá se že by měli být dostupné na trhu počátkem listopadu 2008. V roce 2009 budou podle výrobce na trh uvedeny další objektivy určené speciálně pro standard Micro Four Thirds (objektiv fyzickými ohnisky 14-140mm f4-f5,6; objektiv 7-14mm, f4.0 a pevné sklo 20mm, f1,7) Cenu zatím výrobce neuvedl.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024