Mustek Gsmart LCD2 jako levná alternativa? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Mustek Gsmart LCD2 jako levná alternativa?

Mustek GSmart LCD2

17. prosince 2002, 00.00 | Má smysl pořídit si v době 5MPix digitálních zrcadlovek miniaturní kapesní kompaktík s rozlišením 1,3 mil. bodů? Co může dnes uživatel dostat za 4.000Kč vč. DPH? Na to odpoví recenze nového Musteku.

Ještě před třemi lety se prodávaly malé plastové kompaktní digitální fotoaparáty s CMOS snímači za více jak 10.000 Kč a nikoho to v té době příliš neudivovalo. Od té doby digitální technologie pokročila o několik generací dál a kvalitativně dotáhla amatérský kinofilm. Přesto na trhu stále můžeme najít malé digitály s nízkým rozlišením, fixním objektivem a interní pamětí malé kapacity. Jejich cena klesla na třetinu, přesto je otázkou zda mohou ještě dnes obstát? Co umějí, jaké mají výhody a nevýhody a pro koho jsou určeny se pokusíme ukázat na příkladu přístroje Mustek Gsmart LCD2, který jsme testovali.

Konstrukce a design
Gsmart LCD2 je jedním z nejmenších digitálních fotoaparátů s LCD displejem na světě. Do těla s rozměry 72,5 x 62 x 19,9 mm a hmotností 62 gramů výrobce vměstnal v podstatě plnohodnotný fotoaparát. Přístroj s velmi jednoduchými tvary je vyroben z lehkého plastu. Kovově stříbrná povrchová úprava je doplněna o odstín tmavšími tlačítky a šedými gumovými prvky. O jednoduchosti přístroje svědčí nejen pouze šestice ovládacích prvků, ale i miniaturnost objektivu. Ten vystupuje z těla přístroje, přestože se nijak nepohybuje a není vybaven zoomem. Dílenské zpracování je na použitý materiál velmi dobré.
Celkově fotoaparát samozřejmě nijak neoslní, ale po konstrukční stránce ani nezklame. Jednoduchost, účelnost a strohost jsou asi tři nejcharakterističtější výrazy, které lze ve spojitosti s tímto modelem použít.

Technické parametry
Srdcem fotoaparátu je CMOS snímač s fyzickým rozlišením 1,3 mil. bodů. Díky hardwarové interpolaci lze používat kromě rozlišení 1280 x 960 a 640 x 480 bodů i vyšší rozlišení 1600 x 1200 bodů (2MPix). Snímky uložené ve formátu JPEG s fixní kompresí se skladují v 16MB interní paměti a přenášejí se do počítače prostřednictvím USB 1.1 rozhraní. Fotoaparát podporuje standard Mass Storage, takže s ovladači není žádný zásadní problém.
Miniaturní objektiv přístroje má světelnost dle manuálu F2.8, nicméně EXIF data snímků tvrdí, že se používá clona F2.0. Výrobce pro objektiv uvádí, že obsahuje pět skleněných čoček a má fixní ohniskovou vzdálenost 10,8 mm. Přepočet chybí a složení objektivu ověřit nedokážeme. Co je jisté, jde o objektiv s fixním zaostřením od cca 60 cm a jeho kvalita je spíše podprůměrná.
O napájení fotoaparátu se stará jediná tužková baterie. Ta zvládá napájet jak elektroniku přístroje, tak i 1,5" STN LCD displej, který nahrazuje optický hledáček a zároveň slouží pro prohlížení snímků. Expozice i balance barev jsou plně automatické. Clona je zřejmě fixní a expoziční čas se pohybuje od 1/15 do 1/4000s. Přístroj dokáže i zaznamenávat video s rychlostí 25-30 snímků za sekundu při rozlišení 320 x 240 bodů.

Ovládání
Fotoaparát je miniaturní, nemá žádné speciální menu a konstruktéři si vystačili pouze s šesticí tlačítek. Tyto faktory předem jasně definují to, jak lze s přístrojem zacházet. Funkce spouště, zapínacího tlačítka a tlačítka pro aktivaci displeje jsou jasné. Dále je na horní stěně umístěno tlačítko MODE, kterým se přepíná mezi záznamem fotografií a prohlížením snímků. Poslední dvě tlačítka buď slouží pro posun mezi snímky nebo pro volbu rozlišení a aktivaci samospouště. Nic víc a nic míň na fotoaparátu nenajdete. Informace o stavu paměti, nastavení a kapacitě baterie se vpisují přímo do zobrazovaného obrazu na displeji.


Výřez 1:1 bez úprav při interiérovém osvětlení. Na prokliknutí původní snímek s rpzlišením 1,3MPix

Praktické zkušenosti
V první řadě je nutné podotknout, že veškerý uživatelský komfort stojí a padá na použitém LCD displeji. S vypnutým displejem se stává z fotografa slepec. Neví, co fotografuje (chybí optický hledáček) a neví jak je přístroj nastaven. Logickým krokem je tedy použití displeje, jehož kvalita je však doslova tristní. Velmi špatný kontrast, nevýrazné barvy, pomalé překreslování, prostě a jednoduše STN displej, na kterém při špatných světelných podmínkách stěží rozeznáte co fotografujete.
Druhou slabinkou přístroje je obecná pomalost. Aktivace přístroje trvá cca 5 sekund. Při ukládání snímků již však fotoaparát potřebuje 7 - 11 sekund. Pro korektní nastavení expozice často i 2-3 sekundy a pro prohlížení snímků. Jediné čím se může přístroj pochlubit je minimální zpoždění spouště.
Kvalita fotografií odpovídá CMOS snímači s nízkým rozlišením. Za dobrých světelných podmínek je výsledek docela slušný. Za špatných světelných podmínek vystupuje výrazný šum, ujíždějí barvy a někdy zlobí i balance bílé. Fotoaparátu jednoznačně chybí vestavěný blesk.
Pokud fotografujete za dobrých světelných podmínek a se snímky si trochu pohrajete v grafickém editoru, výsledek může být přijatelný, viz ukázka. Na druhou stranu se může velmi snadno stát, že snímky se prostě nepovedou a zbude jen šmouha či šum.


Ukázka upraveného a zmenšeného snímku pořízeného za dobrých světelných podmínek

Hodnocení
Mustek Gsmart LCD2 stojí oficiálně na českém trhu 3.885 Kč vč. DPH, což je ve srovnání s nejlevnějšími značkovými digitálními fotoaparáty zhruba polovina. Z tohoto srovnání tedy přístroj vychází relativně dobře. Je však otázkou, komu se vyplatí investovat skoro 4.000 Kč do přístroje s ne příliš spolehlivou kvalitou snímků. Jednoznačně pouze těm uživatelům, kteří hledají miniaturní fotografický zápisník bez nároků na kvalitu a spolehlivost. Věcně vzato je tedy fotoaparát této kategorie spíš konkurentem např. mobilních telefonů či PDA s vestavěným digitálním fotoaparátem než klasických digitálních fotoaparátů. Ty jsou dnes již na zcela odlišné kvalitativní úrovni a přestože je jejich cena min. dvojnásobně vyšší, připlatit se ve většině případů vyplatí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: