Má přímý tisk digitálních fotografií budoucnost? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Má přímý tisk digitálních fotografií budoucnost?

DF přímý tisk

5. prosince 2002, 00.00 | Výrobci digitálních fotoaparátů a zejména výrobci stolních tiskáren se stále velmi aktivně snaží přesvědčit uživatele, aby využívali možnost přímého tisku digitálních fotografií bez použití počítače. Jaký smysl mají podobné technologie v době digitálních minilabů a rostoucí komunity PC uživatelů?

Jednou z velkých výhod digitální fotografie je velmi snadná manipulace se snímky prostřednictvím osobního počítače. Snímky lze snadno upravovat v grafickém editoru, levně a přehledně archivovat na pevném disku či na CD/DVD discích, šířit prostřednictvím internetu a v neposlední řadě i tisknout na připojené stolní tiskárně. Z toho by se dalo usuzovat, že významné procento uživatelů digitální fotografie má počítač a používá jej pro práci s digitálními fotografiemi. Nicméně stále více na popularitě získává takzvaný přímý tisk, tedy tisk digitálních fotografií bez použití počítače. Zamysleme se nad důvody této zdánlivě paradoxní situace.

Digitální fotografie bez počítače dává smysl
To, že osobní počítač je výhodou pro práci s digitálním fotoaparátem automaticky neznamená, že každý majitel digitálního fotoaparátu má k dispozici PC. V tomto okamžiku je sice procento nepočítačových uživatelů digitálních fotoaparátů asi poměrně malé, ale podle všech prognóz poroste s tím, jak bude klesat cena digitálních fotoaparátů s rozumnou kvalitou záznamu. I bez počítače digitální fotoaparát má co nabídnout - okamžitou kontrolu snímků, možnost smazání nepovedených snímků, kreativní funkce apod. Navíc právě díky přímému tisku či digitálním minilabům může být manipulace se snímky na paměťové kartě stejně jednoduchá či ještě jednodušší než se snímky na negativu. Podmínkou je pouze odstranění problémů s nekompatibilitou a zejména adekvátní popularizace tohoto způsobu práce mezi nepočítačovou veřejností. Ta totiž znamená pro výrobce digitálních fotoaparátů a stolních tiskáren nepředstavitelný potenciál růstu trhu. Proto tak velké investice do vývoje technologií pro přímý tisk a tak velké investice do propagace a osvěty.

PC a přímý tisk si nekonkurují
Navíc i když uživatel vlastní osobní počítač, tak může využít výhod přímého tisku digitálních fotografií na stolní tiskárně. Nespornou výhodou je rychlost tisku bez počítače. Nastartovat počítač, pustit adekvátní snímek a odeslat jej na tiskárnu je otázkou minut či dokonce desítek minut. Uživatel tedy pomocí přímého tisku může ušetřit nezanedbatelné množství času. Druhým možná ještě významnějším argumentem je jednoduchost. Na fotoaparátu či tiskárně zvolím snímek, který chci vytisknout a tiskárna se postará o vše ostatní včetně nastavení a často i optimalizace snímku. Opět řešení, které pro mnoho uživatelů PC bez hlubší znalosti práce s grafickým editorem může znamenat významnou úsporu úsilí a často i kvalitnější výstup. Z tohoto pohledu si tedy tisk z PC a přímý tisk nutně nekonkurují a spíš se navzájem doplňují.

Kabelem, vzduchem nebo s kartou?
Přímý tisk lze dnes realizovat hned třemi různými způsoby a záleží pouze na uživateli, pro který z nich se rozhodne. Nejrozšířenějším a zřejmě i nejpohodlnějším řešením dneška je tisk z paměťové karty. Sice existuje hned pětice různých typů paměťových karet, ale tiskárny většinou podporují minimálně tři z nich, takže není problém vybrat takový typ tiskárny, aby si rozuměla s požadovaným typem karet. Nevýhodou tohoto řešení je poměrně malý uživatelský komfort v případě, že tiskárna není vybavena displejem pro snadný výběr snímku.
Druhou osvědčenou metodou přímého tisku je propojení tiskárny s fotoaparátem pomocí datového kabelu. V takovém případě uživatel veškeré volby provádí na fotoaparátu a do tiskárny pouze odešle výsledná data. Nevýhodou tohoto řešení je skutečnost, že dodnes prakticky chybí standard, který by umožňoval propojení fotoaparátu a tiskárny různých značek. Jde tedy o uzavřená řešení některých výrobců jako je Canon či Sony.
Třetí a nejmodernější metodou je bezdrátový přenos fotografií z digitálního fotoaparátu do tiskárny. Může být fyzicky realizován infračerveným paprskem, Bluetooth či Wifi radiovým spojením. Ve všech případech jsou k dispozici i adekvátní universální standardy, ale tato řešení jsou zatím bohužel jen v plenkách. Důvodem jsou zejména vysoké pořizovací náklady a malé rozšíření těchto technologií mezi uživateli.

DPS a PTP jako řešení nekompatibility
Pokud se budeme bavit o přímém spojení mezi fotoaparátem a tiskárnou bez použití osobního počítače, dříve nebo později vždy narazíme na problém s kompatibilitou. Jediným spolehlivě podporovaným protokolem je DPOF, který umožňuje výběr snímku ve fotoaparátu a předání tohoto výběru tiskárně. V novějších fotoaparátech uživatel najde ještě podporu technologie PIM či EXIF pro zjednodušení práce s barvami a zlepšení kvality tisku či protokol PTP pro fyzický přenos fotografií po datovém kabelu. Nicméně například vzdálené ovládání tiskárny fotoaparátem bez ohledu na značku vyřešil až nedávno schválený protokol DPS, za kterým stojí společnosti Canon, Epson, Fujifilm, HP, Olympus a Sony. Až tento protokol řeší tak triviální problémy jako tisk pouze vybrané části fotografie či přenos informací o stavu tiskárny zpět do fotoaparátu. Tato skutečnost jasně dokumentuje, že přímý tisk je svým způsobem stále v plenkách, ale přesto se rozvíjí.

Budoucnost přímého tisku
S tím, jak bude růst komunita uživatelů digitálních fotoaparátů a bude růst směrem k méně a méně počítačově dotčeným uživatelům, prostě význam přímého tisku. Je sice pravdou, že na popularitě získávají i samoobslužné kiosky a digitální minilaby, přesto jistě nevymizí chuť uživatelů, udělat si fotografii doma. A právě pro příležitostný domácí tisk fotografií je přímý tisk, v libovolné z jeho podob, ideální. Podmínkou jeho dalšího úspěšného rozšiřování je standardizace všech potřebných komponent a procesů, počínaje konektory a protokoly pro komunikaci konče. Bez toho budou totiž uživatelé omezováni při výběru zařízení a to se jim jistě moc líbit nebude. Aktivity typu schválení protokolu DPS jsou tudíž tou jedinou správnou cestou, což si zejména výrobci tiskáren uvědomují. Vždyť obchodní potenciál trhu nepočítačových uživatelů kupujících si stolní tiskárnou pouze pro tisk digitálních fotografií nelze ignorovat.

Z uživatelského hlediska je přímý tisk zjednodušením, zrychlením a zlevněním domácího či kancelářského tisku digitálních fotografií. Samozřejmě omezuje kreativitu uživatele a omezuje jeho možnost ovlivnit výstupní kvalitu snímků, ale zároveň zpřístupňuje tisk i uživatelům, pro které by byl jinak znalostně nedostupným.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: