Čekají nás revoluční digitální zrcadlovky? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Čekají nás revoluční digitální zrcadlovky?

26. května 2003, 00.00 | Klasické digitální SLR zrcadlovky jsou stále pro většinu uživatelů nedostupné a elektronické "SLR-like" fotoaparáty zase nenabízejí adekvátně kvalitní obraz v hledáčku. Vše by měla změnit nová technologie elektronických hledáčků, jejichž produkce by měla začít již toto léto!

Společnost DispleyTech je významným producentem komponent pro elektronické hledáčky digitálních fotoaparátů a videokamer. Minulý týden tato společnost vydala tiskovou zprávu, ve které oznamuje ukončení vývoje nového displeje pro elektronické hledáčky s označením LightView 311k. Jde o zcela novou generaci zobrazovacích zařízení, které by mohlo znamenat významnou revoluci pro celý obor elektronických hledáčků. Podívejme se trochu podrobněji na to, co tato novinka může změnit.

Současné elektronické hledáčky jsou založeny na technologii mikroLCD. To znamená, že v elektronickém hledáčku je zabudován miniaturní LCD displej s poměrně nízkým rozlišením a často i nízkou rychlostí překreslování. Přestože tento displej je umístěn pouze několik desítek milimetrů od oka, je u něj patrné nízké rozlišení s patrně ohraničenými body. Navíc každý "bod" se skládá ze tří "podbodů" s příslušným barevným filtrem (RGB), takže obraz je o to rozbitější. K tomu se ještě přidává omezený rozsah zobrazitelných barev a v součtu těchto vlastností dostaneme ne příliš přirozený a nedokonale vykreslený obraz.

DispleyTech nyní přichází s alternativou v podobě technologie FLC, která byla původně vyvinuta pro digitální projektory. Tato technologie má ve srovnání s mikroLCD řadu výhod. V první řadě je schopna zobrazit v každém bodě plný počet barev, kterých není docilováno pomocí subpixelů (podbodů) se základními barvami. Jak je patrné ze schématu, technologie FLC je založena na odrazu polarizovaného světla generovaného LED diodami mimo aktivní pole a odráženého pohyblivým zrcadlem a umožňuje v každém bodě opravdu velmi precizně zobrazit potřebný barevný odstín. Navíc na samotné projekční ploše je struktura čipu poměrně jednoduchá, takže je možné ji velmi dobře miniaturizovat a body mohou být umístěny prakticky těsně vedle sebe, takže výtěžnost plochy je větší než 90%. V praxi to znamená, že každý bod zobrazený v FLC hledáčku je plnobarevný a body jsou minimálně ohraničeny, takže je obraz celistvější. Navíc tato technologie má i další výhody, které si můžeme demonstrovat přímo na modulu LightView 311k.

LightView 311k je jednočipové řešení, které je velmi snadno implementovatelné do jakékoli digitální zrcadlovky. Aktivní plocha má úhlopříčku pouhých 0,26palce, tedy jen něco málo přes půl centimetru. To umožňuje jeho umístění v minimální vzdálenosti od oka. Navíc rozlišení displeje je 432 x 240 bodů, což představuje velikost bodu pouhých 12 x 16,2 mikrometru. Ve srovnání s běžnými mikroLCD tedy toto řešení nabízí jak vyšší rozlišení, tak i výrazně vyšší hustotu bodů. Pokud si k tomu přidáme obraz bez subpixelů a více jak 90% pokrytí plochy aktivně svítícími prvky, získáme neuvěřitelně celistvý obraz.
Navíc displej pracuje s obnovovací frekvencí 120Hz (360Hz pro kompletní RGB obraz), což znamená dostatečně plynulé překreslování. Z optického pohledu má tento první modul svítivost 250cd/m2, při kontrastu 100:1 a teplotě bílé barvy cca 6.500K. Tyto parametry jsou vzhledem k umístění zobrazovací jednotky v těsné blízkosti oka vynikající a dokreslují preciznost získaného obrazu.
Po elektronické stránce má LigthView 311k dvě základní výhody. Tou první je skutečnost, že jde o takzvané onchip řešení, tedy veškerá podpůrná elektronika vč. FLC zobrazení je integrována pouze do jediné součástky. K modulu tedy stačí pouze přidat optiku hledáčku a je okamžitě snadno použitelný. Druhou výhodou je poměrně nízká energetická náročnost. Maximální spotřeba je výrobcem uváděna na úrovni 175mW při použití tří napěťových úrovní v rozsahu 2,5 - 5V.
A na závěr jedna praktická lahůdka. FLC technologie je výrazně méně citlivá na teplotní vlivy, takže výrobce uvádí provozní rozsah teplot -10 až 70 stupňů Celsia a klidový rozsah -30 až +83 stupňů!

Hodnocení
DispleyTech slibuje zahájení produkce tohoto modelu již na toto léto s tím, že již nyní je k dispozici kompletní technická dokumentace a konstrukční podklady. Vzhledem k tomu, že DispleyTech není žádným nováčkem v oboru a s výrobci digitálních fotoaparátů dlouhodobě spolupracuje, mohli bychom se dočkat prvních digitálních fotoaparátů s FLC hledáčkem teoreticky již na podzim tohoto roku. Pokud si představíme fotoaparát s FLC elektronickým hledáčkem a třeba OLED displejem, získáme nový rozměr zobrazování obrazu u digitálního fotoaparátů. Obraz bude čistší, jasnější a navíc klesne spotřeba energie. Není to krásná představa?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: