Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Sazba
Typografické nešvary I.
4. ledna 2000, 00.00 | Vyvarujte se nejčastějších prohřešků proti pravidlům sazby a dobrému vkusu. První díl návodů, jak se vyhnout typografickým neřestem, je věnován nekorektní české diakritice.
V následujícím seriálu se pokusím shrnout některé z častých chyb, kterých se dopouští většina amatérských, ale i profesionálních operátorů a sazečů. Typografická pravidla nejsou nikde pevně definována a stále se vyvíjí, zejména v závislosti na proměně technologií. Neprosazuji dogmatické lpění na tradicích, ale věřím, že je nutné, aby každý, kdo pracuje jako typograf, operátor DTP, grafik, znal alespoň minimum z historie oboru. Pokud máte zájem diskutovat o zde nastíněných problémech, smyslu typografických pravidel pro současnou sazbu apod., zapojte se do diskuse na typografickém serveru Typo (www.typo.cz).
ŠPATNÉ AKCENTY
Nedílnou součástí českého písma jsou diakritická znaménka. Vznikla jako reakce na nedostatečný počet znaků latinské abecedy českém jazyce. Tím byl odstraněn spřežkový způsob psaní (běžný dodnes např. v němčině či polštině). Českou diakritiku u nás zavedl Jan Hus a jeho způsob psaní ovlivnil i některé další jazyky. Podoba diakritických znamének se však ustálila až na počátku dvacátého století, nicméně určité změny v pojetí háčků a čárek probíhají dodnes. Problematika akcentů trápila a dosud trápí mnohé typografy; korektní úpravě zahraničních písem pro sazbu češtiny věnoval ohromné úsilí například Vojtěch Preissig (jeho pojetí akcentů nám ale dnes připadá příliš výrazné). V současné době matematicky definovaných počítačových písem vznikla naprostá většina u nás používaných typů mimo území České republiky, a tak obvykle sázíme písmy s akcenty navrženými zahraničními typografy, kteří ne vždy ctí evropské typografické tradice a háček bývá často nepoužitelný. Čárka, kterou používají některé západoevropské jazyky, bývá obvykle kreslena o něco lépe.
Rozdílné pojetí akcentů u písma Walbaum. Přestože se uvedené varianty zásadně liší, obě vytvářejí s kresbou písma sladěný celek.
Akcenty musí s písmem tvořit harmonický celek. Nesmí být ani příliš velké nebo malé, ani příliš vysoko či nízko nebo snad moc tučné či naopak tenké. Musí být kresleny ve stejném duchu jako písmo. Správné tvarování a umístění diakritiky nad písmeno je i pro zkušeného ty pografa velkým oříškem.
Nevhodný tvar akcentu
Typickou ukázkou nevhodně tvarované diakritiky je známý Times New Roman z operačního systému Windows. Háček je nejen stranově nesouměrný, ale je i příliš malý a ostrý, podobně ošklivá je i čárka (blíže viz tento obrázek). Nevhodný tvar diakritiky je bohužel častým rysem levných, rádo by sharewarových, častěji však sprostě ukradených písem. Dříve měli grafici k akcentům daleko citlivější přístup a nezřídka je pro potřeby nadpisů znovuvytvářeli, aby lépe doplnily charakter sdělení.
Nevhodně navržené akcenty písma Times New Roman (horní obrázek) a Bauhaus (spodní obrázek). Spodní verze představují korektnější způsob tvarování a umístění diakritiky.
Nevhodné umístění diakritiky
Příliš vysoko nebo nízko položené akcenty znesnadňují čtení. Na druhou stranu je někdy citlivá úprava umístění háčku či čárky vhodná, například na obálce knihy. Násilné přemisťování diakritiky, aby řádky textu mohly být na sebe nalepeny, je častým nešvarem reklamních agentur, které nejsou schopny přestat používat americká klišé stará desítky let (v angličtině totiž problém s diakritikou pochopitelně není).
Příliš vysoko umístěné akcenty písma Bodoni působí dojmem, jako by k písmenům nepatřily a vznášely se nad nimi.
Zapuštění diakritiky do tvaru znaku
To je zvěrstvo. Pseudotypografa, který tímto způsobem písmo "upraví", považuji za prase. Je mi líto, ale totéž si myslím o tom, kdo podobné písmo použije. Brutální a neopodstatněný zásah do znaku, který se vyvíjel po tisíce let, do krásy a ušlechtilosti výtvarného záměru autora, je neomluvitelným prohřeškem proti dobrému vkusu. Prosím, snažte se tyto paskvily, kterými nás zahlcuje např. německá firma URW, smazat ze svých disků a nepoužívat.
Kombinace všech chyb. Špatně tvarované, a zcela nevhodně umístěně akcenty, které narušují kresbu písmene. Odporná verze Bauhausu od firmy URW.
Nekvalitní diakritika bohužel silně ovlivňuje současnou práci s písmem. Výše uvedené prohřešky hyzdí naše noviny, časopisy, letáky a amatérští grafici je považují za standard, za něco normálního a neváhají některé odpornosti použít ve své práci. Pokud chcete používat kvalitně počeštěná písma, používejte profesionální písma. Z vlastní zkušenosti vím, že většina CE písem od firem Adobe, FontShop nebo z První střešovické písmolijny má akcenty korektní. Pokud se pouštíte do amatérské lokalizace nečeských písem, doporučuji vám poradit se se zkušeným typografem. Chcete-li se podělit o své zkušenosti a názory na diakritiku, těším se na vaše reakce.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Typografické nešvary I.
- Typografické nešvary II.
- Typografické nešvary III.
- Typografické nešvary IV.
- Typografické nešvary V
- Typografické nešvary VI.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024