Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Polygrafie
Správa barev v každodenní praxi
Spyder ColorVision
16. prosince 2003, 00.00 | Minulé úterý (tj. 9.12.03) proběhl první z odborných polygrafických workshopů Grafiky Publishing zaměřený na téma správy barev v prostředí předtiskové přípravy. Přednášejícím byl Viktor Navrátil a připravené téma přilákalo do Prahy pracovníky grafických studií, studií pro předtiskovou přípravu a skeneristy snad ze všech koutů naší republiky.
Minulé úterý (tj. 9.12.03) proběhl první z odborných polygrafických workshopů Grafiky Publishing zaměřený na téma správy barev v prostředí předtiskové přípravy. Přednášejícím byl Viktor Navrátil (na Grafice známý především z diskuzního fóra věnovaném Color Managementu) a připravené téma přilákalo do Prahy pracovníky grafických studií, studií pro předtiskovou přípravu a skeneristy snad ze všech koutů naší republiky.
Co konkrétně bylo na programu? Abychom nepsali sami o vlastní akci, požádali jsme o krátkou rekapitulaci jednoho z účastníků - Zdeňka Komperta, profesionálního fotografa:
"Samozřejmé je, že bez správného pochopení barvových modelů a vztahů mezi nimi, bude jakákoliv snaha uživatelů grafických programů, efektivně řídit barvy v celém procesu přípravy dat k tisku, marná. Lektor se proto v úvodní části zaměřil na vysvětlení pojmů a popis barvových modelů. Jedním ze základních modelů je režim Lab, tomu byla také věnována i podstatná část teoretického výkladu. Lab je totiž jakýmsi jednotícím prvkem v celém procesu Color Managementu. Pojmy jako RGB, CMYK a další však nezůstaly bez povšimnutí. Vzhledem k tomu, že zařízení vstupující do procesu přípravy dat, ať už se jedná o zobrazovací monitor, nátiskovou tiskárnu nebo samotný tiskový stroj zobrazují barvy zcela jiným způsobem jsme často nuceni mezi jednotlivými režimy barev převádět. Tomu, aby takovéto převody barev nepřinesly více škody nežli užitku, musíme věnovat určitou péči a samozřejmě nabyté znalosti. Kterou metodu převodu barev tedy zvolit? Perceptuální? Kolorimetrickou? Odpověď na tuto často kladenou otázku se posluchači dozvěděli v odpolední praktické časti kurzu.
Dalším řešeným problémem na semináři bylo, jak "vyzrát"nad takzvanými profily jednotlivých zařízení. Jak správně použít profil monitoru, tiskárny a tiskového stroje. Případně jak ještě ve studiu nasimulovat vliv použitého tiskového papíru na výsledek naší práce a předejít tak nemilým překvapením přímo u tiskařského stroje. Dozvěděli jsme se, ale také, že vše řečené může padnout vedle, podceníme-li vliv pracovního osvětlení předtiskového pracoviště na celý proces tisku. Správná volba pracovního osvětlení bylá také bodem v programu celého dne věnovanému správě barev v praxi.
Výklad byl podtržen zkušebními tisky na digitální nátiskové tiskárně, které jsme měli možnost porovnat s donesenými vzorky tisku z ofsetových strojů a posoudit jejich barevné podání. Výsledkem a věrností barev za dodržení zásad jejich správy jsme byli mile překvapeni. Za velice pozitivní považuji i to, že výklad byl v průběhu celého dne ilustrován přehlednými náčrty, trefnými přirovnáními a příklady ze života člověka, který se kalibrací systému a řešením reálných problémů s věrností barev v polygrafickém průmyslu zabývá denně řadu let."
Za pořadatele věříme, že workshop poskytl odpovědi na většinu položených praktických otázek a dokázal velmi detailně a odborně vysvětlit problematiku správy barev v prostředí pre-pressových pracovišť. Pokud jste se jej nemohli v tento hektický předvánoční čas zúčastnit, máme pro vás dobrou zprávu. Další podobnou akci jsme připravili na únor roku 2004, kde jsme program podle svého zaměření rozdělili na polygrafickou a fotografickou sekci:
9.2.2004 Správné barvy v profesionální digitální fotokomoře (zaměřeno na správu barev při zpracování digitálních fotografií).
10.2.2004 Color Management v každodenní praxi (zaměřeno na problematiku správy barev v prostředí tiskáren a pre-pressových studií)
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024