Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Photoshop
Photoshop tutorial: Jak vytvořit efekt Tilt-shift miniaturizace
25. března 2009, 00.00 | V našem dnešním Photoshop tutoriálu si představíme jednu poněkud zvláštní kreativní techniku na úpravu digitálních fotografií. Jedná se o vytvoření optické iluze, že reálná fotografie je ve skutečnosti snímkem nějakého modelu (například takového, jaký používají architekti pro prezentaci svých návrhů). Tato optická iluze je způsobena umělou manipulací s nízkou hloubkou ostrosti, která snímku propůjčuje zdání specifické „miniaturní“ perspektivy. Více naleznete v tomto tutoriálu.
V našem dnešním Photoshop tutoriálu si představíme jednu zvláštní kreativní techniku na úpravu fotografií. Jedná se o vytvoření optické iluze, že reálná fotografie je ve skutečnosti snímkem nějakého modelu (například takového, jaký používají architekti pro prezentaci svých návrhů). Tato optická iluze je způsobena umělou manipulací s nízkou hloubkou ostrosti, která snímku propůjčuje zdání specifické „miniaturní“ perspektivy (více informací o této optické iluzi můžete naleznout např. ZDE). Tohoto efektu lze mimo jiné dosáhnout používáním například drahých Tilt-shift objektivů, nicméně jej lze poměrně dobře napodobit i v pokročilejších editorech digitálních fotografií. A právě v programu Adobe Photoshop se nyní pokusíme efekt Tilt-shift miniaturizace (v zahraničí je tento efekt nazýván „Fake Tilt shift photography“) nasimulovat.
Nejdříve si upřesněme, u jakého typu fotografie bude efekt Tilt-shift miniaturizace nejvíce účinný. Protože na zmenšené modely reality většinou hledíme shora, tak i snímky, na kterých chceme simulovat tento efekt, by měly být pořízeny s perspektivou nadhledového pohledu. Zároveň by na snímku měly být vidět nějaké výrazné objekty (například lidé, auta, železnice apod), na které budeme chtít soustředit pozornost a zároveň vytvořit zdání miniaturizace. Nejvhodnější jsou proto například snímky z husté městské zástavby, které byly pořízené z nějakého vyvýšeného místa (například most či vyhlídková věž). Důležitou úlohu hraje i osvětlení. Jelikož vystavené modely bývají osvětlovány nějakou lampou, měli bychom pro zdárnou simulaci Tilt-shift miniaturizace ve Photoshopu dát přednost snímkům s kontrastnějším osvětlením a hlubšími stíny.
Otevřeme si v aplikaci Adobe Photoshop vhodný obrázek, na kterém budeme chtít simulovat efekt Tilt-shift miniaturizace. Překopírujeme si vrstvu pozadí do nové vrstvy (Ctr-J) a aktivujeme režim „Rychlé masky“ stisknutím klávesové zkratky „Q“ (pro aktivaci režimu „Rychlé masky“ lze použít i samostatné tlačítko na liště nástrojů; viz obr. 1).
Po aktivaci „Rychlé masky“ si zapneme nástroj „Přechod“ v liště nástrojů (můžeme použít klávesovou zkratku „G“). Teď je důležité si zvolit správný typ přechodu v horní liště (čtvrtý zleva), kterým je tzv. „Zrcadlený přechod“. Pomocí tohoto typu gradientu totiž můžeme označit pouze určitý pruh místa, a to se přesně hodí pro naše účely, tj. napodobení Tilt-shift miniaturizace (viz obr. 2 a obr. 3).
Nyní bude potřeba pomocí „Zrcadleného přechodu“ vytvořit „červený pruh“ masky v místě, které budeme chtít na obrázku posléze vybrat. Toho docílíme tak, že potáhneme myší ve vertikálním směru „linku“ přechodového nástroje a vytvoříme tak kýžený selektivní pruh (viz obr. 4 a obr. 5).
Nyní si převedeme nakreslený červený pruh „Rychlé masky“ v obraze na aktivní výběr, a to tak, že znovu aktivujeme režim „Rychlé masky“ (opět stiskneme tlačítko „Q“). Vidíme, že se nám vybraly oblasti, které jsme předtím „Zrcadleným přechodem“ vybrali (viz obr. 6).
Poté si otevřeme dialog Photoshop filtru „Rozostření objektivu“, který nalezneme v nabídce Filtr/Rozostření/Rozostření objektivu. Nyní konečně můžeme v náhledu dialogu „nahrubo“ uvidět kýžený efekt Tilt-shift miniaturizace, kterého jsme dosáhli pomocí selektivní práce s malou hloubkou ostrosti. Rozhodnutí o konkrétním typu nastavení hodnot dialogu „Rozostření objektivu“ záleží na vás a na dispozicích upravovaného snímku (jeho rozlišení apod.). Pokud nejste spokojení s výchozím nastavením dialogu „Rozostření objektivu“ doporučujeme trochu experimentovat. V daném případě nám přišlo nejvhodnější zvolit hodnoty nastavení, které můžete uvidět na obrázku výše. Pokud se zdá být vše podle požadavků, dialog „Rozostření objektivu“ potvrdíme příkazem OK (viz obr. 7 a obr. 8).
Nyní zrušíme klávesovou zkratkou „Ctrl-D“ aktivní výběr, protože ho již nebudeme potřebovat. Před sebou máme pouze provedení korekce saturace a kontrastu snímku, které nám zvyší vizuální působivost efektu Tilt-shift miniaturizace. Otevřeme si vrstvu úprav „Křivky“ (najdeme je v roletce úprav v paletce „Vrstvy“). Zvedneme hladinu osvětlení na snímku tak, abychom podpořili iluzi nasvícení „modelu“ v podmínkách umělého osvětlení (např. Lampa). V případě úprav našeho snímku jsme dialog křivky nastavili takto (viz obrázek). Potvrdíme příkazem „OK“ (viz obr. 9 a obr. 10).
Pro dokonání našeho optického „triku“ s Tilt-shiftovou miniaturizaci objektů na fotografii nám zbývá ještě zvýšit sytost barev v obraze. Založíme si novou vrstvu úprav „Odstín a sytost“. V našem případě jsme nastavili v dialogu hodnotu sytosti na 39. Potvrdíme příkazem „OK“ a jsme u konce (viz obr. 11 a obr. 12).
Před sebou nyní můžete vidět snímek, který díky optické iluzi selektivní malé hloubky ostrosti budí dojem prosté fotografie architektonického modelu s miniaturními „figurkami“ lidí. Zajímavé, že?
Poznámka: Ilustrační snímek, použitý v tomto tutoriálu, byl zakoupen v internetové fotobance Shutterstock.com a podléhá autorským právům.
Další zajímavé zdroje:
www.smashingmagazine.com (50 skvělých fotografických ukázek aplikace efektu Tilt shift miniaturizace)
www.digital-artist-toolbox.com (41 ukázek Tilt shift fotografií)
www.blog.photoshelter.com (příklady využití Tilt shift efektu v reklamě)
www.recedinghairline.co.uk
www.smileyhandface.blogspot.com
www..tiltshiftphotography.net
www.photographyjam.com
www.flickr.com (cca skupina cca 21 000 snímků s využitím efektu Tilt-shift miniaturizace)
www.martybugs.net
www.gimparoo.blogspot.com (Tutoriál pro program GIMP)
www.tinselman.typepad.com
www.theopenend.com (9 velmi zajímavých fotografií)
www.www.snipe.net
www.katieandcalli.com
www.nytimes.com (článek o Tilt shift efektu v NY Times)
www.www.robhuntley.ca
www..hame.ca (rozcestník informací o Tilt shift fotografování)
Video:
www.wonderhowto.com
www.theopenend.com (Tilt shift videoklip z letiště)
www.chris-beaumont.com
www.vimeo.com (Tilt shift videosekvence)
www.youtube.com
www.youtube.com
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024