FLASH XI - 3D hvězda, zvuk na pozadí - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

FLASH XI - 3D hvězda, zvuk na pozadí

6. března 2000, 00.00 | Jednoduchá 3D hvězda, vložení hudby ovládané tlačítky v samostatné animaci a její skloubení s hlavní animací. Ne zrovna jednoduché, ale o to důležitější akce k tvorbě stránek ve Flashi.

V dnešní lekci si vytvoříme jednoduchou 3D hvězdu a naučíme se podkládat pozadí animace zvukem.

Hvězda ve Flashi se těžko kreslí, tak jsem si ji nakreslil v Ilustratoru a importoval do Flashe. Modify -- Break Apart. Vytvoříme si kopii hvězdy. Klik na hvězdu -- pravý klik -- Copy -- pravý klik -- Paste. Window -- Inspectors -- Transform -- Scale=95% a obarvíme ji na červeno. Potom uchopíme první hvězdu a dle obrázku ji přeložíme přes tu zmenšenou.

Potom si zvětšíme špice hvězdy a nástojem Line (přímka) - šířkou H, barvou menší hvězdy spojíme všechny špice obou objektů.

Pak vyberema za přidržení klávesy Shift všechny části druhé hvězdy a obarvíme na jednu barvu.

nakonec vymažeme všechny spojovací přímky, které jsme nakreslili. Hvězdu si nástrojem kyblík přebarvíme dle obrázku.

Hvězdu máme připravenu, uložíme ji do knihovny -- Ctrl + A -- Insert -- Convert to Symbol -- a název. nakonec ji odstraníme ze scény 1.

Ctrl + F8 + Movie Clip -- a název. Z knihovny ji přetáhneme na jeviště a vyrobíme jakoukoliv animaci. Postup při animování nebudu popisovat, každý si udělá co uzná za vhodné. Pokud bude někdo chtít, může si stáhnout .fla soubory a podívat se, jak jsem to animoval já. Máme-li hotovou animaci, z knihovny ji přetáhneme na jeviště Scény 1.

Tento tutorial nám ukáže jak vytvořit hudbu s přepínáním, která funguje přes několik scén. Na Scéně 1, budeme potřebovat ještě tlačítko, pro přepínání mezi jednotlivými scénami. Toto můžete buď použít moje, nebo z knihovny Libraries -- Buttons si vybrat jakékoliv. Pokud použijete moje, nastavíte funkce viz obr.(výrobu tlačítek probereme v některé příští lekci)

Vrátíme se na Scene 1 a dvojklikem na tlačítko mu zadáme funkce viz obr.

Přidáme další Scénu - 2. Animaci opět libovolnou. Potřebujeme také tlačítko pro návrat na Scénu 1. Pokud použijete moje, nastavení viz obr.

Po návratu na Scénu 2, dvojklik na tlačítko a funkce nastavíme viz.obr.

Určitě si říkáte, proč zde není nastavení jako u tlačítka na Scéně 1? K tomu dojdeme po vytvoření úplně samostatné animace se zvukem. Tento soubor se dvěma scénami si uložíme a vytvoříme nový, já jsem ho pojmenoval Hudba. Musíme mu nastavit úplně stejné parametry a také stejné pozadí. V této animaci budeme potřebovat pouze 3 keyframy, proto si je hned vložíme. Pole 2 -- F6, Pole 3 -- F6. Nyní vložíme do knihovny hudbu -- File -- Import -- a najdeme si na disku hudbu. Pole 2 -- tady budeme potřebovat opět tlačítko na přepínání, tentokrát pouze mezi rámy, takže nastavení bude trošku jiné. Tlačítka jsem vyrobil úplně stejně jako v předchozí animaci, nastavení tlačítka (dvojklikem na něj) na poli 2 - viz obr.

Na poli 3, opět bude třeba tlačítko pro návrat na pole 2, nastavení stejné, jen místo Next Frame bude Previous Frame. Vrátíme se na pole 2 a tažením z knihovny vložíme na scénu hudbu. Dvojklikem na Pole 2 zadáme parametry. Označení (Label) si pojmenujeme StartHudba, zvuk (Sound) bude mít parametry viz obr. a akce (Actions) má parametr Stop. Na poli jedna prozatím pouze do záložky Label napíšeme - začátek.

Skočíme na pole 3, vložíme hudbu a dvojklikem na pole 3 nastavíme parametry. Label = StopHudba, Sound viz obr., Actions=Stop.

Animaci si uložíme a otevřeme první animaci, u mně je to Hvězda. A nyní jsme u toho, proč není nastavení přechodu ze Scény 2 na Scénu jedna stejné jako při opačném přechodu. Na první klíčový keyframe, ve Scéně 1, musíme umístit akci, která nám natáhne animaci Hudba.swf. V mém případě je to vrstva - pozadí-scéna1. Dvojklikem na pole 1 zadáme akce viz obr.

Podle velikosti hudby umístíme další keyframe, u mně je to na poli 5 a musíme zadat akci Stop a na záložce Label napíšeme ono divné slovo - prvnine. Toto označení nám zastavuje hudbu při návratu ze Scény 2. Pokud bychom chtěli automaticky pouštět hudbu při návratu na první Scénu, zadali bychom v přechodu místo Labelu - prvníne, normální přechod na Scénu 1 do rámu, který bychom zadali, jako v prvním případě. Slovo - prvnine - není žádný příkaz, tak jsem si označil akci, že první Scéna hrát při návratu nebude. :-)

Dejme tomu, že už máte nějakou animaci a chcete k ní připojit hudbu, tak dnešní tutoriál je jedna možnost jak připojit hudbu, která je oddělena od hlavní animace. Jestliže je animace rozsáhlá, může nějakou dobu trvat než se animace s hudbou natáhne. Toto je jeden ze způsobů, jak inicializovat hudbu před tím, než je natažena. Pokud je hlavní animace větší než animace s hudbou, používáme preloader pro hlavní animaci a hudba se inicializuje potom, co je hlavní animace natažena. A to si ukážeme příště.

Starší články:

SEZNAMTE SE FLASH I - seznámení
SEZNAMTE SE FLASH II - tweening
SEZNAMTE SE FLASH III - tweening po dráze
SEZNAMTE SE FLASH IV - animace shape
SEZNAMTE SE FLASH V - používání hintů
SEZNAMTE SE FLASH VI - frame by frame
SEZNAMTE SE FLASH VII - animace textu
SEZNAMTE SE FLASH VIII - rotace textu
SEZNAMTE SE FLASH IX - efekt lupa
SEZNAMTE SE FLASH X - bitmapy
ČEŠTINA VE FLASHI
FLASH XI - 3D hvězda, zvuky
       1lekce.zip
2lekce.zip
3lekce.zip
4lekce.zip
5lekce.zip
6lekce.zip
7lekce.zip
8lekce.zip
9lekce.zip
10lekce.zip
není
11lekce.zip

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: