CorelDRAW tutoriál: Fotoaparát (2/2) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

CorelDRAW tutoriál: Fotoaparát (2/2)

18. dubna 2011, 00.00 | Dnes navážeme na první část tohoto tutoriálu, ve které jsme s pomocí CorelDRAW vytvořili zadní stranu fotoaparátu. Nyní je na řadě tvorba přední části, kterou bude naše ilustrace dokončena.

Otevřeme si dokument CDR z prvního dílu anebo vytvoříme nový dokument, kam nakopírujeme vybrané díly fotoaparátu z prvního dílu, konkrétně základní tvar fotoaparátu, ovládací kolečka, spoušť a nápis Samsung. Do dokumentu volbou Soubor-Importovat vložíme podkladový obrázek fotoaparat_p.jpg. Na obrázek stejně jako v první části použijeme nástroj Interaktivní průhlednost – jednotnou, 80 %. Umístíme a tvarově doladíme obrysovou linku fotoaparátu a umístíme nápis SAMSUNG.

Rozmístíme zbývající objekty a vytvoříme zaoblené obdélníky a kruh, objektiv si necháme na později. Ovládací kolečka fotoaparátu jsou tvořena několika objekty, přes které je umístěn jeden barevný objekt a na něm je použita interaktivní průhlednost. My tyto vrchní objekty označíme a zesvětlíme – jednoduše použijeme světlejší šedivou barvu. Barva těla fotoaparátu bude opět řešena interaktivní lineární výplní, na kterou poklepáním přidáme několik dalších obarvitelných bodů (čtverečků).

Pokud jste vytvořili výplň bokem – např. na obdélníku, jako je tomu na obrázku výše, musíte poté označit tělo fotoaparátu a zvolit nabídku Úpravy-Kopírovat vlastnosti z, následně v dialogovém okně zaškrtnout volbu Výplň, odsouhlasit a klepnout na obarvený obdélník.

Do spodní části přidáme text NV30 – NV bude psáno tučně, 30 standardně, použít můžeme i obyčejný Arial. Tomuto textu i nápisu SAMSUNG nastavíme barevnou výplň – jednotnou 10% šedivou. Také bílému kruhu, na něj však použijeme interaktivní radiální výplň a na obdélník vlevo nahoře použijeme jednotnou černou výplň. Pro lepší orientaci můžeme změnit pořadí překrývání a podkladový zprůhledněný obrázek umístit před tělo fotoaparátu.

Blesk fotoaparátu bude tvořit zaoblený obdélník, jehož obrys převedeme na objekt – nejrychleji kombinací kláves Ctrl+Shift+Q, a to z toho důvodu, abychom mohli použít Lineární výplň. Na vnitřek obdélníku použijeme také interaktivní lineární výplň, na jejíž osu přidáme opět další barvy.

Do vnitřní části nakopírujeme na střídačku tmavé a světlé obdélníky (můžeme řešit interaktivní lineární výplní a zmenšením přechodových kroků na 2 – tmavý a světlý, poté kopírovat). Přes tyto obdélníky umístíme ještě jednou vnitřek obdélníku a barvu nastavíme interaktivní lineární, následuje interaktivní průhlednost. Okolo celého blesku ještě vytvoříme jeden zaoblený obdélník s jednotným tmavě šedým obrysem, abychom ho výrazněji oddělili od těla fotoaparátu.

V pravé spodní části doděláme prvek – nejspíše ergonomický doplněk. Vycházet budeme ze zaobleného obdélníku, který upravíme pomocí nástroje Tvar anebo Oříznout. Na všechny tyto obdélníky použijeme interaktivní lineární výplň.

Objektiv bude tvořit několik kruhů a jejich obrysů. Na kruhy použijeme interaktivní kónickou výplň. Obrys kruhu vždy převedeme na objekt (Ctrl+Shift+Q) a použijeme také interaktivní kónickou výplň. Pokud převedeme obrys na objekt a opět mu přiřadíme obrys, bude jak z vnější, tak z vnitřní strany. Znovu ho můžeme převést na objekt a použít interaktivní výplň – tak tomu bylo v případě obrysu modrého vnějšího kroužku.

Vnitřek objektivu bude ze čtyřúhelníků. Vytvoříme nejprve jeden, ten jedenkrát nakopírujeme, přemístíme a osově převrátíme. Zbylé dva snadno dokreslíme. Poté je třeba všechny uzly změnit z úsečkových na křivkové a za táhla doladit tvary. Obrysy odstraníme a přiřadíme vhodnou lineární výplň.

Vnitřní část objektivu je tvořena pouze kruhy. Kromě jednotných výplní jsou zde použity ještě interaktivní radiální a interaktivní kónická výplň. Na kruh s interaktivní kónickou výplní – oranžovo-zelená – je použita navíc interaktivní radiální průhlednost, stejně jako na dva malé bílé kruhy.

Objektiv doplníme texty – stačí začít psát ve chvíli, kdy najedeme kurzorem na jeden z kruhů, tvořících objektiv. V momentu, kdy se zobrazuje písmeno A s vlnovkou, klepneme a píšeme. K úpravám textu postačí Panel vlastností.

Mezi okrajem objektivu a tělem fotoaparátu je barevný přechod, který vytvoříme nástrojem Interaktivní přechod, použitým mezi dva kruhy – menší šedivý a větší s interaktivní radiální výplní. Tyto kruhy umístíme na sebe! Výsledek tohoto přechodu převedeme na rastr – nabídka Rastry-Převést na rastr (RGB, 300 dpi, průhledné pozadí). A na převedený výsledek použijeme efekt z nabídky Rastry-Rozostření-Gaussovské rozostření. V mém případě bylo vhodné nastavení 3 pixely.

Posledním krokem je umístění obdélníku do levé části těla fotoaparátu s interaktivní lineární výplní a tomu odpovídající úprava Lineární výplně těla fotoaparátu.

Doufám, že se vám tutoriál líbil a byl pro vás inspirací a zdrojem informací.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Tutoriály  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: